• USD 27.2
  • EUR 32
  • GBP 37.4
Спецпроєкти

Андрій Рева: До 40% українців втратять право на субсидії

Чому забуксував процес перепризначення субсидій, хто винен і що робити, "ДС" розповів екс-міністр соцполітики Андрій Рева

Андрій Рева/"Деловая столица"
Андрій Рева/"Деловая столица"
Реклама на dsnews.ua

Д.С .: Як відомо, не всім українцям вчасно перепризначували житлові субсидії на наступний період, включаючи опалювальний сезон. Через це люди не можуть вчасно отримати допомогу. У Мінсоцполітики кивають на органи місцевого самоврядування, які не забезпечили дотримання вимог порядку призначення субсидій. І звернулися до Асоціації міст України з проханням скоординувати роботу міст по їх перепризначення. А як Ви вважаєте, в чому причина збою з нарахуванням субсидій?

А.Р. : Коли ви починаєте якусь дію, а потім міняєте по ходу цього дії правила, то не треба бути семи п'ядей у чолі, щоб зрозуміти — виникнуть проблеми.

Якщо вони в квітні змінюють правила призначення субсидій, в які входять нові вимоги, нові підходи, — то як можна очікувати, що все пройде нормально? Спочатку вони вимагали, щоб всі три мільйони домогосподарств прийшли в управління соцзахисту за місцем свого проживання і подали нові заяви і декларації. Такі зміни в порядку призначення субсидій могли вплинути на темпи їх нарахування? Звісно. Адже до цього все проходило в автоматичному режимі.

Друге. Затвердивши нові правила, вони тільки в травні затвердили нову декларацію і нову заяву на отримання субсидії. З 1 травня вже мало розпочатися нарахування субсидій, а вони все визначалися з документами, які потрібно подавати! Це хіба не відстрочило нарахування субсидій?

Потім вони взяли ще одну постанову, знову змінили порядок, сказали — «Гаразд, перепризначайте автоматично, крім таких-то категорій...». Природно, вся нервозність, яку вони внесли в квітні-травні, привела до того, що процес перепризначення субсидій почався пізніше, ніж слід було. І він триває. Зазвичай це тяглося два місяці, тобто десь за травень-червень основній масі людей субсидії автоматично перепризначувати, а в липні — видавалися гроші. Тепер же процес затягнуть штучно з вини Міністерства соціальної політики. Це їх хаотичні, непродумані дії призвели до ситуації, що склалася. Так що тепер переводити стрілки на органи місцевого самоврядування — як мінімум нечесно.

А чому вони це зробили? Та тому що у них немає грошей на субсидії. Вони ж протягом 2020 р. скоротили програму субсидування на 20 млрд грн. А в 2021-м в умовах зростання тарифів на 35% вони передбачили тільки 36,6 млрд на субсидії. У січні міністр соцполітики Марина Лазебна, яка зараз киває на місцеве самоврядування, розповідала, що їм не вистачає 10 млрд грн.

І ось вони не придумали нічого кращого, ніж новими правилами відсікти людей від програми субсидій — один мільйон домогосподарств. Зараз, після закінчення опалювального сезону, одержувачами субсидій були 3 млн домогосподарств, а до початку наступного — добре б їх залишилося два мільйони. Тобто до 40% людей втратять право на субсидії. Саме завдяки цим маневрам Мінсоцполітики. Ну а коли проблема створена — треба шукати винного. Ось вони зараз і спробують перевести стрілки. Однак проблема — я стверджую — не в місцевих органах влади, а в непрофесіоналізмі і некомпетентності Мінсоцполітики.

Реклама на dsnews.ua

Д.С .: Ще в квітні було прийнято постанову, за якою місцеві чиновники повинні формувати електронні справи субсідіантів. А з 1 липня вже не можна призначати субсидії без цих електронних справ. Але місцевих чиновників не навчили, чи не роз'яснили їм, як і що правильно робити. Проблема в цьому?

А.Р .: Так, це ілюстрація до того, що я сказав. Вони спочатку роблять, а потім думають, як це будуть реалізовувати — і спускають на місця. В даному випадку не поцікавившись, як на місцях йдуть справи з комп'ютеризацією місцевих органів влади.

