• USD 38.3
  • EUR 41.5
  • GBP 48.6
Спецпроєкти

Топ-20 найважливіших інвестпроектів 2019 року

Продовжуючи серію фірмових рейтингів "ВД", ми представляємо на цей раз топ-20 найважливіших інвестпроектів 2019 р., що реалізуються в Україні
Фото: Shutterstock
Фото: Shutterstock
Реклама на dsnews.ua

Для будь-якої економіки важливі точки зростання. Для української економіки, яка намагається подолати наслідки масштабної кризи, вони особливо важливі. Точки зростання - це ті інвестиційні проекти, реалізація яких створить умови і послужить стимулом для підйому і технологічного оновлення економіки України. Йдеться про будівництво нових об'єктів, розширення і модернізацію діючих потужностей, закупівлі й установки нового обладнання, розробку і впровадження нових технологій, придбання нових активів і т. п. Такі точки росту важливі в усіх галузях, будь то агропромисловий комплекс, гірничо-металургійний або паливно-енергетична, машинобудування або виробництво товарів широкого споживання, сфера нерухомості, транспорту, телекомунікацій або культури.

Продовжуючи серію фірмових рейтингів "ВД", ми представляємо на цей раз топ-20 найважливіших інвестпроектів 2019 р., що реалізуються в Україні. При відборі компаній головним критерієм була наявність у них вже здійснених масштабних капіталовкладень і значних інвестиційних планів на 2019 р. При цьому враховувалися не тільки заплановані обсяги інвестицій, але і важливість цих проектів для підвищення економічного і технологічного потенціалу України, створення нових робочих місць в самій компанії і на підприємствах-суміжниках.

При складанні рейтингу використовувалися дані з різних відкритих джерел, в тому числі офіційна інформація компаній, повідомлення ЗМІ, думки галузевих експертів. Ми прагнули представити в рейтингу по можливості широку регіональну географію компаній і в той же час широкий галузевий спектр. Складаючи топ-20, ми хотіли підкреслити досягнуті позитивні результати. Представляємо компанії, що реалізують найважливіші інвестпроекти 2019 р. в алфавітному порядку, без ранжирування за номерами.

Компанія: Аррикано

Галузі: будівництво, девелопмент і рітейл
Об'єкт інвестицій: комерційна нерухомість
Інвестпроекти-2019: будівництво торгово-розважального центру Lukianivka в Києві, впровадження в рітейл найбільш передових світових технологій

Arricano Real Estate Plc - провідний девелопер торгових центрів в Україні з європейськими інвестиціями. У 2013 р. акції компанії були розміщені на Альтернативному ринку інвестицій (AIM) Лондонської фондової біржі. Сьогодні Arricano володіє і управляє п'ятьма побудованими торговими центрами і володіє 49,9% акцій торгового комплексу Sky Mall, а також земельними ділянками для подальшого будівництва трьох об'єктів, які знаходяться на стадії проектування.

Реклама на dsnews.ua

20 лютого 2019 р. Arricano уклала новий кредитний договір з АТ "Райффайзен Банк Аваль" на 140 млн грн зі строком погашення до 31 грудня 2023 р. для часткового фінансування будівництва в Києві торговельно-розважального центру Lukianivka.

"Lukianivka - наш пріоритетний проект, і ми планомірно і послідовно рухаємося до його реалізації. Нам приємно усвідомлювати, що найбільші фінансові установи та банки впевнені в надійності співпраці з Arricano і готові фінансувати якісні проекти. Масштабні угоди між девелоперами і банками цього року - це ще й яскравий сигнал для міжнародних інвесторів, інформує про розвиток і перспективи в секторі комерційної нерухомості України. ТРЦ Lukianivka передбачає інноваційний багатофункціональний формат ТРЦ, поєднує в архітектурній концепції як історична спадщина, так і застосування кращих світових урбаністичних рішень", - зазначає керівник компанії Arricano Михайло Меркулов.

Arricano є лідером українського рітейлу з впровадження передових світових технологій. "Останні два роки ми акумулювали досвід у Consumer Experience і відчули, як в нашу бізнес-модель заходять інновації. У 2018-му ми опанували ще однієї унікальної корпоративної phygital-компетенцією, яка дозволила поєднати фізичне соціальний простір ТРК і комунікації в digital, - створили медійну платформу, об'єднуючу ті канали і наповнену тим контентом, які затребувані нашими відвідувачами. Кількість активних передплатників вже перевалило за 200 тис. і постійно зростає, а охоплення обчислюється мільйонами переглядів, - каже Михайло Меркулов. - У нашій галузі перемагає той, хто пропонує споживачеві найкращі рішення, за які той голосує своїм гаманцем! В цьому році ми пропонуємо нашим партнерам новий інструмент підвищення товарообігу - додаток Prospektus, яке наповнене найсучаснішим функціоналом і аналог якої є поки тільки у двох магазинах Nike в США. Додаток дає споживачеві справжню омниканальность споживання і забирає більшу частину існуючих бар'єрів споживання як в офлайні, так і в онлайні".

Компанія: Арселорміттал

Галузі: видобуток руди і металургія
Об'єкт інвестицій: ПАТ "Арселорміттал Кривий Ріг"
Інвестпроекти-2019: будівництво нових машин безперервного лиття заготовок, реконструкція дрібносортного стану "250-4" і агломераційного цеху №2, ряд інших проектів

Найбільша гірничо-металургійне підприємство України "Арселорміттал Кривий Ріг" в 2018 р. порівняно з 2017-м збільшив капітальні та операційні витрати майже на третину, з $337 млн до $443,4 млн. З них $348,8 млн - це капітальні інвестиції.

Серед завершених об'єктів можна виділити комплекс двох нових коксових батарей - це найбільший інвестпроект підприємства за останні кілька років. Інвестиції у весь комплекс склали майже $160 млн. Ряд великих проектів триває до 2019 р. зокрема, це будівництво двох машин безперервного лиття заготовок вартістю близько $144 млн. Навесні планується завершити реконструкцію дрібносортного стану "250-4" - у нього інвестують близько $55 млн. Також продовжиться реконструкція агломераційного цеху №2 вартістю понад $150 млн. З шести агломашин дві вже модернізовані, ще три реконструюють до 2020 р.

Також компанія нарощує інвестиції у власний видобуток руди. У 2018 р. гірничий департамент комбінату тільки в рамках капітальних витрат використав $54,5 млн. Активно йшла модернізація дробильної та руднозбагачувальних фабрик, заміна насосних агрегатів, відновлення існуючої горнотранспортной техніки, придбання нових великовантажних автосамоскидів та ін. В 2019-2023 рр. компанія має намір інвестувати в розвиток гірничого виробництва ще більше $270 млн.

Нарешті, в минулому році "Арселорміттал Кривий Ріг" отримав 500 нових піввагонів. Це дозволило підприємству збільшити власний парк рухомого складу в 2,5 рази.

"У 2018-му ми встановили абсолютний рекорд з моменту приватизації - ніколи ще за рік нам не вдавалося використовувати такий обсяг коштів. Тільки за капітальними витратами в цехах металургійного виробництва освоєно на $100 млн більше, ніж у 2017-му, і це на 27% вище початкового бізнес-плану, - говорить заступник генерального директора "Арселорміттал Кривий Ріг" з інжинірингу, інвестпроектів, екології та якості Тіварі Винай. - В 2019 році ми розраховуємо, що наші капітальні та операційні витрати перевищать $450 млн. Загальний обсяг капітальних інвестицій у розвиток виробництва на 2018-2022 роках збільшиться з $1,3 млрд до $1,8 млрд - корпорація ArcelorMittal для цього виділила нам додаткове фінансування. Тільки в 2018 році центральний офіс затвердив нам 20 проектів - більше, ніж коли-небудь. Серед них - капітальний ремонт доменної печі №9 і будівництво для неї нових установок придоменной грануляції шлаку, будівництво нової электровоздуходувки на ТЕЦ-3, реконструкція двох агломашин аглоцеху №2, будівництво хвостосховища "3-тя карта" і ряд інших".

