• USD 38
  • EUR 41.2
  • GBP 48.1
Спецпроєкти

У світі про економіку. Могутній Техас, крадіжки хмар та найбільший каратель Росії

П´ять тем, які ми не могли пропустити 

Губернатор  Техасу Грег Ебботт, посуха в Ірані та санкції проти Росії
Губернатор Техасу Грег Ебботт, посуха в Ірані та санкції проти Росії
Реклама на dsnews.ua

У кожній країні своя інформаційна атмосфера. І в місцевих стрічках новин неминуче губляться події, ідеї, лайфхаки з усього світу, які могли б зацікавити читачів ділового ЗМІ. Ми знову вибрали кілька закордонних публікацій останніх днів та подаємо їх у переказах на одній сторінці — саму суть.

Техас показує свою велич

Наприкінці тижня губернатор американського штату Техас Грег Ебботт оголосив себе могутнішим за російського диктатора Володимира Путіна. На тій підставі, що помірявся з ним економіками. Так і сказав: "Порівняймо, економіка Техасу більша ніж у Канади, більша ніж в Австралії. І уявіть собі, економіка Техасу навіть більша за економіку Росії. Це робить мене могутнішим за Путіна!". До речі, республіканці нагнітають ситуацію з протистоянням штату і центру щодо посилення кордону від мігрантів. Але ні — Техас не збирається проголошувати незалежність (привіт, українській блогосфері), просто в Америці передвиборча кампанія… Що справді цікаво — так це скористатися приводом і сказати кілька слів про економіку південного штату. 

Згідно з останніми оцінками Бюро економічного аналізу США, річний ВВП Техасу перевищує $2,5 трлн. За цим показником він поступається лише батьківщині Кремнієвої Долини — Каліфорнії. І так, це більше ніж у Росії, розмір економіки якої оцінюється приблизно в $2,2 трлн (за найсвіжішими даними Світового банку за 2022 р.). За іншими відкритими джерелами, Техас навіть входив у 10 найбільших економік світу, якщо порівнювати його з країнами.

До того ж Техас зараз у формі. Він випереджає переважну більшість штатів за зростанням економіки (+7,7% проти середніх по країні 4,9% в третьому кварталі 2023 р.). Зайнятість у штаті також зростає великим темпом (+3%). За підрахунками Wells Fargo, у більшості великих галузей місцевої промисловості торік суттєво збільшилася зарплата. Обробна промисловість масово наймає працівників завдяки потоку державних і приватних інвестицій у внутрішнє виробництво. Зокрема, Tesla і Samsung активно розбудовують у штаті ланцюжки постачання електромобілів і напівпровідників. 

Неперевершена сімка б´є рекорди

На цьому тижні американський фондовий індекс S&P 500 сягнув рекорду на фоні хороших звітів про прибутки технологічних компаній, зокрема Netflix. Саме такі гравці стали драйверами ринку. У колах західних фінансистів вже говорять про Неперевершену Сімку (The Magnificent 7), а саме Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon, Nvidia, Meta і Tesla. Йдеться про те, що ці гіганти ще й швидко зростають — майже 13-місячний приріст їхньої ринкової капіталізції проілюстрував портал Chartr.co.

Реклама на dsnews.ua

Це зручна звичка біржовиків — коротко позначати найбільш капіталізовані або динамічні компанії. Тільки раніше не вигадували поетичних назв, а вдавалося до абревіатур: FAANG (Facebook, Amazon, Apple, Netflix и Google), FAATMAN (Facebook, Alphabet, Amazon, Tesla, Microsoft, Apple, Netflix) тощо.

Важливо, що зараз на фондовому ринку США спостерігається найбільша за десятиліття концентрація: 28% всього індексу S&P 500 припадають лише на сім компаній, названих вище. А особливо — на перші дві. Якщо купити $100 фонду S&P 500 зараз, то це означає придбали акції Apple на $7 і акції Microsoft на $7. Ну й $86 розподіляться між рештою акцій в індексі.

