• USD 36.7
  • EUR 39.5
  • GBP 46.1
Спецпроєкти

В АМКУ відкрили виробництво проти "Нафтогазу"

Антимонопольний комітет відкрив справу проти НАК "Нафтогаз" у зв'язку з можливим зловживанням компанією монопольним становищем на ринку природного газу
АМКУ відкрив провадження проти "Нафтогазу"
АМКУ відкрив провадження проти "Нафтогазу"
Реклама на dsnews.ua

Про це повідомляє прес-служба АМКУ, передає "ДС".

"Антимонопольний комітет України розпочав розгляд справи за ознаками вчинення приватним акціонерним товариством" Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" порушення Закону України "Про захист економічної конкуренції" у вигляді зловживання монопольним становищем на ринках природного газу шляхом встановлення, починаючи з 1 листопада 2018 року, цін на природний газ на рівні, який неможливо було б встановити за умов існування значної конкуренції", - зазначено в повідомленні.

За наявною в АМКУ інформацією, "Нафтогаз" встановлював для промислових споживачів ціни, які вище тих, що склалися в умовах конкуренції, зокрема, за результатами електронних біржових торгів на Українській енергетичній біржі і на європейських хабах (Natural Gas Market, NCG - ринок натурального газу) за умовами доставки газу до кордону України.

Укрінформ уточнює, що в АМКУ нагадують, що, відповідно до положення Кабміну про Покладення особливих обов'язків, саме Нафтогаз продає природний газ постачальникам для потреб населення. При цьому компанія встановлює на цьому сегменті ринку ціни, засновані на ціні для промисловості, запропонованої цією ж компанією.

Видання також нагадує, що з 1 жовтня 2015 року в Україні введено в дію Закон України "Про ринок природного газу", яким передбачено, що постачання природного газу здійснюється за цінами, які вільно встановлюються між постачальником і споживачем, крім випадків, передбачених цим Законом. Так, з метою забезпечення суспільних інтересів, на суб'єктів ринку природного газу у виняткових випадках і на певний строк можуть виконувати спеціальні обов'язки в обсязі і на умовах, визначених Кабінетом міністрів України.

Постанова Кабінету міністрів №485 від 5 червня 2019 передбачало, що Нафтогаз, визначаючи ціну газу для виконання покладених спеціальних зобов'язань (ВСО), аналізує 4 показника: ціну для комерційних споживачів за минулий місяць, дані МЕРТ за середньої митної вартості газу за минулий місяць, середньозважену ціну на українській енергетичній біржі і ціну за урядовою постановою №867 від 19 жовтня 2018 - компанія вибирає з них найнижчу.

Минекоенэрго 28 січня 2020 поінформувало, що урядом було прийнято рішення відмовитися від гарантованої ціни на газ (6600 гривень за тисячу кубометрів з ПДВ без транспортування) та внесені зміни до положення про покладення спеціальних зобов'язань на ринку газу.

Згідно з ним, вартість газу визначатиметься щомісяця і залежить від щоденної середньоарифметичної ціни природного газу (Day-Ahead and Weekend) на нідерландському газовому хабі (ТТF) за період з 1 по 22 число місяця. Потім до цієї середньомісячній ціні додається різниця (спред) між ціною на хабі TTF і ціною на кордоні України.

Відповідати за розрахунок ціни за цим принципам буде НАК "Нафтогаз України", а КМУ і міжнародні партнери будуть контролювати відсутність маніпуляцій.

    Реклама на dsnews.ua