Компанія: Астарта

Галузі: агропромисловий комплекс
Об'єкт інвестицій: власні елеваторні потужності і вагонний парк
Інвестпроекти-2019: придбання елеватора в Хмельницькій області та запуск нового елеватора в Полтавській області, придбання 200 вагонів-зерновозів

"Астарта" - вертикально інтегрований агропромисловий холдинг, який здійснює діяльність у восьми областях України. До складу холдингу входять вісім цукрових заводів, агрогосподарства з земельним банком близько 250 тис. га і молочні ферми, а також завод по переробці сої та біоенергетичний комплекс.

Починаючи з 2015 р. холдинг здійснює інвестиційну програму "Зерно Астарти" та в її рамках створює власну елеваторну мережа потужністю одноразового зберігання зерна понад 500 тис. т. Першими великими напрямками інвестицій стали Войтовецкий елеватор в Хмельницькій області потужністю 65 тис. т і Хмільницький елеватор у Вінницькій області потужністю 82 тис. т.

У липні 2018 р. "Астарта" ввела в експлуатацію три елеватори в Полтавській області: Яреськовский (100 тис. т), Лутовиновский (100 тис. т) і Скороходовский (30 тис. т). Всі підприємства оснащені автоматизованою системою управління, обладнанням кращих світових виробників і мають інфраструктуру для відвантаження зерна на залізничний та автотранспорт. Інвестиції в будівництво цих елеваторів склали близько 32 млн євро.

У 2019 р. холдинг продовжує нарощувати елеваторні потужності. Зокрема, до початку нового 2019/20 сільськогосподарського сезону "Астарта" планує запустити елеватор в Семенівці Полтавської області. Там вже виконані бетонні роботи і зібрана частина силосів. Цей елеватор стане найбільшим елеватором "Астарти" і буде мати потужність 120 тис. т.

У лютому 2019 р. "Астарта" уклала попередню угоду про купівлю елеватора в Хмельницькій області. Його ємність становить 62 тис. т. Таким чином, з придбанням цього елеватора та запуском Семенівського елеватора загальні потужності (силосного типу) по зберіганню зерна в холдингу перевищать 550 тис. т. А значить, програма "Зерно Астарти" за цим напрямком буде повністю виконана.

У 2018 р. в "Астарті" зібраний історично максимальний урожай зернових і олійних культур - 1,065 млн т, що на 35% більше, ніж у 2017-м. Крім власного виробництва, "Астарта" активно розвиває трейдинг. У 2019 р. холдинг планує закупити не менше 800 тис. т зернових для експорту.

Динамічний розвиток трейдингу в "Астарті" стимулюється інвестиціями в логістичні та інфраструктурні проекти. Протягом січня-лютого 2019 р. "Астарта" закупила 130 вагонів-зерновозів за контрактами з національними виробниками - ПАТ "Дніпровагонмаш" та ПАТ "Крюківський вагонобудівний завод". У березні очікується поставка ще 70 вагонів. Власний вагонний парк допоможе холдингу оптимізувати логістику, особливо під час пікових сезонних навантажень.

Компанія: Біофарма

Галузі: фармацевтика
Об'єкт інвестицій: биофармацевтический науково-виробничий комплекс у Білій Церкві
Інвестпроекти-2019: запуск нового заводу - фракционатора плазми крові

Biopharma - українська національна фармацевтична компанія, всі виробничі потужності і штаб-квартира якої знаходиться в Україні. Компанія Biopharma перша в Україні почала виробляти медичні препарати з плазми донорської крові людини. Зараз Biopharma входить в десятку найбільших українських виробників лікарських препаратів. Випускає більше 20 імунобіологічних препаратів із плазми донорської крові, препарати, отримані за технологією рекомбінантних ДНК, і пробіотики. Ці технологічно складні препарати призначені як для тих, кому потрібно зміцнити своє здоров'я, так і для пацієнтів, кому необхідна допомога в екстрених ситуаціях: в реанімаціях, при інтенсивній терапії, при захворюваннях крові і деяких онкологічних захворювань.

У 2014 р. в Білій Церкві введена в експлуатацію перша черга біофармацевтичного науково-виробничого комплексу. Його спроектувала німецька інжинірингова компанія Linde Engineering. Комплекс побудований згідно з правилами належної виробничої практики GMP, тобто виробничі процеси в компанії Biopharma тепер підпорядковуються єдиної Європейської системи норм, правил і вказівок.
16 червня 2015 р. в Білій Церкві відбулося офіційне відкриття новітнього комплексу Biopharma. У той же день був закладений перший камінь в основу майбутнього підприємства з виробництва препаратів з донорської плазми крові людини. Якщо зараз компанія може переробляти 100 т плазми в рік, то нове підприємство буде здатне переробляти у багато разів більше і стане найбільшим у Східній Європі. Завод буде мати три лінії по випуску альбуміну, імуноглобуліну і фактора VIII.

Інвестиції в будівництво нового заводу склали близько $50 млн. У лютому 2019 р. Biopharma початку на новому заводі пуско-налагоджувальні роботи. Як повідомив голова ради директорів групи компаній Biopharma Костянтин Єфименко, на заводі вже запущені склади сировини і готової продукції, тестуються системи подачі води, охолодженої води, води для ін'єкцій, пара, діетиленгліколю, стисненого повітря, очищеного повітря, нейтралізації стоків. Крім того, проведено випробування обв'язок реакторів, наповнення контурів і "сорочок", запущені лінії розливу, термостати і леофильные сушіння, а також завершується підготовка до запуску основної технології.

"Без перебільшення, "Біофарма" перевернула чергову сторінку своєї історії. Без перебільшення, Україна подала заявку в клуб лідерів біотехнологій в сегменті препаратів плазми. Без перебільшення, я гордий роботою нашого колективу!" - підкреслив Костянтин Єфименко.

Компанія: DCH

Галузі: машинобудування
Об'єкт інвестицій: Харківський тракторний завод
Інвестпроекти-2019: стратегічна програма модернізації ХТЗ

Група DCH продовжує реалізацію першого етапу середньостроковій стратегічної програми модернізації Харківського тракторного заводу. Обсяг інвестицій DCH в модернізацію провідного національного виробника тракторів складе близько 230 млн грн.

В рамках програми на ХТЗ вводиться в експлуатацію нове прогресивне обладнання. Зокрема, вже впроваджена в роботу лінія хіміко-термічної обробки металів від всесвітньо відомої компанії Ipsen, що замінила наявний безмуфельный агрегат. Це дозволило значно підвищити якість термічної обробки деталей.

"Лінія являє собою автоматизований комплекс обладнання, керованого дистанційно за допомогою комп'ютера. На даному етапі працівники заводу проходять навчання по експлуатації лінії в напівавтоматичному режимі одночасно з процесом виробництва. Після завершення навчання лінія буде переведена в автоматичний режим роботи", - розповів керівник проекту модернізації ХТЗ Владислав Сопіт. Переваги нової лінії полягають в якості оброблюваних деталей, так і в енергоефективності, що дозволяє значно знизити енергоспоживання.

Крім того, на ХТЗ вже встановлена і проходить тестові випробування роботизована 3D лазерна установка для точної обробки металу, яка дозволить замінити існуючі лінії по механічній обробці корпусних та рамних деталей. Новинка також зменшить трудомісткість і знизить енерговитрати. В автоматичному режимі працюють і нові стрічкопильні верстати, дозволили заводу відмовитися від гарячої рубки металу.

