• USD 27.8
  • EUR 33.4
  • GBP 38.7
Спецпроєкти

"Зелений" гігант. Як росте і чим небезпечна відновлювальна енергетика у світі

За кілька наступних років сукупна потужність поновлюваних джерел енергії зросте у півтора рази — це вся нинішня потужність США. Лідером стане сонячна енергетика
Фото: Shutterstock
Фото: Shutterstock
Реклама на dsnews.ua

Міжнародне енергетичне агентство (МЕА) опублікувало прогноз по ринку відновлюваної енергії: Renewables 2019. Саме по ринку, а не за розвитком технологій — це принципово важливо, так як зазвичай в даній сфері дослідники зосереджуються більше на технологіях (вічний пошук чогось "проривного"), ніж на економіці.

МЕА вказує, що сукупна потужність поновлюваних джерел енергії (ВДЕ) у світі в період між 2019 і 2024 р. виросте на 50%. Таке збільшення складе 1200 ГВт, що еквівалентно нинішній загальної потужності США. Хоча частка ВДЕ у світовому виробництві електроенергії зросте набагато менш вражаюче: з 26% до 30% в 2024 р. Безпосередні причини прогнозованого зростання — скорочення витрат на одиницю встановленої потужності ВДЕ та узгоджені зусилля державних політик у цій сфері.

"Відновлювані джерела енергії вже є другим за величиною ринком електроенергії у світі, але їх розгортання все ще потребує прискорення, якщо ми хочемо досягти довгострокових цілей в області клімату, якості повітря і доступу до енергії", — зазначив глава МЕА Фатіх Біроль.

Сонце на першому місці

На думку експертів Міжнародного енергетичного агентства, в найближчі років десять ключову роль у зростанні глобальних потужностей ВДЕ буде грати сонячна енергетика. Причому мова йде саме про фотоелектричної її різновиди (безпосереднє перетворення сонячного світла в електрику), а ось "опосередковані" сонячні технології (такі як вироблення енергії через нагрівання сонцем води або іншого теплоносія) будуть значно відставати у розвитку та затребуваності в енергетиків.

Як сказано Renewables 2019, вже в наступні п'ять років має розпочатися масштабна установка сонячних фотоелектричних систем на будинках, комерційних будинках і промислових об'єктах, що змінить спосіб виробництва і споживання електроенергії. На сонячну фотогальванику, за прогнозами МЕА, доведеться 60% зростання.

У свою чергу, майже половину зростання загального ринку сонячної фотогальваніки до 2024 р. дадуть розподілені системи сонячної енергетики. Інакше кажучи, сонячна енергетика буде менше розвиватися у формі великих централізованих сонячних електростанцій ("поля панелей"). У пріоритеті тепер системи, в яких безліч сонячних панелей встановлюється в самих різних місцях: на невикористаних відкритих майданчиках, на дахах будинків і т. д. Однак управляється така мережа централізовано, і продається вироблене нею електрика теж централізовано.

Реклама на dsnews.ua

Попри усталену громадську думку, саме комерційне і промислове застосування, а не побутове, переважає у зростанні використання фотогальванічного обладнання. Воно ж складе три чверті нових установок протягом наступних п'яти років. Це пов'язано з тим, що економія за рахунок масштабу в поєднанні з кращою узгодженістю пропозиції з боку фотоелектричних систем та попиту на електроенергію забезпечує більшу економію на рахунках за електроенергію в комерційному та промисловому секторах.

Тим не менш, за прогнозом, кількість сонячних систем на дахах будинків до 2024 р. збільшиться більш ніж у два рази і складе близько 100 млн, причому основними ринками (по об'єму генерації на душу населення) стануть Австралія, Бельгія, Каліфорнія, Нідерланди та Австрія.

"Оскільки витрати продовжують падати, у нас з'явиться все більше стимулів для прискорення розгортання сонячних фотоелектричних систем", — констатує Фатіх Біроль.

Вартість виробництва електроенергії розподіленими сонячними фотоелектричними системами вже нижче роздрібних цін на електроенергію в більшості країн. Витрати на виробництво за 10 років впали з $200 за МВт·год (тобто 20 центів за кВт·год) майже до $30 за МВт·год (3 центи за кВт·год). МЕА прогнозує, що до 2024 р. ці витрати скоротяться ще на 15-35%, що зробить технологію ще більш привабливою і буде стимулювати її впровадження у всьому світі.

