• USD 36.6
  • EUR 40
  • GBP 44.8
Спецпроєкти

"Приватівська" пружина. Чому ціни на бензин рвонули вгору і де стеля

Нафтопродукти на українських АЗС дорожчали весь лютий, незважаючи на заметені снігом дороги. У чому причина і чого чекати?

Автозаправна станція
Автозаправна станція / Depositphotos
Реклама на dsnews.ua

За даними консалтингової компанії "А-95", середня ціна бензину А-92 тільки за останній тиждень зросла на 1,24 грн, до 27,21 грн за літр, бензину А-95 — на 1,23 грн, до 28,22 грн, дизельного палива — на 1,21 грн, до 27,63 грн за літр.

Всього ж у порівнянні з кінцем січня ціни на бензин А-92 підвищилися на 2,3 грн, А-95 — на 2,28 грн, а дизпалива — на 2,29 грн за літр.

Директор спеціальних проєктів науково-технічного центру "Психея" Геннадій Рябцев наводить свої підрахунки зростання цін на паливо — за останній тиждень бензин А-95 подорожчав на 1,5 грн, дизельне паливо — на 1 грн, а за лютий ціни зросли на 3 грн і на 2,5 грн відповідно

Бензин подорожчав: світові тренди дійшли до України

За словами Геннадія Рябцева, основна причина зростання цін у роздробі — підвищення оптових цін на кордоні. "Україна купує 70% палива з-за кордону, і якщо на кордоні зростання цін перевищує 10%, то це призводить до того, що ростуть і ціни всередині країни. І кожен відсоток зростання на кордоні — це приблизно 10 коп. Зростання на заправках через два тижні. А 10% зростання на кордоні — це вже гривня на АЗС", — пояснив він.

Причина ж стрибка цін на кордоні — підвищення цін на нафту на світовому ринку. "Формуються спекулятивні панічні настрої на фінансових ринках, а вони тягнуть ринки сировинні. На очікуваннях зростання попиту на нафту котирування дуже сильно виросли, перевищили $60 за барель, і таке формування висхідного тренда котирувань вплинуло на ціну реальної нафти. І після цього підвищили ціни компанії, які торгують нафтопродуктами, і така ланцюгова реакція докотилася до України ", — описав експерт ланцюжок взаємозв'язків.

В останні чотири місяці нафта подорожчала: якщо ще на початку листопада 1 барель марки Brent коштував $40, а WTI — $34, то сьогодні вже $65,25 і $62,33 відповідно. Тільки за лютий ціни зросли на обидві марки на 16%.

Реклама на dsnews.ua

Директор "Консалтингової групи "А-95" Сергій Куюн нагадав, що світові ціни на нафту з жовтня зросли з $37 до $67 за барель, закупівельні (оптові) ціни на паливо за цей період — на 4 грн за літр, а роздрібні — в середньому на 4,05-4,19 грн за літр.

"Приватівська" пружина

Крім того, за словами Геннадія Рябцева, в підвищення цін на паливо підлила масла і група "Приват", контрольована Ігорем Коломойським і Геннадієм Боголюбовим, в яку входять заправки мереж "Авіас", ANP, "Укрнафта" та інші. Експерт пояснив, що АЗС цих мереж — своєрідний якір, який тримає основні компанії, що торгують паливом у нижньому ціновому сегменті. Вони з осені минулого року ціни не змінювали, а тепер підвищили їх відразу на 2 грн за літр, і всі інші АЗС, які ні них орієнтуються, відразу взяли з них приклад. "І в підсумку ціни в роздробі піднялися більше, ніж очікувалося", — зазначив Геннадій Рябцев.

Роль цієї неформальної групи зазначив і директор "Консалтингової групи "А-95" Сергій Куюн. За його словами, цей найбільший гравець на ринку вперше з початку листопада підняв ціни тільки 27 січня, хоча ціни на нафту на той час уже виросли в півтора рази. "Вони три місяці тримали ціни незмінними — з жовтня по січень, і частково це призвело до посиленого стиску цінової пружини і її різкого розпрямлення в лютому", — зазначив він.

За словами Сергія Куюна, багато в цінах визначив провальний січень: свята, локдаун, сильні морози. "Споживання — мінімальне, а контракти вимагають від трейдерів повного викупу обсягів у постачальників, у результаті частина ресурсу за старими цінами перейшла на лютий", — сказав він. Також експерт зазначив сильний фактор "бодяжників": на ринку величезний обсяг безподаткового фальсифікату, який дозволяє взагалі не помічати ринкових коливань на легальне паливо. "Але до кінця місяця запас міцності закінчився у всіх. І, як бачимо, ще не кінець. Сніг зійшов, споживання оживає, реакція на світові тенденції стане більш оперативною", — сказав він.

Інших факторів, які могли б вплинути на ціну палива в останній місяць, не було — гривня стабільна, а аграрні виробники, які активізувалися перед початком весняно-польових робіт, на ринок не впливають. "Великі аграрні компанії самостійно закуповують паливо у виробників, у них власні постачальники і контракти з переробниками нафти. А хто поменше — купують на заправках", — пояснив Геннадій Рябцев.

Тренд підвищення цін видихався чи ні?

Для подальшого підвищення цін на паливо вже немає економічних передумов, і цей тренд повинен закінчитися, вважає Геннадій Рябцев. "Те зростання оптової ціни, яке вже сталося, він уже вибраний роздрібом, і якщо гривня раптом не піде вниз, то найближчим часом буде стабілізація цін на паливо. За винятком, може бути, зрідженого нафтового газу — тут, швидше за все, зростання продовжиться ", — сказав він.

У той же час Сергій Куюн вважає, що потенціал подорожчання палива ще не вичерпаний: оскільки оптові ціни зросли значно більше, ніж роздрібні. "Закупівельна ціна на бензин зросла на 1,77 грн більше, ніж роздрібна. Для дизеля потенціал становить 1,57 грн/л. І це за умови стабільних цін на нафту", — сказав він.

Тому тепер автовласникам можна заспокоїтися з приводу світових котирувань на нафту (якщо вони, звичайно, не підуть вгору) і почати переживати за стабільність національної валюти, оскільки девальвація гривні на 0,5 грн по відношенню до долара дає потенціал зростання цін на АЗС на 0,3 грн. Однак, якщо прислухатися до Сергія Куюна, роздрібні продажі чекає ще один відгомін сплеску світових цін на нафту. Якщо ж говорити про фактор курсу нацвалюти, то тут все більш оптимістично. Знецінення гривні відбивається на цінах на АЗС тільки через два тижні. Та й згідно з прогнозами фінансових аналітиків, поки що немає причин для сильного падіння нацвалюти, швидше навпаки.

    Реклама на dsnews.ua