• USD 36.6
  • EUR 35.6
  • GBP 39.8
Спецпроєкти

Бурштинові замки на піску. Що не розповідає Палиця волинянам про янтар

Волинська облрада на чолі з Ігорем Палицею створив комунальну компанію, з допомогою якої хоче зняти бурштинові "вершки" або попіаритися
Фото: Уніан
Фото: Уніан
Реклама на dsnews.ua

Поки думає Київ

З початку минулого року голова Волинської облради Ігор Палиця планомірно просуває ідею взяття під свій контроль видобутку бурштину в області. А держава вже протягом декількох років безуспішно намагається врегулювати видобуток бурштину спеціальним законом. Неодноразові спроби з 2006 р. прийняти його не дали ніякого результату.

При новій владі спроби врегулювати видобуток бурштину продовжилися: у квітні 2015 р. парламент прийняв у першому читанні законопроект №1351-1 "Про видобування та реалізації бурштину". У лютому поточного року Рада спробувала проголосувати цей законопроект у другому читанні, але спроби набрати необхідну кількість голосів або відправити його на доопрацювання провалилися і законопроект був відхилений.

Видобуток бурштину - ласий шматок для багатьох. І законодавче врегулювання питання, мабуть, не входить в плани також багатьох людей, що підтверджує "бурштинове справа" нардепа Розенблата. А між тим Україна займає друге місце в світі за запасами бурштину. За інформацією Державної служби геології та надр, родовища розкинулися на площі близько 380 тис. га. У той же час право на легальну видобуток бурштину в Україні мають лише дев'ять компаній, а обсяг видобутку ними - мізерний. Так, у 2015 р. легально в Україні було видобуто лише 4 т сонячного каменю, тоді як незаконний видобуток, процвітаюча на території Житомирської, Рівненської та Волинської областей, ведеться варварським способом. Старателі хаотично перекопують території, залишаючи після себе місячні пейзажі на місці лісів і лугів. Площі знівеченої землі величезні - в одній лише Рівненській області таких близько 4 тис га.

Забрати собі

У березні минулого року на сесії Волинської облради з подачі голови облради Ігоря Палиці депутати схвалили створення комунального підприємства "Волыньприродресурсы". Основна мета створення підприємства - видобуток бурштину.
Волинська облрада розпорядився виділити "Волыньприродресурсу" 51 тис. га землі, на яких розташовані поклади бурштину, а також 9 тис. га покладів торфу і 3,1 тис. га родовищ міді. Однак головна мета - все ж бурштин.

Депутати під керівництвом Палиці поспішають - вже у квітні того ж року вони затвердили статут "Волыньприродресурс" (щоправда, деякі депутати кажуть, що сам статут в очі не бачили), а на початку лютого поточного року Ігор Палиця заявив, що комунальна компанія отримала від Державної служби геології та надр України спецдозволу на видобування бурштину на 20 років. При цьому видобуток Палиця обіцяє розпочати вже найближчим часом - вже у липні цього року.

Реклама на dsnews.ua

Тоді ми стали вважати гроші

Ігор Палиця обіцяє регіону "золоті гори" - видобуток бурштину, за його підрахунками, може принести від 0,5 до 1 млрд грн надходжень до місцевих бюджетів лише в нинішньому році. Однак на чому базуються такі розрахунки, голова облради не вказав.

Голова Волинської обладміністрації Володимир Гунчик дуже сумнівається, що подібні суми коли-небудь побачать місцеві бюджети. Він уточнив, що у компанії "Волыньприродресурс" немає ні техніки, ні персоналу для проведення видобутку. А для того, щоб забезпечити надходження 0,5 млрд грн до місцевих бюджетів, потрібно добути як мінімум 300 т бурштину. Хто забезпечить такий обсяг видобутку, якщо "Волыньприродресурс" - це компанія без активів і працівників? Виникає підозра, що "Волыньприродресурс" замислювався як прикриття для нелегальних старателів, які будуть частину своїх доходів легалізувати через комунальне підприємство.

А хто зніме вершки?

В цілому створення "Волыньприродресурс" викликає безліч питань. Наприклад, Госгеонадра видала комунальної компанії дозвіл на видобуток бурштину без усякого конкурсу. Ігор Палиця повідомив, що для проведення підготовчих робіт по отриманню дозволу було витрачено 62 млн грн., які виділила одна з бізнес-структур, ім'я якої він не назвав. За словами голови Волинської облради, бізнесмени дали гроші "під чесне слово", оскільки "повірили в перспективність проекту. За неофіційною інформацією, гроші прийшли від одній з офшорних структур. Якщо це так, то в наявності сумнівна домовленість місцевої влади і непрозорих бізнес-структур, які разом планували отримувати прибуток від розробки надр.

