• USD 39.8
  • EUR 42.4
  • GBP 49.5
Спецпроєкти

Тиск на бізнес. Чи приборкає влада силовиків на вимогу Заходу

Посол США в Україні передала владі меседж: щоб отримати інвестиції, бізнес-середовище в Україні має бути чистим та чесним. Чи дослухаються? 

Фото: www.fru.ua
Фото: www.fru.ua
Реклама на dsnews.ua

Яких змін в Україні очікують США

Шум від гучних затримань, обшуків та блокування рахунків відомим українським підприємцям почули на Капітолійському пагорбі. Принаймні п’ять великих компаній — Concorde Capital, Multiplex, Kyivguma, Parimatch, MacPaw, а також їхні інвестори піддалися тиску правоохоронців за останній рік. Посол США в Україні Бріджит Брінкс днями поспілкувалася с журналістами. Вони поцікавились, чи знають в Штатах про тиск силовиків на український бізнес. На що пані Брінкс учтиво відповіла: американська сторона часто спілкується з бізнес-спільнотою, тож поінформована про проблеми в Україні. Зокрема — проблеми бізнесу. Вона не стала говорити про те, де корінь зла та хто тисне на підприємців, які посилюють тил в Україні, підтримуючи робочі місця та сплачуючи податки. Проте озвучила очікування. 

Ось поради від пані посла. Бізнес йде туди, де може отримати прибуток, де процвітатиме. Це середовище має бути схожим на Західну Європу, Америку або інші країни G7. Критично важливо, щоб в Україні було бізнес-середовище, яке залучатиме іноземні інвестиції та відновлюватиме Україну. На то знадобиться, за підрахунками Світового банку, 486 мільярдів доларів. "Це величезні гроші. Ніяким донорам чи урядам це не вдасться заповнити. І єдине, що може це заповнити — це приватний сектор", — наголосила американський посол.

Щоб втілити це бізнес повинен мати, на думку Бріджит Брінкс, захист від посягань, який йому забезпечить судова система, а також податкова, митна та інші служби, які повинні працювати чесно. "Це означає судову систему, де бізнес може покладатися на результат, заснований на верховенстві права. Означає регуляторне середовище, яке є прозорим і передбачуваним і керується людьми, які дотримуються етики та чесності у своїх рішеннях. Це означає що всі служби, від роботи яких залежать підприємства, мають працювати чистим і прозорим способом", — вважає пані Брінкс.

Силовики проти бізнесу: що пише західна преса

Насправді ж ці органи, а особливо СБУ, БЕБ, ДБР, стали справжнім "лякалом" для бізнесу. І про це давно відомо західній пресі. Певні "сірі зони" в боротьбі з корупцією в Україні, де силовики "віджимають" активи та зводять рахунки за надуманими причинами побачив французький есеїст і дипломат Ежен Берг. Про це він пише у французькому La Tribune. Там же він описує вагому роль СБУ в корупційних задумах.

На думку автора, реальність погіршилася з рішенням Зеленського прирівняти корупцію військового часу до державної зради, посиливши владу СБУ, яка розслідуватиме ті ж справи, що й НАБУ. "Насправді не можна виключити ризик того, що боротьба з корупцією буде неправильною та принесе користь кільком людям на шкоду інтересам інших. Іншими словами, що вона може послужити певним високопоставленим особам для зведення рахунків або усунення конкурента", — допускає пан Берг.

Реклама на dsnews.ua

У своїх роздумах він акцентує увагу на тому, що "певні, менш прозорі відомства, такі як потужна СБУ, відіграють центральну роль у визначенні списку санкцій проти компаній. Блогер цитує інтерв’ю The Times голови РНБО Олексія Данілова, де він сам визнає невдачу: "Ми зробили серйозну помилку в 1991 році, не закривши КДБ, а змінивши його назву на СБУ, і метастази КДБ залишились […] На жаль, треба визнати, що ми не змогли "почистити" всі системи безпеки…" — зізнається Данілов.

За такого вибіркового тиску на бізнес, як прояв корупції, в 2022 р. деякі країни Європейського Союзу, включаючи Німеччину затримали розподіл фінансової допомоги Україні — мабуть, побоялися відповідальності, що гроші можуть бути спрямовані на корупційні схеми. А з 2023 р. утисків зазнало чимало компаній в Україні.