Як зазначає власник і президент DCH, власник та інвестор ХТЗ Олександр Ярославський, новим етапом розвитку заводу стане створення на його базі сучасної багатофункціональної екосистеми для бізнесу. До її складу увійдуть потужний індустріальний парк, комплекс з науковою, технологічною та технічною базою для реалізації інноваційних проектів (технопарк), а також інші об'єкти, включаючи логістичний, освітній і дослідницький центри. До реалізації проекту Олександр Ярославський активно залучає студентську молодь і вчених Харкова - бізнесмен традиційно і системно підтримує багато вузів рідного міста, включаючи Харківський національний університет ім. Ст. Каразіна, Національний університет "Харківський політехнічний інститут", Харківський національний університет міського господарства.

"Я думаю, що це інвестиції близько $2-3 млрд. Почали ми вчора, а будемо продовжувати роки. Це буде дуже цікаво з точки зору професійного застосування. Мені завжди подобаються проекти, які тримають в тонусі", - розповів Олександр Ярославський.

Компанія: ДТЕК ВДЕ

Галузі: "зелена" енергетика
Об'єкт інвестицій: вітрові та сонячні електростанції
Інвестпроекти-2019: будівництво 540 МВт нових вітрових і сонячних електростанцій в Україні

Компанія ДТЕК ВДЕ - підрозділ ДТЕК, що відповідає за розвиток напрямку поновлюваних джерел енергії. Сьогодні ДТЕК - найбільший інвестор в "зелену" енергетику України. У 2018 р. інвестиції компанії в будівництво нових сонячних і вітрових електростанцій перевищили 380 млн євро. Це більше половини всіх інвестицій у ВДЕ України в минулому році (730 млн євро). Амбіції компанії - мати в портфелі реалізованих проектів 1 ГВт сонячних і вітрових електростанцій до 2020 р. На реалізацію цієї мети ДТЕК ВДЕ планує направити 1 млрд євро позикових і власних коштів.

Компанія успішно залучає інвестиції в розвиток відновлюваної енергетики на зарубіжних ринках капіталу, зокрема Китаю та Європи. Як пояснюють в компанії, "причина успіху - історія успішно реалізованих проектів". Так, торішня угода по залученню інвестицій в проект будівництва першої черги Приморської ВЕС (100 МВт) в розмірі 90 млн євро стала однією з найбільших на ринку ВДЕ України за останні п'ять років. Кредит надав консорціум німецьких банків під гарантії експортно-кредитного агентства Німеччини Euler Hermes. Загальний обсяг інвестицій в обидві черги Приморської ВЕС (200 МВт) складе близько 300 млн євро.

В проект будівництва Нікопольської сонячної електростанції, яка є найбільшою в Україні, компанія в 2018 р. залучила кошти з Китаю. Загальні інвестиції в проект складуть близько 220 млн євро.

Сьогодні у портфелі ДТЕК ВДЕ: Ботієвська ВЕС (200 МВт), Нікопольська СЕС (200 МВт), Трифановская СЕС (10 МВт). Завершується будівництво першої черги Приморської ВЕС (100 МВт), перші вітротурбіни вже введені в експлуатацію і генерують "зелену" електроенергію.

У 2019 р. ведеться будівництво другої черги Приморської ВЕС (100 МВт), Покровської СЕС (240 МВт) і Орловської ВЕС (100 МВт). Інвестиції компанії в проекти відновлюваної енергетики в 2019 р. прогнозуються на рівні 500 млн євро.

Також компанія готує проекти до реалізації після 2020 р., обсяги і темпи старту яких будуть визначені після зміни законодавства у сфері ВДЕ. Нагадаємо, що з 2020 р. в Україні зміниться система стимулювання ВДЕ: замість фіксованих тарифів почнуть діяти "зелені" аукціони. Тобто компанія продовжить запуск нових проектів, що демонструє довгострокові наміри щодо розвитку сектору ВДЕ в Україні.

Компанія: Інтергал-Буд

Галузі: будівництво
Об'єкт інвестицій: житлова та комерційна нерухомість
Інвестпроекти-2019: будівництво житлових комплексів у Києві, Гатному, Львові, Чернівцях

Будівельна компанія "Інтергал-Буд" за 16 років роботи на українському ринку нерухомості успішно реалізувала 74 проекту загальною площею понад 2,9 млн кв. м. На сьогодні компанією побудовано 126 будинків, з яких 48 в столиці, п'ять Київської області, 73 в інших регіонах України (зокрема, у містах Житомирі, Львові, Рівному, Ужгороді та Мукачевому). Досягнення компанії дозволяють їй упевнено утримувати лідируючі позиції на будівельному ринку і займати перше місце серед недержавних девелоперів.

Велика кількість вчасно зданих проектів, високі темпи будівництва, відсутність проблемних забудов, широкий регіональний охоплення, ведення будівництва за рахунок власних коштів - все це забезпечило компанії довіру з боку покупців. У квартирах від "Інтергал-Буда" живуть вже понад 15 тис. сімей.

Зараз комфортні та сучасні житлові проекти реалізуються в столиці (РК Intergal City, "Академ-Квартал", "Володимирський", "Лук'янівський каскад", "Малахіт", "Нивки-Парк", "Відрадний", "Паркові озера", "Сырецкие сади", "Теремки", "Традиція", "Яскравий") і Києво-Святошинському районі Київської області (заміський комплекс "Озерний гай Гатне"), а також у Львові (ЖК "Семицвіт", "Сіті", "Струмок") і Чернівцях (ЖК "Київський"). Таким чином, одночасно ведеться будівництво понад 1,1 млн кв. м. Ще понад 3,8 млн кв. м нерухомості знаходяться в проектному портфелі компанії.

"Інтергал-Буд" прагне відповідати суворим умовам сучасного ринку первинного житла, який вимагає від девелопера не тільки найвищої якості будівництва і широкого комплексу послуг, але і лояльного ставлення до покупців. Компанія пропонує власні довгострокові програми розстрочки із соціальними гарантіями, які істотно вигідніше умов кредитування банківських установ. В компанії активно працює послуга trade-in, завдяки якій можна продати стару квартиру у рахунок придбання нової. Також "Інтергал-Буд" вирізняється тим, що надає послугу "ремонт під ключ". Покупець має можливість значно заощадити час і гроші, отримавши квартиру з готовим ремонтом і гарантіями якості на будівельні матеріали і роботи.

"Інтергал-Буд" дбає про інтереси покупців ще на етапі вибору місця під забудову. Зведені компанією житлові комплекси розташовані в місцях, зручних для проживання, в районах із зручною транспортною розв'язкою, поблизу зелених зон та місць для відпочинку і розваг. У всіх комплексах передбачені власна соціальна інфраструктура та сфера послуг: паркінги, дитячі садки, клініки, магазини, кафе, місця для занять спортом і відпочинку.

Компанія: Київстар

Галузі: телекомунікації
Об'єкт інвестицій: мобільний зв'язок "Київстар"
Інвестпроекти-2019: розвиток мережі 4G і вдосконалення якості послуг

"Київстар" - український оператор телекомунікацій, послугами якого користуються 26,4 млн абонентів. У 2018 р. всі складові бізнесу "Київстару" - від мобільного зв'язку до "Домашнього Інтернету" - показали стабільне зростання. Розвиток 4G, популярність безлімітних тарифних планів, висока якість зв'язку сприяли зростанню кількості користувачів мобільного інтернету та споживання дата-трафіку.

