• USD 27.9
  • EUR 33.8
  • GBP 38.9
Спецпроєкти

Забудовникам дозволять будувати холодні будинки

Відмова від енергоефективних проектів дозволить здешевити будівництво на 10-15%. А на атестації фахівців у сфері енергоаудиту зможуть заробляти технічні вузи та саморегулівні організації
Фото: kazenergy.kz
Фото: kazenergy.kz
Реклама на dsnews.ua

Міністерство регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ розробило черговий варіант законопроекту "Про енергетичну ефективність будівель". З великою часткою ймовірності цей документ буде прийнятий найближчим часом. Адже якщо українська влада знову провалять прийняття пакета законів, що стосуються енергоефективності, Євросоюз може переглянути своє рішення про надання третього траншу макрофінансової допомоги.

Порівняно з численними попередніми версіями новий законопроект спрощує вимоги до энергодокументации, а отже, економить гроші забудовників. Раніше законодавці хотіли зобов'язати компанії оформляти два документи — паспорт і сертифікат енергоефективності. У нинішній редакції проекту вимога про паспорті зникло. Хоча обов'язок його виготовлення могла б змусити будівельні компанії проектувати і зводити більш якісні будинку з урахуванням енергозберігаючих технологій і матеріалів. Але далеко не всі забудовники готові витратити на це зайві гроші. Адже енергоефективні проекти обходяться приблизно на 10-15% дорожче, ніж удома, побудовані з звичайних будматеріалів.

Піддавшись на вмовляння будівельного лобі, Мінрегіонрозвитку пішло на компроміс — залишило тільки вимога про сертифікати енергоефективності, які треба буде отримувати на етапі введення об'єктів в експлуатацію. Цей документ може виявитися корисним для орендарів і покупців нерухомості, які зможуть реально оцінити її плюси і мінуси, експлуатаційні витрати і т. д. Сертифікати також доведеться замовляти при продажу будівель або здачі їх в оренду на строк не менше одного року. Вони будуть оформлятися і для будинків з опалювальною площею понад 250 кв. м, в яких розміщені органи державної влади.

Одна з головних інтриг документа — хто отримає право проводити атестацію енергоаудиторів, заробляючи на цьому непогані гроші. Передбачається, що цим займуться технічні вузи, а також саморегульовані організації (СРО) у сфері архітектурної діяльності. Тоді як попередні версії документа віддавали це право Мінрегіонбуду. "Сьогодні кожен навчальний заклад, хоч якось відноситься до енергоаудиту, має одну-дві дочірні фірми, які проводять цей самий аудит. Навряд чи варто очікувати, що вони будуть плодити собі конкурентів. Так що пройти атестацію у вузі компаніям "з боку" буде непросто", — заявив "ДС" голова громадської організації "Союз енергетичного сервісу України" Олександр Бойко.

Обов'язок виготовлення паспортів енергоефективності могла б змусити будівельні компанії проектувати і зводити більш якісні будинку з урахуванням енергозберігаючих технологій і матеріалів. Але далеко не всі забудовники готові на це витрачатися

Другий варіант отримання атестата — через саморегулівної організації у сфері архітектурної діяльності — також має недоліки. Зараз таких СРО небагато. Це всеукраїнські громадські організації "Асоціація експертів будівельної галузі", "Гільдія проектувальників у будівництві" та "Гільдія інженерів технічного нагляду за будівництвом об'єктів архітектури". Але прийняття закону може призвести до того, що в кожному регіоні будуть масово створюватися СРО під "егідою" державних органів і будівельних компаній — основних замовників сертифікатів енергоефективності. Тим знадобляться "свої" атестовані енергоаудитори, які будуть оцінювати житлові будинки, адміністративні або промислові об'єкти так, як це потрібно їх власникам. Термін дії атестата буде обмежений п'ятьма роками, потім фахівцям доведеться заново отримувати цей документ. Зрозуміло, що простіше це буде зробити через "свою" організацію. Нескладно припустити, що і аудит такі фахівці будуть проводити абияк. А тому про підвищення енергоефективності будівель говорити не доведеться.

До червня минулого року свідоцтва на право проведення енергоаудиту видавало підрозділ Держенергоефективності — Центральна група енергетичного аудиту. Подейкують, що ця структура протягував на ринок потрібні компанії. На сьогоднішній день такі документи отримали близько 130 фірм. "З них серйозних компаній, які можуть професійно провести енергетичне обстеження і дати рекомендації по підвищенню енергоефективності, ледве набереться десяток. Не більше 50 фірм реально провели хоча б один-два аудиту", — говорить Олександр Бойко. За чутками, неофіційний платіж за отримання свідоцтва на право проведення енергоаудиту становив близько 10-20 тис. грн.

Реклама на dsnews.ua

Під гаслом боротьби з корупцією Мінрегіонбуд позбавив Держенергоефективності повноважень видавати сертифікати енергоаудиторів. Ось вже вісім місяців, як жодна нова компанія не зайшла на цей ринок. Якщо депутати схвалять законопроект, він вступить в силу з 1 січня 2017 р., а значить, вузи та СРО у сфері архітектурної діяльності почнуть видавати атестати на право проведення енергоаудиту тільки в наступному році. Не виключено, що до того часу з'являться фіктивні професійні об'єднання, які зможуть атестувати енергоаудиторів.

До речі, подібна ситуація склалася в Росії. Після введення обов'язкового енергоаудиту інтернет замайорів оголошеннями з пропозиціями свідоцтв ревізорів. Тепер практично будь-яка організація буквально за один-два дні, заплативши близько $100, може отримати право на проведення енергетичних обстежень, не маючи ні фахівців, ні досвіду, ні спеціальних приладів.

Навіщо потрібен энергосертификат

У документі буде вказано клас енергоефективності будівлі, фактичні показники споживання енергії, рекомендації щодо їх зниження і т. п. Видаватися він буде на 10 років. Для отримання цього документа знадобиться провести енергоаудит, витрати на який можуть скласти 10-14 тис. грн. для бюджетних будівель (лікарень, дитсадків, шкіл тощо), 9-13 тис. грн. - для житлових будинків і 12-15 тис. грн. — для комерційної нерухомості (офіси, склади, виробничі приміщення тощо). За відсутність энергосертификатов передбачена відповідальність — штраф від 200 до 300 неоподатковуваних податком мінімумів доходів громадян, тобто від 3,4 тис. до 5,1 тис. грн. Видаватися він буде на 10 років.

    Реклама на dsnews.ua