До речі, про прибуток. За словами Ігоря Палиці, прибуток, отриманий від видобутку бурштину, буде спрямована на поповнення місцевих бюджетів: 50% - піде в бюджет області, 25% - в бюджет району і ще 25% - у бюджет сільської громади, на території яких буде вестися видобуток. Що від цього отримає держава? Швидше за все, нічого. Оскільки навіть якщо робота комунального підприємства буде прибутковою, то податок з прибутку отримає знову-таки місцевий бюджет. Ігор Палиця прямо вказав, що всі вершки у видобутку бурштину зніме місцева влада разом з тими підприємцями, яких вона ж сама і вибере. "Ця компанія ("Волыньприродресурс". - "ДС") буде мати монопольне право на відвід природних багатств на свій баланс", - сказав він в одному зі своїх інтерв'ю.

Стрибнули вище голови

Активність місцевої влади на ниві монополізації видобутку бурштину не залишилася без уваги правоохоронних органів. Як випливає з матеріалів судів різних інстанцій, розміщених в Єдиному р-еестре судових рішень, Генеральна прокуратура в березні цього року порушила кримінальну справу у зв'язку з порушеннями, які допустили чиновники Госгеонадра при видачі спецдозволів на видобуток бурштину компанії "Волыньприродресурс". На запит, спрямований "ДС" в Генпрокуратуру, нам підтвердили, що департаментом з розслідування особливо важливих справ ГПУ ведеться досудове розслідування за видачу "Волыньприродресурсу" дозволів на право видобувати бурштин.

Однак навіть при побіжному погляді на законодавство стає очевидним, що депутати Волинської облради при створенні компанії перевищили свої повноваження. Справа в тому, що бурштин відноситься до корисних копалин загальнодержавного значення, а ст. 9 Кодексу про надра прямо говорить, що до компетенції обласної влади належить "погодження надання надр у користування з метою геологічного вивчення і розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення, а також для цілей, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин". Та ж стаття вказує, що облради мають повноваження надавати надра у користування для розробки родовищ корисних копалин місцевого значення", до яких бурштин ніяк не відноситься.

Кожен сам за себе

Однак, незважаючи на це, Ігор Палиця продовжує створювати видимість того, що проект з видобутку бурштину все ще існує. З представниками сільських рад, на території яких планується здійснювати видобуток, вже обговорюється проведення громадських слухань. Але, за словами депутата Волинської облради Віктора Козака, місцеві громади поки не поспішають брати участь у цьому проекті, оскільки хочуть займатися видобутком бурштину самостійно та отримувати від цього доходи прямо у власні бюджети, не сподіваючись на обіцяні 25% від "Волыньприродресурса". "Місцеві громади хочуть створити локальні підприємства (точкові), щоб доходи від їх діяльності йшли в місцеві бюджети", - сказав він.

Віктор Козак уточнив, що сьогодні обласний бюджет ділиться виходячи з політичних симпатій - гроші виділяються тільки туди, де є представники рідної Ігорю Палиці партії КРІП. Про це ж раніше говорив і губернатор Володимир Гунчик. За його словами, наприклад Волинської облради можуть наслідувати й місцеві громади, створюючи власні підприємства з видобутку бурштину. Як в такій ситуації можна буде проконтролювати прозорість видобутку і чи не стане це просто прикриттям для нелегальних старателів, велике питання.

Загалом все виглядає так - "Волыньприродресурс" був створений для того, щоб дати заробити близьким до Ігоря Палиці фірмам на видобутку бурштину і наповнити обласний бюджет додатковими грошима. Маючи більшість в облраді, Палиця зміг би використовувати ці кошти для підвищення лояльності волинських територій до його партії КРІП. Під майбутню здобич сонячного каменю роздавали щедрі обіцянки місцевим елітам, але в ситуацію втрутилися силовики і поставили хрест на видобутку. Враховуючи нинішні політичні розклади, ніхто не дозволить Кропу наповнити партійну касу грошима від бурштину (а після втрати Приватбанку і контролю над "Укртранснафтою" з фінансуванням політичних проектів у бенефіціарів Кропу є проблеми). Проте, щоб не втратити залишки свого політичного впливу в регіоні, Ігор Петрович продовжує робити вигляд, що все нормально, що видобуток ось-ось почнеться, і Волинь стане другою Швейцарією.

    Реклама на dsnews.ua