"Київстар" приступив до надання послуг 4G-зв'язку на частотах 1800 МГц з липня 2018 р. За рекордно короткий час в 2018 році "Київстар" побудував мережу 4G на території з населенням понад 22,8 млн чоловік. Для розвитку в Україні 4G ми придбали на конкурсі більше всіх радіочастот в діапазоні 1800 МГц і встановили найбільшу кількість 4G базових станцій, і наші абоненти користуються найсучаснішими технологіями зв'язку", - говорить президент "Київстару" Олександр Комаров.

У IV кварталі 2018 р. кількість користувачів мобільного інтернету від "Київстару" в порівнянні з IV кварталом 2017 р. збільшилася на 18,2% - до 14,8 млн. При цьому споживання дата-трафіку зросла в 2,5 рази - до 2753 Мбайт на абонента.

Капітальні інвестиції в IV кварталі 2018 р. склали 749 млн грн, на 40,4% більше, ніж у IV кварталі 2017 р. А в цілому за 2018 р. обсяг капітальних інвестицій досяг 3,1 млрд грн, що на 18,4% більше, ніж у 2017-м. В основному кошти спрямовувалися на розвиток мережі 4G і вдосконалення якості послуг. Так, за результатами тестів експертів Ookla в 2018 р. середня швидкість мобільного інтернету в мережі "Київстар" вище, ніж в інших мобільних мережах України.

У 2018 р. "Київстар" знову підтвердив статус платника податків номер один на телекомунікаційному ринку. За рік перераховано до державної скарбниці податків та інших платежів на загальну суму 10,5 млрд грн. У тому числі понад 4 млрд грн - за ліцензії на частоти для розвитку в Україні нових технологій зв'язку.

У 2019 р. компанія продовжує інтенсивно розвивати мережу 4G. Якщо за станом на кінець 2018 р. вона була доступна в 3619 населених пунктах, то вже на 7 березня 2019 р. охопила 4218 населених пунктів, де проживає 55% населення. Завдяки зв'язку 4G абоненти можуть отримувати нові переваги мобільного інтернету. Адже з цією технологією середня швидкість передачі даних на порядок вище, а затримка передачі пакетів інформації менше в 2,5 рази в порівнянні з самими сучасними мережами 3G. Для абонентів це можливість швидко обмінюватися "важким" контентом, дивитися онлайн ТВ високого дозволу, в лічені секунди завантажувати мобільні додатки скрізь, де є покриття мережі.

Компанія: Метінвест

Галузі: металургія
Об'єкт інвестицій: Маріупольський металургійний комбінат ім. Ілліча
Інвестпроекти-2019: запуск машини безперервного лиття заготовок №4, реконструкція прокатного стану "1700", ряд інших проектів

Ще 1 березня 2019 р. Маріупольський металургійний комбінат (ММК) ім. Ілліча святкував завершення найбільшого інвестпроекту: запуск нового комплексу машини безперервного лиття заготовок (МБЛЗ) №4. У церемонії відкриття взяв участь президент України Петро Порошенко. Проект не має аналогів в Україні: інвестиції групи "Метінвест" склали близько $150 млн (понад 4 млрд грн).

Комплекс МБЛЗ №4 розроблений з урахуванням новітніх технологій і з дотриманням європейських екологічних стандартів. Він дозволить збільшити потужності ММК ім. Ілліча по виплавці сталі майже на 40%. Сучасне обладнання МБЛЗ дасть можливість додатково підвищити енергоефективність, якість продукції і збільшити переробку чавуну на продукцію преміум-сегменту.

Наймасштабніший проект промислового будівництва за роки незалежності України стартував у вересні 2016 р. В будівництві комплексу взяли участь понад 40 підрядних організацій, а кількість задіяних фахівців перевищила 850 осіб.

Обладнання для нового комплексу поставила компанія Primetals Technologies. Вже почали роботу високопродуктивна двухручьевая машина безперервного лиття заготовок, двопозиційна установка піч-ківш з сучасної газоочисткою, водопідготовка із зворотним осмосом, фильтрокомпенсирующая система і система координації плавок (HCS).

У комплексі МБЛЗ задіяні одні з найбільш відомих прогресивних технологій знепилювання і повторного використання води для охолодження. Газоочисне обладнання комплексу відповідає екологічним вимогам Євросоюзу: завдяки висококласній системі аспірації техногенний вплив на місто мінімально.

Введення в експлуатацію сучасного комплексу МБЛЗ №4 дозволить ММК ім. Ілліча виробляти додатково близько 1,5 млн т литих слябів на рік за рахунок часткової відмови від експорту чушкового чавуну та перенаправлення його обсягів на виробництво високоякісної сталі. Її експорт щорічно приноситиме Україні додаткову валютну виручку в розмірі близько $1 млрд. Крім того, новий сталеливарний комплекс дав Маріуполю 347 нових робочих місць в конвертерному і обслуговуючих цехах. "Пуск МБЛЗ №4 на ММК ім. Ілліча означає подальший розвиток для Маріуполя нову сторінку в історії української металургії", - підкреслює генеральний директор групи "Метінвест" Юрій Риженков.

Основний обсяг напівфабрикатів планується перекочувати гарячої прокатки на стані "1700". Для збільшення його виробничої потужності проводиться заміна більшої частини обладнання. Зараз реконструкція прокатного стану "1700" триває. На цей проект група "Метінвест" вже направила близько 2,7 млрд грн.

Компанія: Молочний альянс

Галузі: харчова промисловість
Об'єкт інвестицій: заводи з переробки і виробництва молока, молочної продукції, сирів
Інвестпроекти-2019: розвиток основного виробництва та будівництво очисних споруд

Група компаній "Молочний альянс" - лідер молочної галузі України. До складу групи входять підприємства по виробництву сирів, незбираномолочної та кисломолочної продукції, підприємства по збору та обробці молока і молочної продукції, а також компанії, які здійснюють реалізацію продукції в Україні і за кордоном. "Молочний альянс" має централізовану структуру управління фінансами, закупівлями, маркетингом, виробництвом, логістикою та продажами.

Продукція випускається під брендами "Пирятин", "Славія", "Яготинське", "Яготинське для дітей", "Хопси", "Златокрай" та "Молочний альянс". Продуктовий портфель підприємств групи збалансований таким чином, щоб забезпечити потреби широкого кола споживачів у різних товарних категоріях молочного ринку і ринку сирів.

"Молочний альянс" знаходиться в безперервному пошуку нових прогресивних рішень і нових продуктів. Впроваджуються інноваційні технології, постійно удосконалюються принципи управління бізнесом, зокрема, всі найбільші заводи сертифіковані за міжнародними стандартами управління та контролю якості ISO 9000 та HACCP, що дозволяє підприємствам групи компаній "Молочний альянс" відповідати сучасним вимогам ринку.

У 2019 р. група компаній "Молочний альянс" планує розвивати основне виробництво і будувати очисні споруди. "На цей рік ми плануємо 150 млн грн капітальних вкладень в основне виробництво, також у нас два великі проекти - автономні очисні споруди в Яготині і Пирятині вартістю по 20-22 млн грн. кожен", - повідомив голова наглядової ради групи компаній "Молочний альянс" Сергій Вовченко.

За його словами, в 2018 р. "Молочний альянс" інвестував у розвиток своїх підприємств близько 180 млн грн. Найбільш вагомі інвестиції - понад 90 млн грн були направлені в завод "Яготинське для дітей" (смт Згурівка Київської обл.).

"Ми зробили на заводі дитячого харчування реконструкцію логістичних площ, поставили ще одну лінію з фасування кисломолочних сирів і ложкових йогуртів, запустили молочні коктейлі обсягом упаковки 200 р. Хочу відзначити, що продажі цього продукту ми запустили в кінці листопада, і вони вже показали непогану динаміку", - розповів глава наглядової ради.

На Яготинському маслозаводі основні капітальні вкладення (40 млн грн) були спрямовані на розширення логістичних площ, автоматизацію логістичного центру, нову лінію для фасування.

