• USD 28.2
  • EUR 34.1
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Гумовий бюджет. Кому і на скільки підвищать виплати у 2021 році

Одне підвищення мінімальної зарплати відклали, інше відбудеться в строк. Зростуть і пенсії, і зарплати бюджетникам. Але чи потягне економіка?

Підвищення мінімальної зарплати
Підвищення мінімальної зарплати до 6500 грн заплановано на 1 грудня 2021-го/НБУ
Реклама на dsnews.ua

Інші терміни підвищення мінімалки

26 листопада в ефірі "1+1" міністр фінансів Сергій Марченко повідомив, що підвищення мінімальної зарплати до 6500 грн переноситься з 1 липня на 1 грудня 2021-го. "Це пояснюється тим, що у нас певним чином шокові іноді вливання коштів в економіку впливають на інфляцію. Ми подискутували з нашими партнерами і визначили, що нам дійсно варто відкласти це підвищення до кінця року. 1 грудня є більш ніж нормальним терміном введення 6500", — сказав він. І додав, що відповідне рішення було прийняте після консультацій з міжнародними інституціями (простіше кажучи, МВФ наполіг на такому варіанті).

Однак йшлося тут тільки про друге підвищення, заплановане на наступний рік, і меншого масштабу — на 500 грн. А ось перше, більш значуще (з 5 тис. одразу до 6 тис. грн), з 1 січня — ніхто не скасовує і не переносить.

Залишається відкритим питання: чи витримає економіка країни таке підвищення? І раніше в цьому сумнівалися багато експертів, а тепер на тлі гострого бюджетного дефіциту питання про те, де взяти гроші, виходить на перший план. І у нього дві складові.

Перша — де знайти кошти для бюджету? Адже січневе підвищення мінімалки потягне за собою збільшення зарплат бюджетникам і пенсій. Два підвищення мінімальної зарплати в 2021-му (спершу до до 6 тис. грн, потім до 6,5 тис. грн) обійдуться бюджету в понад 41 млрд грн.

Для порівняння: підвищення мінімалки з 1 вересня нинішнього року з 4723 до 5000 грн і те, що Кабмін тоді ж збільшив посадовий оклад (тарифну ставку) працівника першого тарифного розряду з 2102 грн до 2225 грн, обійшлося держбюджету в 4 млрд грн.

Не бійтеся цін

Реклама на dsnews.ua

Тепер же мають бути значно більші вливання грошей. Підвищення зарплат неминуче розжене споживчий попит — з одного боку, це добре для пожвавлення економіки в кризу, але побічним ефектом може стати збільшення цін. А підвищені інфляційні очікування не дозволять знизити банківські ставки. Що, в свою чергу, вдарить по тому ж таки малому і середньому бізнесу (МСБ). Правда, в НБУ запевняють, що підвищення мінімальних зарплат зазвичай не призводить до значного розкручування маховика інфляції, особливо якщо це відбувається під час кризи, коли падає попит.

Проблема підприємців

Друга складова — де взяти гроші роботодавцям в недержавному секторі? Ми вже писали, що підвищення мінімальної оплати праці, на думку деяких експертів, може вдарити по МСБ. Збільшаться витрати на оплату праці, тому напевно деякі роботодавці постараються скоротити ці витрати разом зі штатниками. Причому під ударом опиняться насамперед низькокваліфіковані працівники.

До слова, стабільно проти підвищення мінімальної зарплати завжди виступав МВФ. Там з аргументацією все просто: зростання зарплати має бути пов'язане з підвищенням продуктивності праці, чого в Україні не відбувається.

До того ж збільшення мінімалки замість реальної підтримки для бізнесу (щоб він ці гроші заробив) спричинить підвищені відрахування до соцфондів. Результат, на жаль, передбачуваний. Бізнес знову може піти ще глибше в тінь, оформляти співробітників як ФОПів або переводити їх на половину чи на чверть ставки. Гасло "Україна — соціальна держава" виглядає красиво, але, за різними оцінками, від 33 до 50%, а то й більше української економіки вже знаходиться в тіні.

Зарплати лікарям, вчителям

На тій же телепередачі міністр фінансів сказав, що попередні рішення про підвищення зарплат вчителям не були забезпечені доходами. "Заробітні плати вчителів підвищувалися останні роки досить серйозними темпами. Так, дійсно, є постанова, яка передбачає їх підвищення в рази, ще вище. Але ми не можемо собі цього дозволити, особливо в період пандемії, особливо в період, коли нам потрібно підтримати одночасно пенсіонерів, медиків, педагогів, — сказав Марченко. — Якщо буде можливість, я думаю, держава забезпечить ці виплати, і збільшення педагогам заробітних плат передбачається на рівні 30% в 2021 році. Є єдина тарифна сітка. Є мінімальна заробітна плата. Заробітні плати учителів не будуть знижені, а будуть підвищені в запланованих обсягах".

Це підтвердив і глава Міністерства освіти Сергій Шкарлет. За його словами, незважаючи на економічні труднощі, зарплати вчителям будуть підвищуватися, оскільки в проєкт держбюджету-2021 на потреби освіти закладено на 34 млрд грн більше, ніж в 2020-му. Тому в 2021-му посадові оклади працівників за єдиною тарифною сіткою будуть збільшуватися двічі: з 1 січня (на 20%) і з 1 липня (ще на 8,3%).

У свою чергу, глава МОЗ Максим Степанов заявив, що в держбюджеті-2021 уряд закладе адекватний розмір зарплати для лікарів — не менше 22–25 тис. грн, щоб медики не виїжджали за кордон. Медичні сестри будуть заробляти 15 тис. грн, молодший медперсонал — до 10–12 тис. грн.

Пенсійні вливання

За інформацією міністра соцполітики Марини Лазебної, новий проєкт держбюджету-2021 не передбачає зменшення соціальних виплат. При цьому прожитковий мінімум зросте на 9,3%, що покриває з невеликим перевищенням прогнозовану інфляцію.

До мінімальної зарплати прив'язаний і розмір мінімальної пенсії за віком (для людей старших за 65 років з необхідним трудовим стажем). Лазебна вже повідомила, що з 1 січня такі пенсії зростуть на 400 грн.

До речі, це хоч і меншість пенсіонерів, але численна — 1,6 млн осіб, тобто це ще плюс 640 млн грн. на місяць і до 8 млрд грн на рік з бюджету (з огляду на те, що з 1 грудня мінімальну зарплату таки підвищать ще на 500 грн). Втім, повторимося, значного ефекту на рівень цін від такого вливання грошей не очікується.

    Реклама на dsnews.ua