• USD 28
  • EUR 33.7
  • GBP 39
Спецпроєкти

Добрий пан. Коли Росія зважиться не пускати українських заробітчан

У Москві заявили, що не будуть вводити стосовно українських громадян дзеркальні санкції – обмежувати їх в'їзд в Росію. Навпаки: ще ширше відчинять "братні обійми". Але, схоже, що Кремль поки не визначився зі своєю політикою щодо українських громадян
Фото: Getty Images
Фото: Getty Images
Реклама на dsnews.ua

На прес-конференції за підсумками саміту G20 Володимир Путін заявив, що Росія в противагу Україні піде по шляху лібералізації правил перебування українців на своїй території. "Ми ніяких обмежень щодо громадян України вводити не будемо. Крім того, ми, навпаки, підемо по шляху лібералізації перебування громадян України на нашій території і лібералізації отримання ними російського громадянства, якщо хтось з них цього хоче", - сказав російський президент.

Практично відразу його слова прокоментував статс-секретар МЗС РФ Григорій Карасін. За його словами, мова йде про полегшення процедури, щоб громадяни України могли простіше отримати дозвіл на тимчасове проживання, а потім і перейти в російське громадянство.

Однак на практиці ми бачимо інше. Російські прикордонники в неділю, 2 грудня, не впустили на територію РФ 150 громадян України. "Нашим співвітчизникам на російському кордоні відмовляють безпідставно, без знання причини відмови у в'їзді. Звичайно, ніяких документів їм не видається", - сказав журналістам речник Держприкордонслужби Андрій Демченко.

Судячи з усього, кремлівське керівництво прямо зараз вирішує, що йому вигідніше: все ж обмежити українців у правах в Росії або, навпаки, демонстративно "відчинити двері". Свої "за" і "проти" є у обох варіантів.

Скільки українців у Росії?

Як зазначено в аналітичній записці Центру економічної стратегії (ЦЕС), з моменту останнього перепису населення (2001 року) і по початок 2018 р. з України за кордон виїхало і не повернулося назад 6,3 млн осіб. Половина - 3,2 млн українців - на думку експертів, за ці 17 років осіли в Росії. В основному це ті, хто їхав ще до 2013 р. - до анексії Криму і початку війни на Донбасі.

Будь-які пізніші дані сумнівні. Як пояснила "РБК-Україна" економіст ЦЕС Юлія Руда, після 2013 р. дані Росстату та Міграційної служби РФ виглядають досить маніпулятивно. "Даними, які дає РФ, важко довіряти. Росія показувала велика кількість наших біженців, хоча їх було набагато менше", - говорить вона.

Реклама на dsnews.ua

Про те, що в РФ перебуває 3 млн українців, в квітні цього року говорив міністр закордонних справ Павло Клімкін. За його словами, "у Росії проживає практично кожен дванадцятий українець. І серед них є багато тих, хто не любить і Путіна, і Росію, але вважають, що не мають іншого вибору".

Для порівняння: у березні 2016-го заступник міністра закордонних справ україни Вадим Пристайко заявив: "В даний момент на території Російської Федерації, за нашими оцінками, перебуває до 4 млн українських громадян... За рік українсько-російський кордон перетинають близько 4 млн українців і близько 1 млн росіян".

У жовтні 2015-го Федеральна міграційна служба РФ заявила, що більше 600 тис. українців знаходяться в Росії нелегально, порушуючи російське міграційне законодавство. Заступник голови ФМС Вадим Яковенко тоді уточнив, що в Росії на той момент знаходилося приблизно 2,6 млн українців. Також він додав, що більше мільйона з них приїхали зі східних регіонів України.

Найбільш складно-суперечливу оцінку дає "Вікіпедія". За її даними, українці в Росії займають третє місце за чисельністю постійного населення: 1,9 млн, або 1,35% населення за переписом 2010 р. В цілому з урахуванням українців - громадян РФ і трудових мігрантів з України за станом на 2016-й фактично в Росії проживало 4 млн українців - близько 2 млн постійно проживають в РФ плюс близько 2 млн українських іммігрантів.

До анексії Криму і війни в Донбасі Росія була однією з основних країн, куди їхали заробляти українці. І сьогодні, оцінюючи загальна кількість громадян України в Росії, вкрай складно розділити, хто з них там живе (наприклад, обзавівся сім'єю), а хто - просто заробляє. Тим більше що нерідко чітко розділити перше і друге неможливо.

Зміна пріоритетів

Починаючи з 2014 р. пріоритети українських заробітчан змінюються. Їх кількість в Росії швидко скорочується; багато які повернулися з РФ українці знову їдуть на заробітки вже в Польщі або інші європейські країни. Причин тому дві, і вони рівнозначні.