В Баштанський сирзавод було інвестовано близько 18 млн грн. "Ми закупили та встановили обладнання для виготовлення замороженої моцарелли, її натирання і фасовки, а також розпочали проект по розливу продукції в пластикові пляшки", - зазначив Сергій Вовченко.

Компанія: Мультиплекс - Холдинг

Галузі: культура, відпочинок і розваги
Об'єкт інвестицій: мережа кінотеатрів Multiplex
Інвестпроекти-2019: запуск 40 нових кінозалів у різних містах України

Компанія "Мультиплекс - Холдинг" заснована в 2003 р. Зараз керує 24 многозальными кінотеатрами Multiplex в Києві, Дніпропетровську, Житомирі, Запоріжжі, Кривому Розі, Луцьку, Львові, Маріуполі, Миколаєві, Одесі, Полтаві, Рівному, Харкові, Херсоні, Хмельницькому, Черкасах, Чернігові. Щодня кінотеатри мережі проводять 750 сеансів, на які приходять 25 тис. глядачів. "Мультиплекс - Холдинг" є лідером українського ринку кінопрокату з часткою більше 35%.

У мережі Multiplex є можливість покупки квитків в касах кінотеатрів, так і онлайн. Сайт multiplex.ua - один з найбільш відвідуваних в Україні. Кінотеатри Multiplex забезпечують відмінну акустику, багате зображення і комфортний перегляд. Це досягається завдяки новітнім технологіям. В кінотеатрах компанії використовуються екрани Harkness Screens, акустичні системи провідних світових брендів за сертифікатами Dolby Digital, цифрові проектори Christie і Barco, а також розроблені спеціально для Multiplex крісла підвищеного комфорту Superlux.

Мережа Multiplex активно розширюється. 7 березня 2019 р. грандіозною вечіркою було відзначено відкриття кінотеатру Multiplex в ТРЦ Gagarinn Plaza в Одесі. В цілому протягом 2019 р. заплановано відкрити п'ять нових кінотеатрів у різних містах України. Це 40 нових кінозалів.

"Наша головна мета на 2019 рік - збільшити мережу на 30%, - говорить співвласник компанії Володимир Трофименко. - Також ми почали роботу над проектом кінотеатру майбутнього. Плануємо, що вже в 2019 році відкриється перший кінотеатр мережі в оновленому форматі".

Наприкінці 2018 р. компанія "Мультиплекс - Холдинг" інвестувала в додаток для пошуку фільмів Fander. В рамках співпраці команда Fander додала в додаток можливість покупки квитків в Multiplex, а також список фільмів, які відвідали друзі в кінотеатрах компанії.

"На даний момент ми є, з великим відривом лідером ринку кінотеатрів України. Зміцнення нашого лідерства - пріоритет номер один для нас, але також важлива частина нашої стратегії - трансформація з мережі кінотеатрів у холдинг у сфері розваг. Тому ми постійно шукаємо цікаві проекти і нові бізнес-моделі, які можуть отримати поштовх у розвитку не тільки завдяки нашим інвестицій, але і нашим компетенціями і синергетичного ефекту. Fander ідеально підпадає під ці критерії. Ще дуже важливо, що у проекту відмінна команда, тому рішення про входження в проект було прийнято швидко", - відзначає генеральний директор компанії "Мультиплекс - Холдинг" Віталій Писаренко.

Компанія: Октава Капітал

Галузі: IT-дистрибуція, системна інтеграція, захист інформації та криптографія, телекомунікації, управління нерухомістю, бізнес-туризм та ін
Об'єкт інвестицій: компанія "Октава Киберзахист" та інші компанії групи "Октава"
Інвестпроекти-2019: розвиток Security Operation Center і інші проекти

"Октава Капітал" управляє активами IT-бізнесмена Олександра Кардакова. Це компанії "Автор", "Мегатрейд", Accord Group, Compass FM, Trime, "Датагруп", MegaPlant, Nota Group, "Октава Киберзахист" та інші.

В цілому за 2018 р. в нові напрямки і бізнеси під управлінням компанії "Октава Капітал" було вкладено понад 100 млн грн.

Найбільшою інвестицією минулого року стало створення проекту "Октава Киберзахист". У нього було інвестовано понад $1 млн.

Компанія "Октава Киберзахист" спеціалізується на наданні послуг керованої кібербезпеки. "Цінність наших послуг, в тому, що ми пропонуємо найсучасніші рішення щодо забезпечення кібербезпеки по моделі підписки, без необхідності великих стартових капіталовкладень", - пояснює Олександр Кардаков.

У компанії "Октава Киберзахист" розгорнуть власний комерційний Security Operation Center, що базується на кращих світових практиках і який володіє всіма необхідними основними складовими: технології, процеси, персонал. Завдання центру - забезпечити безперервний централізований моніторинг стану кібербезпеки, скоротити час виявлення інцидентів кібербезпеки і реакції на них і, як наслідок, підняти рівень стабільності і керованості бізнесу. На сьогодні розгорнута перша черга центру - сенсорна мережа і ядро аналізу інцидентів кібербезпеки.

"Наш підхід - не займатися впровадженням типових рішень, а надавати гнучко настроюються послуги в області кібербезпеки, що підходять під конкретні вимоги конкретного бізнесу, - говорить Олександр Кардаков. - Також варто пам'ятати, що правильна налаштування та супровід роботи таких рішень вимагає спеціальних знань. І тут ми теж пропонуємо свої послуги: маємо в своєму розпорядженні штатом кваліфікованих профільних фахівців та черговою зміною операторів, що забезпечують безперервний моніторинг і реагування на виявлені інциденти.

Спектр пропонованих керованих сервісів кібербезпеки широкий - фільтрація веб-трафіку, антиспам, виявлення і розслідування інцидентів і багато іншого".
У 2019 р. "Октава Киберзахист" планує розширити свій Security Operation Center. "Ми бачимо, що за цим майбутнє, і ми готові до неї", - підкреслює Олександр Кардаков.

Також в 2018-2019 роках здійснюються інвестиції в ряд інших напрямків і бізнесів під управлінням компанії "Октава Капітал".

Компанія: SkyUp Airlines

Галузі: авіаційний транспорт
Об'єкт інвестицій: парк повітряних суден SkyUp Airlines
Інвестпроекти-2019: збільшення та модернізація авіафлота SkyUp Airlines

У 2018 р. компанія SkyUp Airlines, створена в червні 2017-го, отримала від Державіаслужби сертифікат експлуатанта, а також сертифікат TCO, який видається Європейським агентством з безпеки польотів (EASA) та дає право польотів в ЄС. Компанія почала свою польотну програму і в 2018 р. здійснила 2376 рейсів, перевізши на своїх крилах 442 тис. пасажирів.

У 2018 р. компанія освоїла 25 міжнародних та три внутрішньоукраїнських маршруту. У це число входять регулярні і чартерні рейси. Найбільш затребуваними напрямками стали Шарм-ель-Шейх (Єгипет), Анталія (Туреччина), Хургада (Єгипет), Батумі (Грузія) і Тирана (Албанія).

На кінець 2018 р. парк повітряних суден компанії склав п'ять середньомагістральних літаків: чотири літаки типу Boeing 737-800 NG на 189 місць і один літаків типу Boeing 737-700 NG на 149 місць. У грудні 2018 р. SkyUp Airlines обладнала свій Boeing 737-700 нижніми винглетами - це перший літак корпорації Boeing з роздвоєними винглетами в Україні. Така модернізація дає додаткову можливість економити паливо, а також дозволяє виконувати рейси на більш далекі відстані. Крім того, літак з роздвоєними винглетами має кращу аеродинаміку, стає більш стабільним в польоті і забезпечує м'яку посадку.