Які компанії зазнали тиску правоохоронців

Першою зазнала утисків силовиків через нібито несплату податків мережа кінотеатрів "Мультіплекс" в лютому 2023 р. Офіс компанії обшукали, рахунки заблокували. Офіційна причина — компанія у період з початку березня 2022-го до лютого 2023-го не сплатила єдиний соціальний внесок (ЄСВ) у повному обсязі. Насправді виявилось, що "Мультиплекс" скористалася пільгою, яку парламент надав бізнесу ще у березні 2022 р., скасувавши до завершення воєнного стану пеню та штрафи за несвоєчасну сплату ЄСВ. А потім повернув їх. Тоді керівництво мережі заявило, що у нього була дилема: сплачувати зарплату працівникам чи погашати відсотки за простроченими внесками. В результаті конфлікту компанії довелося сплатити 10 млн грн штрафів, щоб проти менеджерів припинили кримінальне провадження.

Наступною жертвою тиску того ж місяця стала IT- компанія MacPaw. Інвестор вирішив вкласти кошти в будівництво елітного житла на березі Дніпра на Київщині. Проєкт називався MacPaw Villiage і був успішним. Та зараз MacPaw Villiage перебуває у стані припинення після судової тяганини з українською прокуратурою. Інвестиції в елітне житло становили $25-28 млн перед тим, як правоохоронці визнали землю під ним спірною. Власник компанії Олександр Косован особисто піддався обшукам. Його підозрювали в незаконному захопленні земельних ділянок на березі Дніпра. А в листопаді 2023 р. Верховний Суд України виніс рішення, яке підтвердило спірність землі. Пан Косован назвав для себе це рішення Пірровою перемогою.

В березні 2023 р. міжнародну букмекерську компанію Parimatch звинуватили у зв’язках з РФ та додали до списку санкцій РНБО з подачі СБУ без жодних роз’яснень. Неофіційно повідомили, що були виявлені російські зв'язки з фірмами, які надають адміністративні послуги Parimatch. Іншим разом заявили, що санкції накладено через податкові порушення, хоча насправді вони не є підставою для включення до списку санкцій. Компанія надала багато доказів, в тому числі електронних пояснень, в яких документально підтверджувала, що не працює з РФ. Проте вони не були взяті до уваги.

Початок 2024 року теж виявився багатим на затримки та арешти.

Роботу єдиного виробника аптечок для Збройних Сил України ТОВ "Київгума" СБУ заблокувала на початку січня 2024 р. Компанію звинуватили нібито в продажах до росії медичних турнікетів, які потім потрапляли на окуповану територію України. Менеджмент спростовує це та виключає випадки прямих продажів. Конфлікт досі не вирішений. Рахунки компанії заблоковані. 

Апогеєм тиску силовиків стало затримання у січні 2024 р. відомого українського інвестбанкіра Ігоря Мазепи правоохоронцями ДБР на кордоні з Польщею, коли той прямував на ділову зустріч, яка мала відбутися на економічному форумі в Давосі. Його особисто та офіс його компанії Concorde Capital обшукали та запідозрили нібито в заволодінні 300 га земель, на яких розташовані гідротехнічні споруди критичної інфраструктури — Київської ГЕС. На цих землях його компанія побудувала елітні котеджі преміум класу Goodlife Park. Суму збитків державі силовики озвучили на рівні 7 млн грн, а першу заставу за Мазепу встановили на рівні 700 млн грн (потім її значно зменшили). Це безпрецедентна сума та безпідставна навіть з міркувань шкоди, яку нібито наніс бізнесмен, придбавши землю в 2013 р.

Хай там як, але в Офісі Президента поки що не приборкали силовиків, які тиснуть на бізнес. Створення багатьох "рад " при президентові, які начебто опікуються захистом бізнес-середовища, а також наказів РНБО, які не виконуються, ніяк не змінює ситуацію з утисками. Це стало скоріше декорацією для західних партнерів, яким намагаються показати видимість боротьби з силовим свавіллям. Але, як ми щойно побачили, західну спільноту не так легко обманути.

    Реклама на dsnews.ua