• USD 28.1
  • EUR 34
  • GBP 38.2
Спецпроєкти

Індивідуальний підхід. Чи відключать від газу споживачів без лічильників

З 1 січня поставки газу побутовим споживачам повинні здійснюватися тільки при наявності лічильника. Але чи треба боятися масових відключень?

З 1 січня поставки газу побутовим споживачам повинні здійснюватися тільки при наявності лічильника/bc-news.com.ua
З 1 січня поставки газу побутовим споживачам повинні здійснюватися тільки при наявності лічильника/bc-news.com.ua
Реклама на dsnews.ua

У ЗМІ з'явилася чергова страшилка з приводу відключення з 1 січня 2021 р. від газопостачання тих споживачів, які не матимуть лічильників газу на цю дату. І кількість українців, які опинилися під ударом, йде нібито на мільйони. "ДС" вирішила розібратися — кому загрожує відключення і наскільки велика ймовірність газового армагеддону.

Облік неврахованих

Скільки на сьогодні споживачів так і не обзавелися газовими лічильниками, достеменно невідомо. Національна комісія, що здійснює держрегулювання в сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), давала дані на 1 січня минулого року. Згідно з ними серед споживачів, які можуть використовувати газ комплексно (для газової плити, газової колонки та обігріву житла), тільки 1% не мали газового лічильника. Серед тих, хто може використовувати газ для плити і газової колонки, — 6%. "Може використовувати" — зазначено не випадково: НКРЕКП зазначила, що договори з такими споживачами розірвані і вони відключені від споживання. Тому без лічильників можуть на сьогодні використовувати газ тільки ті, хто витрачає блакитне паливо виключно на приготування їжі (тобто для газової плити) — і таких на початок минулого року було 31%, або 1,4 млн абонентів. Ще у 43% таких споживачів були індивідуальні лічильники (тобто квартирні), а у 26% — загальнобудинкові лічильники в багатоквартирних будинках.

Однак за 2019 р. кількість абонентів без лічильників істотно знизилася і на 1 січня 2020 р. становила 1,03 млн, а на сьогодні вона ще менше. Однак в будь-якому випадку ніяких 5-6-7 млн українців, які нібито можуть залишитися без газу з 1 січня наступного року, просто не існує.

Відключать чи ні

Що стосується відключення, то в Законі "Про забезпечення комерційного обліку природного газу" дійсно прописаний крайній термін, до якого споживачі, які використовують газ тільки для приготування їжі, повинні бути оснащені лічильниками — до 1 січня 2021 р. І, відповідно до вимог закону, після цієї дати поставки газу тим, хто не має лічильника, дійсно повинні бути припинені. Однак є одне велике "але" — поставки припиняються тільки тим споживачам, які відмовилися від пропозиції облгазу (або міськгазу) встановити лічильник за рахунок компанії. Якщо ж прилад не поставлений з вини постачальника, то закон, навпаки, забороняє відключати споживача від газу.

Однак навіть тим, хто відмовився від пропозиції облгазу встановити лічильник, масові відключення не загрожують. Адже більшість таких споживачів проживає в багатоквартирних будинках, де розводка газу по квартирах виконана таким чином, що відключити його можна, тільки отримавши доступ в квартиру.

Реклама на dsnews.ua

У тому, що масових відключень газу після 1 січня не буде, впевнена і Тетяна Бойко, координатор житлово-комунальних і енергетичних програм громадянської мережі "Опора". Вона зазначила, що у Верховній Раді вже зареєстровано два законопроєкти, в яких пропонується відсунути крайній термін установки лічильників. Зокрема, депутат від "Слуги народу" Сергій Гривко запропонував в законопроєкті № 4248 продовжити кінцеві терміни установки лічильників до 1 січня 2024 р., а депутат від групи "Довіра" Сергій Шахов в своєму законопроєкті № 4248-1 — до 1 січня 2023 р .

Один за всіх, і всі за одного

Окремого пояснення вимагає ситуація, що склалася з загальнобудинковими лічильниками, які кілька років тому міськгази і облгази масово встановлювали в багатоквартирних будинках. Так відбувалося тому, що поставити один лічильник на будинок для облгазу було вигідніше. Якщо, наприклад, індивідуальний лічильник коштував близько 2,5 тис. грн, то на будинок в 100 квартир потрібно було знайти 250 тис. грн, а загальнодомовий лічильник облгазу обходився уп'ятеро дешевше.

Однак, відповідно до Закону "Про забезпечення комерційного обліку природного газу", він повинен вестися виключно за індивідуальними лічильниками, встановленими в кожній квартирі. Як пояснила "ДС" Тетяна Бойко, загальнобудинкові лічильники за законом повинні використовуватися тільки як джерело інформації, але не для виставлення рахунків. А платіжки повинні виписуватися виходячи з норм споживання.

Але на практиці, зазначила експерт, облгази ведуть облік ресурсу по загальнобудинкових лічильниках і виставляють рахунки на підставі їхніх свідчень, розкидаючи загальний обсяг споживання по квартирах на підставі кількості зареєстрованих там мешканців.

За чий рахунок лічильники

Однак багатьох споживачів, у яких немає свого особистого лічильника, така ситуація не влаштовує — адже платити доводиться і за тих мешканців, які споживають багато газу, наприклад, якщо в квартирах проживають незареєстровані громадяни.

Але постачальники, не маючи достатньо коштів для встановлення квартирних лічильників, відмовляються це робити. Вони виправдовуються тим, що в тарифі на послуги з розподілу газу не передбачені кошти на установку індивідуальних лічильників в тих будинках, де вже є загальнобудинкові. Отже, облгази пропонують мешканцям, які не згодні з рахунками, які виставляються по загальнобудинковому лічильнику, самим і за свої гроші встановити індивідуальний прилад обліку. А це, до речі, чималі витрати. Вартість установки лічильника на сьогодні становить від 4 тис. до 7 тис. грн в залежності від компанії, яка це буде робити, типу приладу і обсягу робіт. Знову ж, постачальники, на думку Тетяни Бойко, в даному випадку порушують закон: не дивлячись на наявність загальнобудинкового лічильника, вони повинні встановлювати і індивідуальні. У разі відмови експерт радить писати скаргу в НКРЕКП.

І останнє, на чому слід акцентувати увагу: навіть споживачам, яким платіжки виставляються по загальнобудинковому лічильнику, відключення газу після 1 січня 2021 р. не загрожує — такі прилади обліку легалізовані в Кодексі газорозподільних систем, затвердженому НКРЕКП.

    Реклама на dsnews.ua