У 2019 р. компанія продовжить нарощувати і модернізувати свій флот. У лютому 2019 р. ще два Boeing 737-800 отримали фірмову ліврею, а салони чотирьох повітряних суден Boeing 737-800 були обладнані новими супертонкими кріслами британської марки Acro. Такі супертонкі крісла будуть встановлені на всіх бортах SkyUp Airlines.

SkyUp Airlines активно розширює польотну програму з регіонів України. Крім рейсів з Харкова, Одеси, Львова і Запоріжжя, вже стартували рейси з Миколаєва, Вінниці, Херсона, а з 26 березня починаються польоти з Полтави та Кривого Рогу. Сьогодні перельоти з цих аеропортів в єгипетський Шарм-ель-Шейх і турецьку Анталію здійснюються на чартерній основі. Крім традиційних Туреччини і Єгипту, у 2019 р. будуть виконуватися чартерні рейси в Туніс (Монастир), Хорватію (Пула, Спліт), Чорногорії (Тіват).

У 2019 р. SkyUp Airlines буде здійснювати міжнародні чартерні та регулярні рейси до Грузії (Тбілісі, Батумі), Італії (Неаполь, Ріміні, Сицилійська Катання), Іспанію (Канарські острови, Аліканте, Барселона, Пальма-де-Майорка), Португалії (Фару), на Кіпр (Ларнака), в ОАЕ (Шарджа) і Китай (Хайкоу).

Також в 2019 р. будуть відкриті продажу на сезонні регулярні рейси до Болгарії (Бургас, Варна), Албанії (Тірана), Греції (Іракліон). Велика кількість регулярних рейсів буде запущено з регіонів України.

Компанія: Stolitsa Group

Галузі: будівництво та девелопмент
Об'єкт інвестицій: житлова та комерційна нерухомість
Інвестпроекти-2019: будівництво житлових комплексів і ТРЦ Retroville в Києві

Stolitsа Group є однією з провідних українських інвестиційно-девелоперських компаній. Холдинг забезпечує повний цикл девелопменту нерухомості: придбання та планування ділянки, розробка концепції, будівництво під ключ, реалізація та подальша експлуатація. Stolitsa Group - перша українська компанія, удостоєна нагороди Century International Quality ERA у сфері девелопменту. Серед об'єктів, реалізованих компанією, торгові центри Novus, бізнес-центр "Щекавицький", готель "Опера", житлові комплекси "Софіївські ворота", Golden Park, "Ліпінка", "Відпочинок", "Квартет", Hoffmann House, "Вертикаль" і ще більше 30 об'єктів у сфері житлової і комерційної нерухомості.

Зараз Stolitsа Group реалізує в Києві ряд масштабних проектів. Зокрема, будуються житлові комплекси Seven, "Варшавський мікрорайон", "Варшавський плюс", "Ліпінка 4", "Галактика". У сфері комерційної нерухомості найбільшим проектом компанії є торгово-розважальний і бізнес-центр Retroville на проспекті Правди.

У просторому приміщенні Retroville сусідять численні магазини одягу, взуття та аксесуарів, спортивних товарів і товарів для дітей, дозвілля та хобі, супермаркети побутової техніки та електроніки "Фокстрот", Eldorado і Moyo, продуктовий гіпермаркет Novus. Крім того, там розміщені ресторани кухонь народів світу і затишний фуд-хол, масштабний фітнес-центр "Sport Life" з дорослими та дитячими басейнами, салон краси, восьмизальный кінотеатр Multiplex, дитячий пізнавально-розважальний центр Fly Kids, зона для івент-заходів та майстер-класів, повноцінна зона сервісних послуг для населення (ремонт, ательє, хімчистка, пральня, поліграфія, фотоательє і т. д.), відділення поштового експрес-доставки, відділення банку та інші корисні закладу.
Бізнес-центр Retroville класу B забезпечує якісне робоче простір для всіх бажаючих. Він пропонує скористатися конференц-залами, коворкінгом, принт-центром і бізнес-послугами, нотаріальною конторою, курсами іноземних мов, лобі-баром, медичним центром та іншими сервісами.

Додайте сюди ще розташування (самий зелений район Києва - Виноградар), зручну транспортну розв'язку, наявність АЗС та автомийки по сусідству і розвинену інфраструктуру району. Протягом найближчих трьох років в безпосередній близькості від ТРЦ з'являться дві нові станції метрополітену - "Проспект Правди" і "Мостицька". Це зробить Retroville ще більш привабливим для відвідування покупцями. ТРЦ розрахований на 25 тис. відвідувачів на день. На території Retroville передбачений найбільший однорівневий наземний паркінг - на 3600 паркувальних місць.

Компанія: Текстиль-Контакт

Галузі: виробництво і реалізація тканин та одягу
Об'єкт інвестицій: текстильне і швейне виробництво
Інвестпроекти-2019: нові фабрики в Лубнах та Чернігові, розширення виробництва в Одесі

Основний напрямок діяльності компанії "Текстиль-Контакт" - виробництво та оптово-роздрібна продаж тканин. Компанія почала свою діяльність в 1995 р. і на сьогодні є провідним національним оператором з продажу тканин і матеріалів легкої промисловості. Під управлінням компанії знаходиться мережа оптово-роздрібних магазинів під марками "Тканини" і "Каштан", а також найбільший інтернет-магазин тканин в Україні.

З 2000 р. "Текстиль-Контакт" розвиває серію нових напрямків, створивши під них відповідні компанії "ТК-Фурнітура", "ТК-Спецодяг", "ТК-Домашній текстиль". У 2003 р. холдинг інвестував у власне швейне виробництво в Чернігові. Компанія "ТК-Стиль" відшиває чоловічу і жіночу одяг для fashion-брендів в Україні та за кордоном.

25 лютого 2019 р. холдинг "Текстиль-Контакт" запустив виробництво на новому об'єкті, обладнаному для виконання складних комплексних замовлень, - швейній фабриці в Лубнах Полтавської області. На підприємстві створено 97 робочих місць.

Першочергове завдання фабрики - відшиваючи за рік близько 90 тис. комплектів форми та спецодягу, зокрема, в рамках нещодавно виграного компанією тендеру Міноборони України. Планується виробляти військово-польову і літню форму для Збройних сил України, спецодяг з вогнетривкої і водовідштовхувальним просоченням. Також Лубенська фабрика планує "одягати" Нацгвардію, працівників залізниці, аеропортів і АЕС. Як підкреслює керівник холдингу Олександр Соколовський, "Текстиль-Контакт" регулярно приймає участь у державних тендерах, так як вони сприяють розвитку компанії, ідеального знання ринку і створенню нових ділових зв'язків.

Плани групи компаній "Текстиль-Контакт" на 2019 р. - подальше інвестування у текстильне і швейне виробництво. Протягом року планується запуск виробництва на новому підприємстві "ТК-Чернігів", де зараз тривають відновлювальні роботи (ремонт цехів загальною площею 3500 кв. м) і очікується поставка нових італійських виробничих ліній. Холдинг планує інвестувати в цей проект близько 130 млн грн. Потужність заводу складе 2-3 млн погонних метрів тканини в рік. Основним асортиментом випускаються матеріалів стануть тканини з 100%-ного бавовни: саржа, бязь вибілена, бязь набивна, набивний ситець, а також сумішева плащова тканина "Грета". Також підприємство планує випускати спеціальну тканину для Міноборони України. Вихід "ТК-Чернігів" на повну виробничу потужність дозволить працевлаштувати до 180 осіб.

В Одесі цього літа заплановано розширення виробництва компанії "ТК-Домашній текстиль". Це дозволить створити додатково 50 робочих місць.

