• USD 27.2
  • EUR 30.8
  • GBP 35.9
Спецпроєкти

Коронавірус як стимул. Чи потрібний Україні випуск власних вакцин

Вакцин від коронавірусу під українським брендом у нас, швидше за все, так і не з'явиться. Однак навіть налагодження виробництва за китайською ліцензією можна вважати успіхом

Устаткування для виробництва вакцин в Україні звільнено від ПДВ
Устаткування для виробництва вакцин в Україні звільнено від ПДВ / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Кабінет Міністрів звільнив від сплати податку на додану вартість ввезення обладнання, яке використовуватиметься для виготовлення вакцин та лікарських засобів, необхідних для лікування ковіда. Про це повідомив у своєму Telegram-каналі прем'єр-міністр Денис Шмигаль. На його думку, податкові пільги дозволять українським компаніям активізувати процес створення власних виробничих потужностей з випуску вакцин та ліків та збільшити інвестиції в дослідження та розробки.

Згідно з переліком пільги надані на обладнання для таблетування, дистиляційні апарати та багато іншого. Які саме компанії отримають пільги при ввезенні обладнання, невідомо, чи в супровідних матеріалах до постанови уряду цієї інформації немає.

Хто просунувся далі за всіх

Ще у травні цього року міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко заявляв, що в Україні триває розробка трьох вакцин від коронавірусу — над цим працює Інститут біології клітин у Львові та Інститут біохімії ім. Палладіна, а ще одну вакцину розробляє бізнес разом із вченими.

Однак директор консалтингової організації Revival Institute for Future Вадим Арістов зазначив: незважаючи на заяви, що з'являлися, про розробку в Україні своєї вакцини від коронавірусу та фінансування державою кількох академічних інститутів, на сьогодні ситуація не виглядає так, що у нас є якийсь прототип власне української вакцини, який зможе дістатися фіналу.

Далі за всіх просунувся варіант виробництва вакцини на харківському підприємстві "Лекхім", яке випускатиме CoronaVac за китайською ліцензією. "Зі всіх варіантів створення в Україні своєї власної вакцини, або виробництва за ліцензією, до реальних результатів дійшов лише "Лекхім", — сказав він.

І за заявою Віктора Ляшка, перша вироблена в Україні вакцина від коронавірусу побачить світ саме у Харкові наступного року.

Реклама на dsnews.ua

"Вирощуйте сад": вигода — не в грошах

Економічна вигода від створення виробництва вакцини в Україні безперечна поки що лише в тому, що українські громадяни отримають робочі місця, а бюджети — додаткові податки. Чи буде вироблена в Харкові вакцина дешевша, ніж імпортована з Китаю, — на сьогодні невідомо. Вакцина — це продукт із високою доданою вартістю, але незрозуміло, яку частку в ціні продукта, виробленого в Україні за ліцензією, займе винагорода компанії — власника ліцензії.

Однак навіть організація виробництва за ліцензією – це безперечний позитив для країни. Вадим Арістов нагадав, що активне вакцинування від коронавірусу в Україні розпочалося лише у червні-липні цього року, коли ми змогли закупити імпортні препарати, тоді як країни-виробники почали вакцинувати своїх громадян ще у грудні минулого року.

Власне виробництво вакцин дає можливість оперативніше забезпечити ними громадян. Особливо на тлі непередбачуваності появи нових варіантів вірусу. Тоді будуть потрібні нові версії вакцин, але ними забезпечуватимуться насамперед країни, де розташоване виробництво. І якщо в Україні не буде власного випуску, ми знову отримаємо вакцини із затримкою на 6-8 місяців. Крім того, негативний сценарій передбачає, що нові варіанти вірусу можуть з'являтися в більш короткі проміжки часу, ніж раніше, і тоді виробники встигатимуть забезпечити вакцинами лише "свої" країни. "Тому потрібні варіанти і на випадок такого розвитку подій", — вважає Вадим Арістов.

У свою чергу імунолог Борис Донськой варіанти забезпечення вакциною — закупити готову або зробити свою, порівняв із яблуками: можна купити готові на ринку, а можна придбати землю, посадити сад, доглядати його кілька років, витрачаючи на це чималі гроші, і тільки потім отримати перший урожай. "Якщо вам раптом знадобилися яблука — можете спробувати купити на ринку. Але якщо вам потрібен постійний доступ до яблук протягом багатьох років і без будь-яких обмежень — потрібно вирощувати свій власний сад", — сказав він.

Теоретично, запуск виробництва вакцини в Україні дає можливість її експорту. Однак, по-перше, український ринок і так вимагатиме великої кількості доз, адже після другого щеплення буде потрібне третє і можливо подальші. По-друге, для експорту потрібна згода власника ліцензії (в даному випадку китайського виробника), і по-третє, для цього необхідно отримувати прекваліфікацію виробничих потужностей від Всесвітньої організації охорони здоров'я, що сам по собі процес складний, який займає багато часу. Тому можливість експорту виробленої в Україні вакцини і заробітку на цьому мільйонів доларів поки виглядає як надто оптимістична історія.

Багато чого втрачено

Україна, зіткнувшись з епідемією коронавірусу, не використала всі можливості для боротьби з нею. Наприклад, із бюджету було витрачено близько 10 млрд грн на закупівлю імпортних готових вакцин, тоді як за 5,2 млрд ($200 млн) можна було б побудувати новий завод із їхнього виробництва. І якби держава вклала кошти у створення такого заводу, то вакцини для державного бюджету коштували б дешевше, а на самому підприємстві можна було б випускати продукцію не лише за однією ліцензією.

Проте проблема забезпечення себе вакцинами насправді набагато ширша та глибша. Україна не виробляє вакцини з 1996 р. і ті, які використовує, наприклад, проти туберкульозу, кору та краснухи, — імпортує. За чверть століття простою країни стали зникати кадри, технології та виробнича база. А нинішня система оподаткування ввезення обладнання, хімреактивів та наукових препаратів ніяк не сприяє розвитку науки та виробництва медикаментів. "Чому медична та наукова галузі у нас оподатковуються такими ж податками, як заправки та супермаркети? У нас же цикл набагато довший і складніший? Тому ці галузі й не можуть розвиватися", — зазначив Борис Донськой. За його словами, проведення будь-якого наукового дослідження в Україні коштуватиме дорожче, ніж у Німеччині, бо там податковий тягар на цю сферу менший.

У результаті Китай, вкладаючи величезні кошти у розвиток науки та фармацевтики, за 15-20 років створив потужну індустрію, яка змогла видати CoronaVac, а Україна для забезпечення своїх громадян вакцинами тепер змушена купувати ліцензію.

    Реклама на dsnews.ua