• USD 26.4
  • EUR 30.6
  • GBP 36.2
Спецпроєкти

Компроміс за 1000 євро. Коли в Україні зникне остання "євробляха"

Верховна Рада хоче дозволити пільгове розмитнення "євроблях", які вже були ввезені в Україну до 1 січня цього року. Чи дозволить це вирішити проблему з нелегальними машинами на українських дорогах і доступом українців до дешевих автомобілів?

УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Верховна Рада 18 лютого 259 голосами "за" прийняла в першому читанні законопроєкт №4643-д, який дозволяє розмитнити імпортні вживані автомобілі, які вже були ввезені в Україну до кінця 2020 р, на пільгових умовах. Це означає, що власник такого авто на іноземних номерах при сплаті всіх платежів під час його легалізації — ввізного мита, ПДВ, акцизного збору та штрафу за порушення термінів тимчасового ввезення авто в країну — витратить сумарно близько 1 тис. євро.

Це набагато менше, ніж передбачає чинний порядок. Наприклад, скориставшись калькулятором, нескладно підрахувати, що сьогодні власнику 15-річного автомобіля з Європи з дизельним дволітровим двигуном, який він придбав за 2 тис. євро, додатково за легалізацію свого придбання в Україні доведеться заплатити набагато більше, ніж за саме авто. Зокрема, на сплату ПДВ буде потрібно викласти 879 євро, мито — 146 євро, і найбільший платіж — акцизний збір у розмірі 2250 євро. Фактично нинішній порядок легалізації зажадає ще додаткових 3275 євро при ціні самого авто в 2 тис. євро.

Однак пропонований депутатам законопроєкт дозволить істотно знизити платежі — за розмитнення такого авто власник заплатить лише 1100 євро. Але це стосуватиметься лише автомобілів, які вироблені після 1995 р. і які відповідають екологічним стандартам не нижче Євро-2. Крім того, буде діяти обмеження на кількість розмитнених авто в одні руки — один легковик, одна вантажівка і один причіп. Також провести пільгове розмитнення можна буде тільки протягом 180 днів після вступу в силу закону. У інших випадках буде застосовуватись діючий порядок і "дороге" розмитнення.

"Євробляхи": шанс закрити проблему

По суті, Верховна Рада хоче зробити чергове, останнє за рахунком, послаблення "євробляхерам" — власникам автомобілів, які завезли їх в Україну на умовах тимчасового ввезення або транзиту, але не розмитнювали, оскільки не хотіли сплачувати значні, на їхню думку, податки і збори. Рада вже робила так не один раз, вводячи відстрочку сплати штрафів власникам "євроблях".

Депутати, які підтримують цей законопроєкт, сподіваються, що нарешті вдасться зняти проблему назавжди. Зокрема, голова податкового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев в інтерв'ю "ДС" заявляв, що цей варіант законопроєкту розроблений, як останній компроміс, оскільки дозволить розмитнити вже ввезені автомобілі, а продовжувати практику ввезення старих автомобілів без розмитнення більше не можна.

Розумним компромісом цей законопроєкт назвав і президент Володимир Зеленський, що означає, що він, швидше за все, підпише його після прийняття в остаточній редакції.

Реклама на dsnews.ua

При цьому, як пояснив голова громадської організації "Інститут дослідження авторинку" Станіслав Бучацький, в 2018 р. для громадян України був змінений порядок ввезення в країну автомобілів з іноземною реєстрацією — при перетині кордону потрібно було сплатити грошову заставу в розмірі повної вартості розмитнення. Тому ввезення автомобілів під виглядом транзиту різко скоротилося. Крім того, тоді ж були на порядок — до 170 тис. грн — підвищені штрафи для громадян України за керування автомобілем з іноземною реєстрацією. І хоча Рада кілька разів вводила відстрочку на такі санкції, а також існувала домовленість МВС і власників "євроблях", що штрафи не будуть застосовуватися до кінця 2020 р., в останні місяці поліція почала їх виписувати. Тому можна обережно припускати, що проблема "євроблях" — це проблема ввезених за сірими схемами автомобілів минулих років, а не майбутніх.