Компанія: UFuture

Галузі: нерухомість і інфраструктура для інновацій
Об'єкт інвестицій: інноваційний парк UNIT.City
Інвестпроекти-2019: розширення UNIT.City і відкриття центральної площі парку

З 2017 р. на території колишнього Київського мотоциклетного заводу розвивається інноваційний парк UNIT.City. Його призначення - надавати сучасну інфраструктуру для бізнесу в сфері високих технологій. Головним інвестором парку є інвестиційна група UFuture, заснована у тому ж році Василем Хмельницьким.

UNIT.City зростає прискореними темпами. 23 січня 2019 р. у парку відкрився B12 - бізнес-кампус на шість поверхів зі скляним фасадом та підземним паркінгом на 60 місць. В новому будинку зможуть працювати більш 1000 чоловік. На першому поверсі B12 обладнаний новий мультифункціональний зал UNIT.Verse на 400 осіб для проведення великих подій.

Кампус був побудований з нуля, причому досить швидко - всього за рік. А сама будівля відповідає стандарту "зеленого" будівництва американської системи LEED (Leadership in Energy and Environmental Design). Інженерна інфраструктура B12 націлена на збереження енергії, водних ресурсів, зменшення викидів вуглекислого газу та покращення якості внутрішнього повітря.

Содевелоперами і співінвесторами нового кампусу UNIT.City стали UDP і KAN Development. Будівництво B12 обійшлося в 365 млн грн. Це вже третій бізнес-кампус та шостий великий об'єкт у складі UNIT.City. Із запуском B12 загальна площа бізнес-частини парку збільшилася вдвічі, до 30 тис. кв. м.

"У 2018 році ми відкрили другий кампус з коворкінгом, розширилися з 35 до 90 компаній-резидентів. Ми зробили 20 великих проектів, прийняли і провели понад 420 заходів. Нас відвідало понад 35 тис. гостей. Кількість студентів UNIT Factory зросла з 500 до 900. Всі ці цифри, а також кількість заявок на резидентство, підтверджують, що наша початкова стратегія була вірною. У 2019 р., з введенням в експлуатацію третього кампусу, для нас починається новий етап - масштабування", - говорить керівник UNIT.City Макс Яковер.

Обсяг інвестованих в UNIT.City коштів вже перевищив $50 млн, а до кінця 2019 р. загальна сума інвестицій в проект, повинна досягти $100 млн. Василь Хмельницький називає метою до 2020 р. зробити UNIT.City одним з найбільших інноваційних парків в Європі.

Зараз ведеться облаштування Event Plaza - центральній площі парку. Всі роботи планують закінчити влітку, після чого інноваційний парк відкриють для всіх жителів Києва і гостей столиці. Передбачається, що відвідуваність парку зросте до 200 тис. осіб на рік.

Event Plaza займе територію в 5000 кв. м і стане новим географічним і подієвим центром інноваційного парку. Вона покликана служити майданчиком для проведення найбільш значущих заходів UNIT.City.

Компанія: Укргазвидобування

Галузі: видобуток природного газу
Об'єкт інвестицій: газові родовища
Інвестпроекти-2019: інтенсифікація використання наявних та буріння нових свердловин

За оперативними даними, в 2018 р. компанія "Укргазвидобування" видобула 15 млрд 496 млн куб. м природного газу, що стало рекордним показником за останні 25 років. Результат 2017 р. перевищено на 246 млн куб. м. "Укргазвидобування" досягла цього шляхом максимізації зусиль у всіх видах операційної діяльності, зокрема, нарощування кількості операцій по інтенсифікації видобутку. Також в 2018 р. закінчено буріння 97 свердловин і введено в експлуатацію 69 нових свердловин.

Цих результатів вдалося досягти завдяки ефективному використанню наявної ресурсної бази вуглеводнів, хоча більшість родовищ, які дають 95% блакитного палива, виснажені до 87%. Компанія докладає величезні зусилля для інтенсифікації видобутку на виснажених родовищах, але для значного збільшення обсягів українського газу необхідно поповнювати свій ресурсний портфель новими родовищами.

6 березня 2019 р. відбулися перші електронні торги з продажу спеціальних дозволів на користування нафтогазовими надрами. "Укргазвидобування" перемогла в одному з пріоритетних лотів з придбання Південно-Кобзевской площі на Харківщині з кінцевою вартістю лота 30,95 млн грн. Результати торгів дали компанії можливість отримати перше в 2019 р. спецдозвіл на геологічне вивчення нафтогазоносних надр з подальшим видобуванням нафти і газу терміном на 20 років.

Коментуючи підсумки торгів, компанія зазначила, що прозорий механізм нафтогазових електронних аукціонів довів свою ефективність і результативність як для держави, так і для представників галузі. "Укргазвидобування" планує подальшу участь в електронних торгах Держгеонадр на нові ділянки. Зараз компанія оцінює економічно вигідні ділянки надр у межах програми нарощування власного газовидобутку.

5 березня у Харкові представники "Укргазвидобування" презентували виробничі та інвестиційні плани компанії. У 2018 р. "Укргазвидобування" досягла історичного максимуму за обсягом буріння за весь період незалежності України, наростивши проходку до 313 тис. м, що на 13% більше, ніж у 2017-м. В 2019 р. проходка повинна збільшитися ще на 35% - до 421 тис. м. Кількість пробурених свердловин має зрости на 24% - до 114 одиниць.

Для цього буде задіяний 71 буровий верстат, у тому числі 20 нових бурових верстатів виробництва Bentec (5) і Hong Hua (15), які повинні прибути в Україну до липня 2019 р., а також 33 модернізованих бурових верстата "Укргазвидобування", 14 сторонніх бурових верстатів з добової ставки і чотири сторонніх бурових верстата за принципом "під ключ". У закупівлі для буріння в 2019 р. планується інвестувати майже 8 млрд грн.

Компанія: Укрзалізниця

Галузі: залізничний транспорт
Об'єкт інвестицій: залізнична інфраструктура і рухомий склад
Інвестпроекти-2019: електрифікація дільниць Долинська-Миколаїв-Колосівка та Ковель-Ізов-Держкордон, закупівля вагонів і поїздів, участь в інфраструктурних проектах Єврокомісії

"Укрзалізниця" в 2018 р. направила на капітальні інвестиції 16,9 млрд грн, що в 1,5 рази більше, ніж роком раніше. Компанія виконала реконструкцію 309 км шляхів, придбала і виготовила на власних потужностях 3500 піввагонів, оновила капітальним ремонтом до 130 локомотивів і 126 пасажирських вагонів. Крім того, отримано 30 локомотивів виробництва американської компанії General Electric.

На 2019 р. заплановані капітальні інвестиції в розмірі 24,5 млрд грн, що на 45% більше, ніж у 2018-м. зокрема, передбачається придбати 5000 вантажних вагонів, 46 пасажирських вагонів, а також три приміських поїзди. Крім того, буде продовжено співпрацю з General Electric у сфері оновлення парку вантажних тепловозів.

Планується також розпочати електрифікацією дільниць Долинська-Миколаїв-Колосівка та Ковель-Ізов-Держкордон. "Це, безумовно, стратегічні для держави транспортні напрямки, які збільшать обсяги експортних перевезень", - підкреслює голова правління АТ "Укрзалізниця" Євген Кравцов.

Крім того, "Укрзалізниця" готова долучитися до реалізації масштабних інфраструктурних проектів Єврокомісії щодо розширення стратегічних транспортних коридорів ЄС з державами "Східного партнерства". У січні 2019 р. Єврокомісія прийняла рішення про виділення на ці проекти 13 млрд євро, в тому числі
2 млрд євро - на залізничні проекти. Україна може отримати на інвестпроекти з розвитку залізничної інфраструктури 850 млн євро.

