• USD 36.6
  • EUR 39.3
  • GBP 45.8
Спецпроєкти

Заробітчани на низькому старті. Чи потрібні у Польщі українські робочі руки

Потік українських трудових мігрантів до Польщі наростає, його стримує тільки відсутність хорошого транспортного сполучення і вимога обсервації

Фото: eurointegration.com.ua
Фото: eurointegration.com.ua
Реклама на dsnews.ua

Поїхали, але хочуть повернутися

Українські трудові мігранти хочуть повернутися на заробітки до Польщі, повідомила компанія з працевлаштування OTTO Work Force, яка провела опитування серед українців, які працювали в цій країні до введення карантинних обмежень. Згідно з цим дослідженням 39% українських трудових мігрантів виїхали з Польщі у зв'язку з втратою роботи, 36% — тому що не були впевнені, чи буде у них робота найближчим часом. Але при цьому 70% опитаних заявили, що вже хочуть повернутися на заробітки.

OTTO Work Force стверджує, що ринок праці докорінно змінився внаслідок карантинних заходів у зв'язку з коронавірусом COVID-19, і з Польщі в період з 15 березня по 15 травня виїхали 235 тис. українців. Проте в це число включені не тільки трудові мігранти, які працювали в Польщі, але також і ті, хто повертався в Україну з інших європейських країн, але через польську територію.

Однак, повідомляє OTTO Work Force, період "заморожування" польської економіки у зв'язку з коронавірусом закінчується, і знову виникає попит на робочі руки. Але робочі місця українських трудових мігрантів стали займати громадяни Польщі, такі ж трудові мігранти, які повернулися додому з заробітків у Західній Європі.

Також, за даними OTTO Work Force, половина українських трудових мігрантів, які повернулися в Україну з Польщі, уже знайшли собі роботу на батьківщині, не змогли знайти роботу 33% опитаних, а 15% — й зовсім її не шукали.

У той же час серед українських трудових мігрантів, які хочуть повернутися в Польщу (нагадаємо, що хочуть повернутися 70% опитаних), 43% хочуть поїхати в найближчі кілька місяців, 17% — у найближчі тижні, а 14% — як можна швидше.

Однак OTTO Work Force нагадує, що просто так приїхати і почати працювати в українців не вийде – іноземці (за винятком тих, що приїхали з країн Євросоюзу), повинні за власний рахунок пройти двотижневий карантин. Незважаючи на це, 45% опитаних респондентів готові пройти карантин, 28% — не готові, і 27% — ще не вирішили.

Реклама на dsnews.ua

Грошей менше не стало

Ще в розпал епідемії коронавірусу експерти прогнозували, що викликаний ним масовий вихід трудових мігрантів з Європи серйозно підкосить обсяг грошових переказів українських трудових мігрантів за підсумками року. Зокрема, головний економіст Польської федерації підприємців Лукаш Козловський у травні заявив, що в 2020 р. надходження грошей від українських заробітчан з Польщі скоротиться на третину. Виконавчий директор "CASE Україна" Дмитро Боярчук тоді підрахував, що це загрожує зниженням валютних надходжень в Україну на $4 млрд.

Однак Національний банк України у тому ж травні давав більш м'який прогноз — перекази в Україну від трудових мігрантів знизяться до $10 млрд у порівнянні з $12 млрд 2019 р.

Однак зараз Дмитро Боярчук вважає, що очікування щодо зниження надходжень від трудових мігрантів залишаються актуальними. "Хоча картина трохи суперечлива — з одного боку, усі потроху намагаються оживати, а з іншого — повторюються меседжі про подальше існування обмежень, але особливого оптимізму з економічного напрямку поки що не з'явилося", — сказав він.

Але за даними НБУ, за січень-травень цього року обсяг приватних грошових переказів в Україну склав $4,5 млрд, що лише на 2,2% менше, ніж у січні-травні минулого року.

Усе не так погано

Таке незначне зниження обсягу приватних грошових переказів за підсумками пʼяти місяців цього року (усього лише на 2,2%) Василь Воскобойник, президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування, пояснює тим, що з Польщі насправді виїхало не так багато українських трудових мігрантів, а також тим, що багато хто дійсно хоче повернутися на заробітки, але поки не може цього зробити з об'єктивних причин.

Василь Воскобойник пояснив, що навіть у період найбільш жорсткого карантину кордон Польщі для українських трудових мігрантів не закривався. Єдине, що їх стримує сьогодні повернутися туди, це відсутність нормального транспортного сполучення, а також необхідність проходити двотижневий карантин.

Він зазначив, що в період з 15 березня по 15 травня Польщу покинули 235 тис. українців. Однак у травні туди вже виїхали 110 тис., в червні – 110-120 тис., а в липні їх буде ще більше. "Це говорить про те, що насправді масового повернення трудових мігрантів в Україну не відбулося", — сказав він.

Василь Воскобойник зазначив, що Польща, як і раніше, потребує трудових рук українців, і вони будуть туди їхати, особливо якщо в'їзд буде полегшений. "Кожен третій трудовий мігрант заробляє $750 на місяць (близько 20 тис. грн. — "ДС"), тоді як, за даними Державної служби статистики, в Україні за березень цього року 43% українців отримали зарплату до 7 тис. грн (до вирахування податків), а 10% українців отримали мінімальну зарплату в розмірі 4723 грн. Тому за кордон їдуть найбільш соціально активні українці, а залишаються ті, хто чекає 500 тис. робочих місць, які пообіцяє черговий прем'єр", — сказав він.

Тому, на думку Василя Воскобойника, за підсумками цього року (якщо не буде форс-мажору) ні різкого зниження кількості українських трудових мігрантів, ні різкого зниження кількості переведених ними в Україну коштів – не очікується.

За його словами, уже сьогодні ослаблені карантинні вимоги для тих, хто приїжджає для роботи в сільському господарстві, вони можуть не проходити обсервацію, оскільки працюють в полях. Також зараз у Польщі обговорюється можливість послаблення термінів обсервації з 14 днів до семи, після чого працівнику за рахунок держави буде проводитися ПЛР-тест і якщо все нормально, він зможе виходити на роботу.

Президент Асоціації також озвучив кількість українських трудових мігрантів за країнами. Найбільша кількість – у Польщі, це 1-1,5 млн осіб. Проте він уточнив, що якщо трудовий мігрант в'їжджає в Польщу два рази в рік, то його, відповідно, і рахують двічі. А згідно з соцопитуваннями, кожен другий українець у Польщі працює до трьох місяців, ще 25% — працюють до шести місяців і тільки 4% — працюють більше року.

На другому місці за кількістю українських трудових мігрантів стоїть Чехія – 100-150 тис. сезонних робітників, на країни Балтії припадає по 10-20 тис. на кожну країну.

Національний банк Польщі, до речі, в листопаді минулого року підрахував кількість трудових мігрантів. Вона становила близько 1 млн осіб, у тому числі з України – близько 900 тис.

Проте слід врахувати, що дані статистики про українських трудових мігрантів сильно різняться в залежності від джерела. Наприклад, за підсумками 2017 р. Державна служба статистики України оцінювала кількість трудових мігрантів з України у Польщі в 507 тис. осіб, на другому місці була Росія з 343 тис. чоловік, потім слідувала Італія – 147 тис., Чехія – 123 тис., Білорусь – 22 тис., Португалія – 21 тис. і Угорщина – 17 тис. чоловік. Але ці дані були занижені, оскільки враховували тільки тих трудових мігрантів, хто реєструється в Державній міграційній службі.

    Реклама на dsnews.ua