• USD 27.6
  • EUR 33.5
  • GBP 39
Спецпроєкти

Володимир Орлов: 99% припинень митного оформлення за підозрою у контрафактності товарів закінчуються нічим

Реклама на dsnews.ua
Більше чверті всіх пестицидів в Україні - це контрафактні товари, крім цього український споживчий ринок заповнений підробками брендового одягу, взуття, ліків та іграшок

Про це у своєму блозі пише експерт з питань митної політики, заступник голови ГО "Сила України" Володимир Орлов, інформує "ДС".

Він зазначає, що 99% припинень митного оформлення за підозрою у контрафактності товарів закінчуються нічим. А законодавство про захист прав інтелектуальної власності просто не працює.

"Захист прав інтелектуальної власності на кордоні - це ще один прояв сутності правоохоронної митниці. Один простий аргумент: значно простіше зупинити контейнер з контрафактними ліками, іграшками, електротехнікою або агрохімією при митному контролі, ніж потім збирати "по шматочках" в місцях реалізації на внутрішньому ринку. В Україні ця функція практично не працює. 99% припинень митного оформлення за підозрою у контрафактності закінчуються нічим - ні протоколом про порушення прав інтелектуальної власності, знищенням, ні судовими розглядами", - пояснює експерт.

За словами експерта, при показнику у понад 5 тисяч припинень за рік на всі митниці України набирається в кращому випадку 5-7 фактів знищення контрафактних товарів та близько десятка адміністративних протоколів.

"У процентному відношенні - це менше 0,3% від усієї кількості припинень. В той же час як у митницях країн Євросоюзу ситуація діаметрально протилежна. Так, митні органи країн ЄС в 2015 році здійснили понад 81 тис. припинень митного оформлення за підозрою у порушенні прав інтелектуальної власності. Але головне тут не цифра, тобто кількість призупинок, а ефективність. Так, результатом 91% припинень стало або знищення контрафактних товарів (більше 15 млн. одиниць), або ініціювання судових процесів", - підкреслив Орлов.

І додав, що тільки в 3% випадків припинень товари виявилися такими, що не порушують права інтелектуальної власності, а в 6% - були випущені митницями країн ЄС у вільний обіг, у зв'язку з тим, що власник не відреагував на призупинення.

Експерт зазначає, що потрапляння контрафактних товарів на ринки не тільки порушує права правовласників, але і може бути небезпечним для здоров'я.

"Наприклад, близько чверті всіх пестицидів в Україні - це контрафактні товари. У тому числі підробки відомих брендів Syngenta, BASF, Bayer. Після використання таких пестицидів вирощена на ній сільгосппродукція отруює нас з вами, а на відновлення ґрунтів потрібно десятки років. І це тільки один з прикладів. Крім фінансових та репутаційних ризиків, контрафактні товари можуть нести серйозну загрозу здоров'ю населення, екології, громадської безпеки. У той же час ефективність діяльності ГФС щодо захисту прав інтелектуальної власності та боротьби з контрафактом практично дорівнює нулю", - підкреслив Орлов.

    Реклама на dsnews.ua