"У разі виділення Єврокомісією засобів на залізничні проекти "Укрзалізниця" готова реалізувати їх якісно і в стислі терміни. І це ми довели в минулому році при прокладці швидкісної лінії в аеропорт "Бориспіль" і будівництво Бескидського тунелю, завдяки яким ліквідували єдине вузьке місце V Критського міжнародного транспортного коридору", - говорить Євген Кравцов.

У 2018 р. на основних напрямках транс'європейської транспортної мережі (TEN-T), що проходять по території України, було реконструйовано 309 км шляхів, проте ще 530 км потребують поліпшення. "Завдяки залученню коштів, які виділить Єврокомісія, ми зможемо провести ці роботи", - зазначає керівник "Укрзалізниці".

Розроблений Єврокомісією план передбачає реалізувати в Україні дев'ять залізничних проектів. Серед них модернізація дільниці Ковель-Ягодин-Держкордон з подальшою електрифікацією, реконструкція колії на станції Підбірци, будівництво нової тягової підстанції на станції Роздільна, електрифікація ділянки Бердичів-Коростень-Бережесть, збільшення пропускної спроможності на ділянці Гребінка-Полтава.

Компанія: Укрлендфармінг

Галузі: агропромисловий комплекс
Об'єкт інвестицій: рослинництво, тваринництво, виробництво яєць, елеваторний комплекс
Інвестпроекти-2019: модернізація технологій і розширення виробництва

"Укрлендфармінг" є найпотужнішою в Україні вертикально інтегрованої агропромислової групою, яка представлена в 22 областях країни і займається виробництвом зерна, м'яса, молока і яєць. До складу групи входить агрохолдинг "Авангард" - найбільший в Європі виробник курячих яєць.

"Ми продовжуємо процеси по трансформації бізнесу, щоб утримувати лідерські позиції на ринку. Це стосується і структури групи компаній, і вдосконалення нашого циклу виробництва, - каже керівник і власник групи "Укрлендфармінг" Олег Бахматюк. - Стратегія незмінна - утримати позицію лідера ринку, ефективно господарювати і отримати на 8-10% більше високі врожаї зерна з кожного гектара землі. Також розширювати ринки збуту для яєць і відновити лідерські позиції світового постачальника яєць". Виконанню цього завдання допоможе отримання "Авангардом" сертифіката відповідності яєць стандарту "Халяль". Мова йде про правильно приготовленої або вирощеної їжі, що відповідає нормам шаріату, що важливо для людей, що сповідують іслам. Тепер і яєчні продукти, і яйця, які "Авангард" поставляє в країни ісламського світу, відповідають стандарту "Халяль", що є ознакою високої якості продукції.

Крім того, за словами Олега Бахматюка, в 2019 р. група планує збільшувати пропускну здатність елеваторів і більше використовувати можливості, які дає точне землеробство. "Ми будемо практикувати інновації на ще більшій кількості землі", - повідомив глава "Укрлендфармінга".

У лютому 2019 р. запущена нова лінія по виробництву соєвого масла та соєвої макухи в ТОВ "СП "Весна 21" (Хмельницька обл.), яке входить в групу "Укрлендфармінг" і є основним постачальником комбікормів для курей птахофабрик агрохолдингу "Авангард". Раніше підприємство закуповувало на ринку соєва олія і соєвий макуха, які є інгредієнтами для кормів, а з запуском нової лінії завод зможе самостійно виробляти їх з власної сировини.

Група "Укрлендфармінг" почала стратегічну реорганізацію свинокомплексу "Днепряное" (Дніпропетровська обл.), який щорічно виробляє до 3,5 тис. т високоякісного м'яса. Зокрема, "Укрлендфармінг" закуповує генетичних племінних кнурів і свинок американської селекції Choice Genetics. Ця селекційна порода є одним з лідерів в світі по генетичному потенціалу.

Також "Укрлендфармінг" нарощує поголів'я великої рогатої худоби. Для цього група використовує новітні технології утримання і працює над поліпшенням генетики стада. На сьогодні "Укрлендфармінг" містить найбільше поголів'я ВРХ в Україні: м'ясного напряму - 6,2 тис. голів, молочного - близько 37,5 тис. голів.

Компанія: Епіцентр К

Галузі: рітейл і рослинництво
Об'єкт інвестицій: торговельна мережа, виробництво плитки, земельний банк і елеваторний комплекс
Інвестпроекти-2019: відкриття заводу по виробництву керамічної плитки, будівництво нових елеваторів, придбання земельних активів, відкриття центрів техніки "ЦЕ ТІ"

Група компаній "Епіцентр К" відома насамперед своїми гіпермаркетами. Але вона також активно нарощує аграрні активи. За оцінками власника групи Олександра Гереги, в 2019 р. інвестиції "Епіцентру К" у агронаправление досягнутий кількох мільярдів гривень. "2 млрд грн - це мінімум. Восени можна буде сказати більш чітко", - пояснив він.

Зокрема, група планує в 2019 р. збільшити свій земельний банк. "Сьогодні ми контролюємо 120 тис. га землі. Але в розробці у нас 30-35 тис. га, які ми реально можемо залучити до нашого земельного банку, - зазначив Олександр Герега. - За підсумками 2019 р. буде близько 150 тис. га землі. Ми б хотіли це зробити до початку посівної".

Також "Епіцентр К" будує гігантське елеваторне господарство. "У цьому році зведемо сховища на 1 млн т", - зазначив власник групи.

У 2019 р. компанія "Епіцентр" планує запустити в роботу першу чергу свого нового заводу по виробництву керамічної плитки, розташованого в смт Калинівка Київської області. Будівництво підприємства почалося в 2018 р. Його загальні виробничі потужності після запуску другої черги в 2020 р. складуть 12-15 млн кв. м в рік.

"Інвестиції в завод з виробництва плитки в Калинівці, який стане зразком впровадження новітніх технологій у керамічній промисловості, становлять близько 3 млрд грн", - уточнює Олександр Герега. Значна частина продукції, виробленої на підприємстві, буде експортуватися на ринки Західної та Східної Європи, країн Близького Сходу та Азії.

Паралельно "Епіцентр К" розвиває мережу центрів техніки "ЦЕ ТІ" під слоганом "ЦЕ те, що треба!". Вони створюються в гіпермаркетах "Епіцентр" у форматі "мережа в мережі".

Центри техніки "ЦЕ ТІ" пропонують покупцям максимально широкий асортимент: смартфони, цифрова техніка гаджети, електротранспорт, а також традиційно широкий вибір побутової техніки.

Перші центри техніки "ЦЕ ТІ" вже відкриті в торговому центрі "Модуль" в Бучі під Києвом, а також у трьох торгових центрах "Епіцентр" в Полтаві (Київське шосе, 41) і Києві (за адресами вул. Кільцева дорога, 1-Б, та вул. Петра Григоренка, 40).

У центрах техніки "ЦЕ ТІ" акцент зроблений на сполученні сучасного дизайну і зручності для покупця. "Раніше відділи побутової техніки та електроніки в торгових центрах "Епіцентр" не мали власної особи. Зараз ми створюємо його, будуємо "мережа в мережі", яка стане зручніше і привабливішими для клієнтів", - відзначає керівник відділу побутової техніки мережі "Епіцентр" Олександр Величко.

Зміни торкнулися всього, починаючи від обладнання та освітлення, закінчуючи принципом організації простору.

У планах компанії до кінця березня відкрити ще два центри техніки "ЦЕ ТІ". А в цілому в 2019 р. центри техніки "ЦЕ ТІ" з'являться в 15 торгових центрах "Епіцентр" у різних містах України. В майбутньому компанія розглядає можливість масштабної експансії і поза торгових центрів мережі "Епіцентр".

    Реклама на dsnews.ua