Невпинне зростання високих технологій призвело до того, що з початку минулого року сукупна ринкова капіталізація Неперевершеної Сімки збільшилася на $5,66 трлн. Це все одно якби додати до індексу вартість 33 Walt Disney… 

Водне банкрутство Ірану

Іран звинуватив Туреччину в крадіжці хмар. Скандал розігрався ще до середини січня, але залишався поза увагою в українських ЗМІ. Ми вирішили переповісти історію, адже вона не прив´язана до конкретного дня, а радше, розгортається "поза часом" як одна з найбільш чудернацьких інформаційних кампаній Ірану проти сусідів. І звичайно ж, зав´язана історія на економіці…

Отже, Іран стверджує, що Туреччина маніпулює погодними умовами методом засіву хмар, пише Forbes. Іншими словами, сусідня країна начебто вводить у хмари реагенти, які збільшують кількість опадів на її території, а до Ірану майже нічого не доходить. Це все "доводиться" фотографіями, на яких у прикордонних територіях Туреччини хмарне небо та засніжені вершини, а в Ірані — сухі гори та чиста блакить над ними… (У дужках зазначимо, що зображення, звичайно ж, стосуються конкретного моменту, навмисно або наївно відібраного для просування нарративу).

Попри дивність звинувачень, вони, схоже, відображають продуману стратегією Тегерана, який давно й регулярно висуває підозри сусідам у маніпулюванні погодою. Так, у 2018 р. високопоставлений представник збройних сил Ірану звинуватив Ізраїль та ще якусь країну (потім з´ясувалося, що ОАЕ) у крадіжці хмар та снігу. А в 2012 р. практично те саме говорив про "ворогів" президент Ірану Махмуд Ахмадінежад. Хоча навіть Метеорологічна організація Ірану не підтверджувала ці звинувачення.

Навіщо Ірану такі вигадки? Ймовірно, владі потрібно пояснити громадянам свій програш у боротьбі з сильними посухами, яких зазнає більша частина країни. До того ж минулого літа в багатьох провінціях закінчилася вода, і людям довелося вистоювати черги до цистерн, встановлених на вулицях. А ще за рік до того через брак води спалахували загальнонаціональні протести. І от цієї зими вкотре погіршилася ситуація з опадами, кількість яких зменшилася на 62% порівняно з середнім багаторічним показником.

Образно кажучи, Іран зазнав "водного банкрутства" — це коли країна щороку використовує більше води, ніж поповнюються її запаси. І до такого стану країну довели десятиліття нераціонального використання ресурсів, надмірного будівництва гребель і неефективних сільськогосподарських практик на фоні змін клімату. Таким чином, проблеми господарювання прикриваються в Ірані чудернацькими заявами про крадіжки хмар і дощів.

Швейцарія очолює пул країн, що карають Росію

Санкції проти Росії залишаються в топі тем у світових ділових колах. При цьому виміряти їх можна різними способами. Один з них досить простий: просто порахувати кількість санкцій, застосованих країнами до найбільшого агресора у світі. За цим показником пальму першості утримує Швейцарія. Згідно з даними OpenSanctions та журналістів-розслідувачів з Correctiv, візуалізованими Statista, саме ця країна наклала найбільше санкцій на російських фізичних і юридичних осіб. На другому місці — Європейський Союз як організація, за ним — Австралія та Японія.

Рейтинг країн за кількістю санкцій проти Росії

Лідерство Швейцарії у цьому списку, можливо, не відразу неочевидне, але зрозуміле, якщо згадати її репутацію країни-сейфу.

Що ж до самої методики підрахунку, то важливо вказати на її обмеження: враховується тільки кількість санкцій, а не їхня "вага" чи спрямованість. Наприклад відключення російських банків від системи SWIFT має значно більший вплив, ніж персональні чи навіть деякі секторальні заборони. Тому не обов´язково саме швейцарські рішення найбільше б´ють по Росії і росіянах. 

Хусити атакують Європу

Угрупування єменських хуситів атакують світові, а особливо європейські ринки. Ситуацію жартома, але правдиво пояснює оця популярна картинка:

Обстрілюючи торгові судна в Червоному морі та відганяючи багатьох перевізників, терористи ще з осені ускладнюють доставку товарів з півдня Азії у Європу. Справа в тому, що Червоне Море та, далі на північ, Суецький канал — найбільш оптимальний маршрут для 18% товарів у міжнародній торгівлі. Великі судновласники почали обирати довший шлях — через Африку навколо мису Доброї Надії, що призвело до здорожчання логістики. Вартість доставки товарів з Південно-Східної Азії до Європи за місяць злетіла майже втричі — до більш як $6000 за стандартний контейнер. І тепер у Старому Світі очікують на підвищення споживчих цін, пише Euronews.

Через періорієнтацію логістики здорожчає, зокрема, продукція, яка прямує з Китаю та Індії на європейський континент. Також ускладниться доставка СПГ з Катару, а збільшення вартості пального відобразиться на цінах не тільки тих товарів, що доставляються з азійських фабрик… Уже зрозуміло, що й українців не омине "хуситська інфляція". 

    Реклама на dsnews.ua