• USD 39.6
  • EUR 42.3
  • GBP 49.1
Спецпроєкти

Вітренко пояснив відмову від позову до "Газпрому"

Реклама на dsnews.ua
Україна в минулому місяці отримала від Росії $600 млн у рамках нового контракту з транзиту газу

Про це в ефірі телеканалу "Прямий" заявив виконавчий директор НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко, передає "ДС".

"Що ми зробили? Ми для того, щоб отримати новий транзитний контракт, фактично відмовилися від позовів в новому арбітражі. У нас був попередній арбітраж, за яким ми виграли $5 млрд, і ми їх отримали. $2 млрд отримали газом, ;3 млрд нам заплатили гроші - 2,9 млрд, якщо бути точним - в кінці грудня. Але ми розпочали новий арбітраж. і в новому арбітражі у нас були обґрунтовані позови на $12,2 млрд. Росіяни боялися, що вони програють і в новому арбітражі", - зазначив він.

З іншого боку, продовжив Вітренко, в "Нафтогазі" розуміли, що для перемоги в суді потрібні 2-3 роки і стільки ж - на стягнення з Росії грошей.

"Крім того, ми розуміли, що країні потрібні гроші зараз. Якщо б не було транзиту, ціна на газ була б ще вище. Плата за транспортування газу в інший платіжці була б ще вище", - додав він.

Вітренко наголосив, що за новим контрактом, Україна в січні отримала $600 млн.

"У нас фактично був вибір. Або сказати, що ми наполягаємо на тому, що, ні, ми хочемо через суд отримати $12,2 млрд, але потім, або погодитися на те, що у нас зараз контракт, який продовжує транзит, за який ми гарантовано отримуємо $7,2 млрд, менше, але при цьому ми починаємо ці гроші отримувати з січня. І ми в січні вже отримали $600 млн за новим контрактом відповідно. Мало того, за рахунок того, що газ йде, він в україні коштує дешевше, і ми витрати оператора ГТС можемо розподіляти не тільки на внутрішніх споживачів, тобто на людей, а відповідно і на транзит. І за рахунок цього плата за транзит менше", - додав виконавчий директор НАК.

Він також зазначив, що "ми теж розуміли, що наш вибір був обмежений".

"Якщо б ми відмовилися від транзиту, то тоді б ми в новому арбітражі взагалі б нічого не виграли, тому що всі наші позовні вимоги були побудовані на тому, що "Газпром" не хоче продовжувати транзит, і він повинен нам компенсувати відповідні збитки ... Я сам проводив переговори, я підписував ці контракти. я зробив максимум, що міг зробити. Хтось може зробити краще - зробіть краще", - сказав Вітренко.

За його словами, якщо б в Україні добувалися достатні обсяги газу і не було залежності від імпортованого "блакитного палива", а також якби анбандлинг НАК із залученням іноземних партнерів провели "не з запізненням", то переговори з "Газпромом" було б легше вести.

"Я б розумів, що люди не настільки залежать від ціни на газ. У мене були б більш розв'язані руки. І не тільки у мене, але і всіх людей, які брали участь", - пояснив Вітренко.

Як повідомляла "ДС", 20 грудня представники Єврокомісії, України і РФ досягли остаточної домовленості з принципових позицій щодо транзиту російського газу через територію України для європейських споживачів і врегулювання взаємних претензій. За підсумками переговорів у Мінську Росія і Україна підписали протокол домовленостей про продовження транзиту газу через Україну і врегулювання взаємних вимог.

Досягнуті домовленості передбачають підписання транзитного контракту на 5 років з можливістю пролонгації ще на 10 років, мінімальний обсяг 65 млрд кубометрів газу в перший рік і 40 млрд кубометрів - в наступні 4 роки, відгук майбутніх судових позовів "Нафтогазу" і "Газпрому", згода "Газпрому" виплатити Україні грошима до Нового року більше $2,9 млрд за рішенням Стокгольмського арбітражу.

Разом з тим міністр енергетики та захисту навколишнього середовища Олексій Оржель заявив, що "Нафтогаз" відкличе позов проти російського "Газпрому" на $12,25 млрд.

    Реклама на dsnews.ua