Перша - політична. Після 2014-го ставлення до українців у РФ сильно погіршився під дією пропаганди. Причому частіше погіршуються не людські відносини в трудовому колективі - тут як раз, за відгуками, зазвичай все нормально. Погіршується ставлення побутове - українських дітей цькують у школах та молодіжних компаніях, на українські сім'ї ополчаются сусіди, до людей з українським паспортом вважають обов'язковим причепитися чиновники та правоохоронці. Життя в Росії стає для наших співвітчизників менш комфортною.

Друга причина - економічна. У 2014 р. на падіння цін на нафту наклалися антиросійські санкції. Російський рубль впав, і для трудових мігрантів з України працювати в РФ стало менш вигідно. Одночасно стало менше робочих місць для гастарбайтерів, зросла конкуренція - впали зарплати. Багато українців, які працювали в Росії, за останні кілька років повернулися на батьківщину, але ще більше поки залишається в РФ.

"Взяти і просто "викреслити" працюють в країні українців Росія не зможе. Це мільйони людей, і багато з них не чорнороби, а фахівці високої кваліфікації. Всіх горезвісними таджиками не заміниш. Та й самі росіяни воліють бачити товаришем по роботі українця або білоруса, а не узбека, наприклад. Це важливий чинник: у Росії українці вже стали частиною власної російської культури, тоді як вихідці з Середньої Азії або китайці в будь-якому випадку залишаються чужинцями, - каже регіональний менеджер російської компанії HeadHunter.ru Ганна Гладких. - Так, за нашими даними, більше 50% працюючих українців працюють в РФ нелегально. Але і цей показник значно нижче, ніж у азіатів. І є галузі, де українських фахівців (технічних, інженерних) в разі чого замінити буде просто ніким. Це свого роду еліта серед "синіх комірців". Менеджера в заводської адміністрації легко замінити молодим росіянином. Прибиральника на заводській території - літнім таджиком. А майстра цеху металообробки, громадянина України, не заміниш - вони в страшному дефіциті".

За словами експерта, сьогодні в основному працевлаштовуються у Росії вихідці з Харківської, Сумської та Одеської областей. Хоча в 2014-2015 рр., звичайно, був великий наплив біженців в Росію з Донецької та Луганської областей. Багато з них працевлаштувалися потім в Росії, але багато хто вже в 2016-му повернулися - хто-то в ОРДЛО, хтось в Україну. Точних цифр з таким переселенцям немає ні в російських, ні в українських держорганів.

"Найчастіше ми і не питаємо, з якого регіону України приїхав чоловік, який хоче працювати (або вже працює) в Росії. Іноді це стається само собою, іноді - немає", - уточнює Ганна Гладких.

Сценарії на вибір

Найімовірніше, у Кремля сьогодні є кілька варіантів того, яку офіційну політику проводити стосовно живуть і заробляють у Росії громадян України. Сценарій на довгострокову перспективу - стимулювати громадян України переїжджати у Росію, залучати їх більш високими зарплатами та іншими "плюшками". Далі - робити їх російськими громадянами за полегшеною процедурою.

Цілком собі один з варіантів вирішення демографічної проблеми, а також проблеми етнічної - витіснення слов'янського населення РФ неслов'янськими народами. З тієї ж причини багато російські депутати і політики регулярно пропонують видавати російські паспорти також всім бажаючим білорусам, а також російськомовним громадянам Молдови та країн Балтії.

Однак у короткостроковій перспективі Росія цілком може закрити в'їзд українським громадянам і навіть вислати зі своєї території власників українських паспортів. Сценарій, звичайно, абсурдний, але не більше, ніж у 2013-му здавалася абсурдною анексія Криму.

Тепер Москва запросто може "викинути" українців, щоб всередині України різко загострилася ситуація напередодні президентських виборів. Не самий здоровий сценарій, але за відсутністю кращого в принципі може бути реалізований.

Україна в цьому випадку втратить більше мільярда доларів, які щорічно надходили від виїхали в Росію заробітчан. Більш точні цифри наводить НБУ: $1,84 млрд в 2015-му, $1,4 млрд у 2016-му, $1,3 млрд в 2017-м. Також в Україні стане трохи гірша ситуація з безробіттям - але не сильно, країні і сьогодні не вистачає і кваліфікованих кадрів, і просто робочих рук.

Так що новий виток ескалації, коли (і якщо) українських працівників перестануть пускати в РФ, боляче вдарить по Росії, ніж Україні. Інша справа, що Кремль все частіше діє всупереч здоровому глузду, так що очікувати можна всього.

    Реклама на dsnews.ua