Друге питання — у нас з 1 січня йде об'єднання районів. Раніше в кожному районі було управління соцзахисту. Їх скоротили, люди пішли, районних бюджетів немає, незрозуміло, як їх фінансувати, що робити. І пальцем об палець не вдарила Лазебна, щоб якось цю ситуацію змінити, щось зробити.

Д.С .: У Мінсоцполітики уточнили, що субсидію отримають тільки ті домогосподарства, які мають на неї право. Але права на субсидію не мають, зокрема, боржники по ЖКП. Тобто сім'я і так не може заплатити за комуналку, через це не отримує субсидію, і в наступному сезоні тим більше не зможе заплатити — борг зростає набагато швидше. Як розірвати це порочне коло?

А.Р .: Так, критерії дуже чіткі: якщо у тебе є заборгованість більш ніж два місяці, то субсидію тобі не призначать. Але ти маєш право реструктуризувати цю заборгованість, скласти відповідний договір (і тобі не можуть в цьому відмовити). Далі ти приносиш цей договір в місцеве управління соцзахисту — і тобі призначають субсидію. Або, якщо ти вважаєш, що тобі неправильно виставили борг, і ти не хочеш реструктуризувати, тому що ти не визнаєш цей борг, — подаєш до суду. Тобі дають документ про початок судового розгляду. Ти його приносиш в управління соцзахисту, і тобі призначають субсидію.

Д.С .: Тепер тарифи на опалення і на гарячу воду визначають місцеві влади. Чому центральна влада прийняла таке рішення? Як, на Вашу думку, далі розвиватимуться події?

А.Р .: Свого часу, коли створювали НКРЕКУ, спершу було дві структури: Національна комісія з регулювання ринку електроенергетики і Національна комісія з регулювання ринку комунальних послуг. НКРЕ займалася газом і електроенергією, а НКРКУ займалася саме комунальними тарифами: водоканалами і теплокомуненерго. Чому так? Тому що місцеві органи влади не могли прийняти рішення щодо тарифів, тарифи були збиткові. Відповідно виникали проблеми на місцевому рівні, вони не наважувалися ні на місцях, ні в центрі. Тому і було вирішено створити ці дві комісії, які потім об'єднали в одну.

Спочатку це все робилося, щоб тарифи не залежали від політичної ситуації на місцях. Але в результаті вони стали залежати від політичної ситуації в центрі. І коли в січні нинішнього року ціна газу у НАК «Нафтогаз» підстрибнула, НКРЕКУ продовжувала тримати ще грудневу ціну газу. Там різниця майже в дві гривні.

Виникла різниця в тарифах, а хто її повинен оплачувати? Згідно із законом, — той, з чиєї вини вона виникла. В даному випадку — з вини держорганів, значить, держава повинна компенсувати. Навіть був підписаний відповідний меморандум, із зазначенням того, скільки держава повинна повернути місцевим органам влади.

Зараз очевидно, що гроші не повернуть точно, але зате повернули право встановлювати тарифи місцевим органам влади. Тобто якщо піднімуться тарифи на гарячу воду і опалення, то винна місцева влада.

Д.С .: Яка ймовірність того, що восени влада "відкрутить назад" і знову змусить «Нафтогаз» поставляти газ для теплопостачання за низькими фіксованими цінами?

А.Р .: Я не знаю, з якої ноги встане пан президент. То у нього тариф не може бути вироком, а вирок чекає тих, хто встановив такі тарифи. Те каже, що грошей немає. Так що все буде залежати від настрою Володимира Зеленського. Тобто від суб'єктивних чинників, прорахувати які неможливо.

Д.С .: Як Україні вибудувати цілісну систему субсидій для населення, щоб кожен рік не піднімалися одні і ті ж питання?

А.Р .: Коли я залишав Кабінет Міністрів, у нас була створена цілісна система, яку просто не треба було чіпати. Всі зміни, які за два роки внесла нова влада, тільки погіршували ситуацію. Ми все відбудували за три роки. Провели монетизацію, навели порядок, потрібно було просто забезпечувати нормальне функціонування. Тобто просто взяти робочий механізм, не лізти в нього і не міняти правила, а працювати за алгоритмом, який був прописаний.

    Реклама на dsnews.ua