Пристрасті по акцизу

Цей законопроєкт може дозволити легалізувати в Україні близько 500 тис. вже ввезених автомобілів. Однак за даними Інституту досліджень авторинку, проблеми при реалізації нових норм все одно залишаться — на автобуси і вантажівки не знімається вимога екологічного стандарту Євро-5, а на легкові — не нижче Євро-2, що не дасть можливості розмитнити абсолютно всі авто, вже завезені в Україну. Також пільгове розмитнення залишає в якійсь мірі несправедливе нарахування податків — чим новіший автомобіль і, відповідно, дорожчий, тим менше його власнику доведеться заплатити. "Розмитнення елітних авто обійдеться дешевше, ніж бюджетної малолітражки", — зазначають експерти інституту. Хоча, з іншого боку, тут логіку зрозуміти можна: нові авто і більш екологічні.

Втім, зовсім не факт, що навіть після прийняття цього законопроєкту і розмитнення більшості "євроблях" в історії з протистоянням власників автомобілів і влади можна буде поставити крапку. Під час обговорення в Раді деякі депутати підтримували не цей законопроєкт, а хотіли, щоб керівництво парламенту поставило на обговорення інший — № 3704. Головна особливість цього, другого законопроєкту, який в середині минулого року подали в Раду 45 депутатів, в тому, що він передбачає скасування акцизу при імпорті старих авто. Тобто скасування найдорожчого платежу, через який автомобіль за 2 тис. євро стає більш ніж удвічі дорожчим.

За словами депутата від "Слуги народу" Мар'яна Заблоцького, прийнятий Радою законопроєкт не вирішує головну проблему — не скасовує великий акциз, що дало б українцям можливість придбати авто за доступними цінами. "Ми повинні раз і назавжди відмінити акциз на авто або хоча б різке зростання акцизу з віком авто", — заявив він. Різке зростання акцизу — це діючий порядок, при якому чим старше авто, тим більший розмір акцизу доведеться заплатити. Такий порядок призводить до того, що акциз за 10-річну Skoda набагато вищий, ніж за майже новий спорткар. І хоча за прийняття цього законопроєкту виступали представники різних партій і груп (також "Довіри", "За майбутнє" і ОПЗЖ), його не можна було назвати компромісним, оскільки зі скасуванням акцизу втрачається сама суть: чим більше шкоди машина завдає навколишньому середовищі, тим більше потрібно заплатити.

Доступні автомобілі: боротьба триває

Повернімося до проголосованого законопроєкту. Він не влаштував і "Авто Євро Силу" — рух, який уже не перший рік вимагає від парламенту послаблень при імпорті старих автомобілів. "Цей законопроєкт — напівзахід. Це те, що нам дають з панського столу", — заявив на мітингу біля Верховної Ради співзасновник "Авто Євро Сили" Олег Ярошевич, пообіцявши, що його прихильники продовжать домагатися зниження податків при імпорті авто.

Володимир Дубровський, старший економіст Центру соціально-економічних досліджень "Case Україна", вважає, що законопроєкт №4643-д, можливо, і зніме проблему "євроблях", тобто експлуатацію в Україні ще нерозмитнених авто, але проблему доступності автомобілів для широких верств населення він не вирішить.

"Case Україна" минулого року провів ціле дослідження про оподаткування імпорту автомобілів.

За словами Володимира Дубровського, акциз на імпорт старих авто був введений багато років тому з метою підтримки вітчизняного автомобілебудування і служив, по суті, загороджувальної мірою. Однак з того часу галузь автомобілебудування в Україні практично померла, а податок залишився, і захищає він сьогодні імпортерів нових авто і тих небагатьох виробників, які фактично тільки "прикручують колеса" до майже готових машин. Наприклад, компанія "Єврокар", що збирає в Україні автомобілі Skoda, випускає щорічно близько 5 тис. автомобілів.

За словами Володимира Дубровського, в нашій країні існує великий попит на доступні авто. Тому що, з одного боку, в Україні найнижчий рівень автомобілізації в Європі, а з іншого — за результатами проведеного на замовлення "Case Україна" в травні минулого року Київським міжнародним інститутом соціології опитування 81% опитаних заявили, що автомобіль повинен бути доступним.

Отже, найближчим часом таке явище, як "євробляха" — коли машиною на іноземних номерах користується громадянин України, може канути в Лету. Однак залишиться потужний суспільний запит на зниження оподаткування імпорту старих автомобілів, а значить, знайдуться і політики, які ці бажання пропишуть у своїх передвиборчих гаслах. А це означає, що конфлікти автовласників з депутатським корпусом навколо податків на імпорт авто продовжаться.

    Реклама на dsnews.ua