Для порівняння: у США і в Туреччині населення платить по 13 центів за кВт·год, в Сербії і в РФ — по 8 центів, у Франції та Великобританії — по 21 цента за кВт·год.

І ось приклад: в 11 провінціях Китаю вартість електроенергії, вироблюваної на сонячних батареях і вітряки, значно впала і стала цілком конкурентоспроможною з вугільної генерацією. Тому доплата за ВДЕ в цих регіонах скасовано і в цілому дотації знижуються на чверть, до $800 млн у 2020 р.

Міністерство фінансів Китаю заявило, що в країні скоро буде припинено субсидування великих сонячних електростанцій. Причина в тому, що власники ВДЕ повинні на рівних конкурувати з вугільними електростанціями, щоб досягти паритету в ціні без підтримки держави.

У 2020-му китайська держпідтримка ВДЕ буде розподілятися між власниками вітроенергетичних, біогазових установок і розподілених систем сонячної енергетики. При цьому держпідтримку вітроенергетики в Китаї планується значно скоротити вже в 2021-м.

"Потенціал розподіленого фотоелектричного обладнання захоплює, але його розвиток потрібно добре контролювати, щоб збалансувати різні інтереси власників фотоелектричних систем, інших споживачів та розподільчих компаній, — сказано в коментарі до прогнозу. — МЕА готовий консультувати уряди країн щодо того, що потрібно, щоб повною мірою скористатися цією технологією, яка швидко розвивається, не ставлячи під загрозу безпеку ринку електроенергії".

Як сказано в Renewables 2019, політична підтримка й більш ефективне регулювання можуть призвести до того, що до 2024 р. загальна встановлена потужність фотогальванічних систем перевищить 600 ГВт. Це майже вдвічі більше, ніж сьогоднішня загальна енергетична потужність Японії.

Інші ринки ВДЕ

У прогнозі МЕА зазначається, що для стійкості зростання потрібні важливі політичні та тарифні реформи, регулюючі "зелену" енергетику.

Некероване зростання цієї галузі може порушити роботу ринків електроенергії, підвищивши системні витрати, ускладнивши інтеграцію ВДЕ в енергосистеми країн і скоротивши доходи мережевих операторів.

Renewables 2019 пропонує прогнози і для інших джерел відновлюваної енергії. Так, наприклад, у період між 2019 і 2024 рр. відновне тепло зросте на одну п'яту. (Мова йде про системи рекуперації тепла у житлових будинках, що дозволяють отримувати назад вже витрачену на життєзабезпечення енергію.) Більше того, обсяг відновлювальної енергії, яка використовується для опалення, збільшиться більш ніж на 40%. Але в цілому потенціал відновлювального тепла залишається значною мірою недоиспользованным.

Біопаливо поки становить близько 90% відновлюваної енергії на транспорті, та його використання збільшиться на 25% протягом наступних п'яти років. Тут у зростанні переважатиме Азія, особливо Китай.

Європа з ряду причин віддає перевагу використанню енергії вітру. Європейська асоціація вітроенергетики WindEurope опублікувала прогноз розвитку галузі до 2023 р. включно. Серед країн Європи за величиною встановленої потужності вітроенергетики в 2023 р. з великим відривом йде вперед Німеччина (71,6 ГВт), у трійці лідерів також Іспанія (32,2 ГВт) і Великобританія (29,4 ГВт). Для порівняння: Росія знаходиться лише на 19-му місці (3,2 ГВт).

У 2018-му вітрові електростанції виробили 14% європейської електроенергії. За прогнозом МЕА, вітроенергетика стане найбільшим постачальником електроенергії в ЄС до 2027 р.

А от у країнах з розвиненим аграрним виробництвом (до числа яких відноситься Україна) потенційно дуже великий сегмент виробництва енергії на біогазових установках. Причина проста: велика кількість сировини: "побічної" органіки, виробленої щорічно. До того ж шлам — відходи виробництва біогазу відмінне добриво, так що вигода для аграрної країни виявляється подвійний.

Головний висновок, які можна зробити: в енергетичному бізнесі на відновлюваних джерелах енергії все ще переважають централізація і великі проекти. Проте в світовому енергопостачанні все більш швидко зростає роль індивідуальних енергетичних систем, тих, які обслуговують конкретні будинки і офіси. Вони поки менш рентабельні, але дають їх власникам більше свободи і надалі будуть розвиватися більш швидкими темпами.

    Реклама на dsnews.ua