• USD 40.7
  • EUR 43.5
  • GBP 51.6
Спецпроєкти

У ЄС і Британії різницею в акцизі стимулюють перехід від сигарет до бездимних нікотинових продуктів

Переважна більшість країн ЄС та Велика Британія запровадили підхід до оподаткування нікотинової продукції за принципом "менше шкоди — менше податку". Відтак диференціація акцизного навантаження розподіляється від найвищого на звичайні сигарети до найнижчого на ТВЕН та електронні сигарети

Реклама на dsnews.ua

Про це йдеться у статті "РБК-Україна", передає "ДС". 

Уряди європейських держав занепокоєні стрімким зростанням кількості курців. За даними Всесвітньої організації здоров'я, сьогодні Європа посідає друге місце у світі за поширенням шкідливої звички, адже в регіоні курять 25,3% дорослого населення. А вже до 2030 року європейський континент стане беззаперечним лідером за кількістю курців на планеті.

Довготривалі антитютюнові заборони та обмеження істотного результату не дали, позаяк кількість курців у світі щонайменше не зменшується. Тому в Європі ухвалили рішення перейти до політики економічного стимулювання менш шкідливого споживання.

Першими до переваг диференційованого підходу в оподаткуванні різних нікотиновмісних продуктів прийшли у Великій Британії, де комітет Палати громад Сполученого Королівства з питань науки і технологій ще у 2018 році, спираючись на дані виконавчого агентства Public Health England, визнав електронні сигарети на 95% менш шкідливими, ніж звичайні, а тютюнові вироби для електричного нагрівання (ТВЕН) — на 90%.

Тоді ж британські законодавці рекомендували встановити рівень оподаткування таких виробів у відповідність їхнім ризикам для здоров’я, щоб спонукати людей до менш шкідливого споживання. Тобто електронні сигарети мали залишатися найменш оподатковуваними, звичайні сигарети — найбільш, а ТВЕН — займати місце між ними.

Пізніше переваги диференційованого підходу оцінили в більшості європейських країн, а аналогічні британським дослідження меншої шкоди провели на замовлення державних органів Чехії, Румунії, Польщі, Італії, Австрії, Португалії та інших країн.

Сьогодні країни Євросоюзу можуть визначати механізми оподаткування ТВЕН на власний розсуд. Але Єврокомісія рекомендувала встановлювати акцизи на цю продукцію за найнижчими ставками серед усіх тютюнових виробів. Тому в державах ЄС акцизи на ТВЕН в середньому на 66,3% нижчі, ніж на сигарети. 

Як повідомлялося, український уряд розробив та передав на розгляд до Верховної Ради законопроєкт №11090, що передбачає оновлення графіку підвищення акцизу на тютюнові вироби, а також переведення ставок їх оподаткування в євро. Згідно з документом, до 2028 році акциз на сигарети становитиме 90 євро за 1000 штук, а ставка акцизного податку на ТВЕН — 72 євро. Тобто диференціал в Україні складе 20%, що повністю відповідатиме сучасним європейським підходам. 

Експерти ГО "Інститут податкових реформ", спираючись на європейський досвід, наводять головні аргументи на підтримку зменшених акцизних ставок для ТВЕН порівняно із звичайними сигаретами в Україні. По-перше, ставки акцизу на ТВЕН будуть меншими за сигаретні, проте вони також зростатимуть до 2028 року і, згідно з експертними розрахунками, доходи по них складуть 3,82 млрд грн протягом 4 років за рахунок зменшення нелегального ринку сигарет та перехід споживачів на ТВЕН. По-друге, на відміну від традиційних сигарет, ринок ТВЕН в Україні легальний на 99,9%. По-третє, менший акциз на ТВЕН порівняно із сигаретами та зростання поширення бездимних продуктів призведе до зниження рівня нелегальної торгівлі сигаретами, яке зросло в Україні до рекордних 25% ринку.

    Реклама на dsnews.ua