• USD 28.2
  • EUR 33
  • GBP 35.9
Спецпроєкти

Повернення техогляду. Скільки мільярдів гривень зіб'ють з автовласників

В Україну може повернутися обовʼязковий техогляд для всіх легкових автомобілів. А з ним — широка корупція. По суті, приватні авто стануть «кормовою базою» для обмеженого кола бізнесів і функціонерів

В Україні можуть ввести обов'язковий техогляд для легкових автомобілів
В Україні можуть ввести обов'язковий техогляд для легкових автомобілів / Shutterstock
Реклама на dsnews.ua

Вперед у минуле

1 вересня відкрилася чергова сесія Верховної Ради. А внесення в парламент чекає представлений Міністерством інфраструктури ще в лютому законопроєкт «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у сфері безпеки експлуатації колісних транспортних засобів відповідно до вимог Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони».

В уряді запевняють, що документ необхідно прийняти тому, що Україна збирається перейти на європейські норми проходження техогляду автомобілів або, як визначається в законопроєкті, «перевірки на придатність транспортного засобу для експлуатації». Для цього в Кабміні хочуть прийняти єдині правила і систему загальнодержавного технічного огляду. Його покладуть на Національну поліцію. Усі дані стікатимуться в Бюро безпеки експлуатації колісних транспортних засобів, яке і буде стежити за виконанням процедури техогляду.

Нагадаємо, що обовʼязковий техогляд приватних авто в Україні було скасовано в 2011 р. Насамперед на це пішли через корупцію при видачі талонів, які виписувалися за відповідну винагороду, без проходження будь-якого технічного огляду автомобіля.

Контроль по-новому

Але тепер повинні вступити в силу нові вимоги — відповідно до Директиви 2014/45/ЄС. При цьому багато що зміниться. Так, перша перевірка на придатність для експлуатації особистих автомобілів повинна проводитися через чотири роки після початку його використання, а далі — кожні два роки. Для таксі і комерційних автомобілів законопроєкт передбачає щорічне проведення техогляду, починаючи з моменту першої реєстрації.

Штрафи за несвоєчасну перевірку, згідно з законопроєктом, виростуть з 20 до 100 неоподатковуваних мінімумів (від 340 грн до 1,7 тис. грн). Проводити техогляд отримають право приватні компанії, які мають сертифікат від держави, — власне, і сьогодні діє така схема для комерційних авто. Процедура буде проходити з використанням відеофіксації.

Реклама на dsnews.ua

«Сьогодні вартість техогляду, середня по сертифікованих СТО Києва, — близько 1000 грн. І щорічно вже зараз проходять ТО всі машини комерційного використання. Якщо припишуть проходити всім поголовно — звичайно, нинішні сертифіковані СТО не впораються з навантаженням, — пояснив «ДС» інструктор однієї з київських автошкіл Олександр Поречний. — Але і якогось страшного обвалу не буде. Більшість машин і так проходять техогляд. Якщо взяти все в Україні, що на колесах і з двигуном, — це і вантажівки, автобуси, таксі, різні машини фірм, організацій тощо, то приватні машини для особистого користування складуть приблизно 30% від загального числа. Навантаження, звичайно, різко зросте, але достатньо буде сертифікувати ще ряд СТО для перевірки — і тоді система впорається з навантаженням».

На сьогоднішній день парк легкових і легких комерційних автомобілів в Україні становить 10 млн машин. Якщо буде введено обовʼязкове проходження ТО, загальний розмір ринку складе 5 млрд грн на рік. Ці гроші розподілятимуться між уже працюючими СТО та новими, які отримають сертифікацію.

Кому вигідно

Питання лише в тому, хто після ухвалення нового закону буде проводити техогляди. В Україні всього кілька сотень станцій техобслуговування (СТО), які зареєстровані як «субʼєкти проведення техогляду». Для порівняння: у Польщі їх близько 2,5 тис. Але «кілька сотень» українських СТО не означає таку ж різноманітність їх власників. По суті, йдеться про кілька великих мереж і кілька десятків дрібніших. Усі вони і є можливими бенефіціарами введення загального техогляду. Звичайно, якщо домовляться з новим відомством, під контролем якого опиняться.

Річ у тім, що чиновники пропонують передати функції з контролю за субʼєктами господарювання, які проводять техогляд, Бюро з безпеки експлуатації колісних транспортних засобів. Це абсолютно нове відомство, яке було створене в березні нинішнього року і знаходиться в підпорядкуванні Міністерства інфраструктури. Йому ж, всупереч встановленим приписами Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», пропонується надати повноваження щодо призупинення господарської діяльності субʼєкта, який проводить обовʼязковий технічний контроль. При цьому причини, за якими бюро може це зробити, ніяк не регламентуються. Простіше кажучи, чиновники бюро на свій розсуд вирішуватимуть, хто може проводити обовʼязковий технічний контроль, а хто ні.

Так формується «перше коло» корупції. Але брудні гроші, які пішли туди, хтось повинен компенсувати, і так формується «друге коло» корупції, коли гроші беруть уже з автовласників.

«Давайте будемо чесними: ті ж «Богдани» і «Тати», які їздять як маршрутки вулицями, — вони що, повноцінний техогляд проходять? Та вони, якщо все робити відповідно до стандартів, його в житті не пройдуть. Його не пройде 80% українського автотранспорту — від проржавілої «Газелі», якими розвозять хліб по магазинах, до більшості «евроблях», — сказав «ДС» власник невеликої СТО на Подолі Сергій. — Тобто корупція повернеться, та й ще в більших масштабах, адже в порівнянні з 2011-м машин стало набагато більше».

За його словами, такса виросте: сам техогляд, який стане обовʼязковим, подорожчає приблизно до 1500 грн, а ще близько 500 грн доведеться накинути зверху, щоб умовно придатне авто (яке не розвалюється на ходу) було визнане повністю придатним.

Зараз сертифікат, що дозволяє проводити обовʼязковий технічної контроль (ОТК), видає Головний сервісний центр МВС. У разі прийняття закону в його нинішньому вигляді, на думку Мінінфраструктури, Україні потрібні не менше 2 тис. пунктів, здатних проводити ОТК.

Для початку потенційному власникові такої «точки» потрібно мати в штаті як мінімум одного справжнього «експерта з ОТК». Це людина, яка пройшла курс спеціального навчання, після якого вона складає іспити і, якщо все успішно, отримує «свідоцтво професійної компетентності». Також у неї буде особиста номерна печатка, якою вона завірятиме «сертифікати придатності ТЗ». Поки невідомо, де і за якою програмою навчатимуться майбутні експерти, а також вартість такого навчання.

Але головне: вся сфера технічного контролю за 10 млн українських автомобілів перейде з відання МВС у відання Мінінфраструктури. Такий перехід — хороша можливість для аферистів монополізувати ринок техоглядів, допустивши на нього тільки «своїх людей». 5 млрд грн на рік — шматок, за який готові поборотися багато хто.

    Реклама на dsnews.ua