• USD 28.2
  • EUR 32.9
  • GBP 36
Спецпроєкти

Ярославського в "Мотор Січі" цікавить оборонне замовлення, - експерт

Реклама на dsnews.ua

Інтерес відомого українського бізнесмена Олександра Ярославського, власника і президента DCH, до авіабудівної індустрії допоможе Україні вирішити ряд економічних і політичних проблем

Таку думку висловили опитані редакцією експерти, коментуючи резонансну заяву групи DCH про досягнення домовленості з китайськими інвесторами, що представляють Skyrizon Aircraft Holdings Limited.

Нагадаємо, мова йде про спільну діяльність української та китайської сторін щодо розвитку авіабудування і, зокрема, підприємства авіаційного моторобудування "Мотор Січ" (Запоріжжя).

"Будь-яка співпраця з китайськими інвесторами — це добре. За 29 років після встановлення дипломатичних відносин між Україною і КНР інвестицій прийшло "кіт наплакав", — прокоментував перспективи спільних україно-китайських проєктів Ігор Литвин, український дипломат, голова правління Асоціації Українсько-Китайського стратегічного партнерства.

На його думку, будь-яка конфігурація такого майбутнього співробітництва піде на користь Україні — країна зможе зберегти технології, розвивати виробництво літаків, витягувати додаткові доходи з присутності на міжнародному ринку.

Політолог Тарас Загородній також зазначив, що для України така співпраця відкриває величезні перспективи. "Є інтерес Китаю, у них великі проблеми, є програма щодо літаків, але немає двигунів. Незважаючи на свій технологічний прорив, який вони зробили за останні 20 років, у них питання з авіаційними двигунами. Адже вони хочуть і цивільне авіабудування запускати і т. д. Китай — це гігантський ринок збуту", — пояснив експерт.

У той же час експерти нагадали, що навколо заводу "Мотор Січ" перетнулися інтереси великих геополітичних гравців, через що українське підприємство не може нормально розвиватися. Підкресливши при цьому, що політика не повинна заважати економіці.

"Це комерційна угода. Наскільки мені відомо, все було легально. При чому тут американці? До чого тут українська влада? Мова йде про абсолютно легальні угоди, які були здійснені ще в 2016 році. Потім всі, в тому числі американці і Антимонопольний комітет, в 2019-м прокинулися! І зараз відбувається щось незрозуміле навколо цього", — вважає Литвин.

Ситуація, що склалася може бути дозволена суто в економічній площині.

"Це питання з дуже великими ставками. Де буде підприємство? Як буде працювати персонал? Куди потім підуть технології і підуть технології? Якщо все залишиться в Україні — це великий плюс, який Ярославський може зробити. Я не знаю поки інтересу Ярославського в цій угоді, але подивимося далі куди це все прийде. Якщо буде оборонний штабний замовлення в Україні, наприклад, і він буде локалізована на нашій території, то стабільний фінансовий результат нікому не завадить. Я не виключаю, що Ярославського цікавить саме оборонне замовлення", — зазначив Загородній.

Українське підприємство "Мотор Січ" — одне з найбільших в світі підприємств з виробництва, випробування, супроводу в експлуатації і ремонту 55-ти типів і модифікацій двигунів для 61-го виду літаків і вертольотів різного призначення. У 2016 році підприємство придбали китайські інвестори, повʼязані зі Skyrizon, і інвестували в розвиток виробництва понад $100 млн. Згодом зʼявилися плани з передачі 25% акцій "Мотор Січ" держконцерну "Укроборонпром", але в червні поточного року радник гендиректора "Укроборонпрому" Руслан Корж заявив: "Сьогодні ця пропозиція вже неактуальна. Вона втратила силу ще минулого року".

Олександр Ярославський за останні роки придбав Харківський тракторний і Дніпровський металургійний заводи, рудник "Суха Балка", має досвід розвитку Міжнародного аеропорту "Харків" і будує в якості приватного інвестора Міжнародний аеропорт "Дніпро". Бізнесмен також неодноразово підтверджував свій інтерес до участі в "велику приватизацію", що стосується підприємств важкої промисловості.

    Реклама на dsnews.ua