• USD 28.2
  • EUR 32.9
  • GBP 36
Спецпроєкти

З осені всі банки зможуть передавати в НБУ сильно "пошарпані" купюри

Реклама на dsnews.ua

Починаючи з 1 вересня всі українські комерційні банки отримають можливість передавати для досліджень в Нацбанк сильно зношені банкноти

Про це йдеться в повідомленні пресслужби НБУ, передає "ДС".

Зазначено, що відповідні зміни були внесені постановою правління Нацбанку від 31 липня 2020 року №114 "Про затвердження змін до правил визначення платіжних ознак та обміну банкнот, розмінних і обігових монет національної валюти України", яке оприлюднене на сайті регулятора.

НБУ підкреслює, що дана постанова також поширює на інкасаторські компанії вимоги, які раніше відносилися тільки до банків, по вилученню та передачі сумнівних банкнот для досліджень в НБУ, а також по вилученню та передачі банкнот, пофарбованих спеціальним розчином для несанкціонованого втручання в спецпристрої для зберігання цінностей,правоохоронцям.

Також НБУ ввів вимогу щодо проведення банками інкасаторськими компаніями навчальних заходів для підвищення рівня знань працівників, які працюють з готівкою щодо ознак справжності та платіжності банкнот (монет) гривні.

Згідно з повідомленням пресслужби НБУ, відповідною постановою Нацбанк скасував норму про розсилку банкам плакатів та буклетів з описом банкнот (монет) у зв'язку з тим, що на сайті регулятора розміщена їхня електронна версія, а також уточнив визначення ряду ознак зношених і пошкоджених банкнот.

У документі, зокрема, вказується, що до них, зокрема, відносяться пошкоджені вогнем, водою, різними рідинами або хімікатами і розрізані або розірвані банкноти, які зберегли цілу частину, площа якої не менше ніж 55% початкової, а також банкноти, які складені з двох суміжних частин різних банкнот одного номіналу і дизайну з однієї з частин не менше 50% початкової площі, за умови, що загальна площа цих частин — не менше 98% початкової.

До них також відносять банкноти з забрудненнями, плямами, написами, відбитками штампів (крім штампів про погашення) площею понад 400 кв. мм і банкноти, які в результаті забруднення мають свічення під дією ультрафіолетового проміння по всій площині (за винятком банкнот, пофарбованих спеціальним розчином внаслідок несанкціонованого втручання в спецпристрої для зберігання цінностей), зазначається в постанові.

Крім того, зношеними є оброблені спеціальними хімреактивами під час проведення оперативних заходів чи слідчих дій, а також ламіновані і розрізають на три і більше частин (включаючи склеєні) банкноти.

За документом у цей список також входять розірвані на дві частини банкноти, на яких немає б одного серійного номера, і загальна площа цих частин є не меншою, ніж 55% початкової, банкноти, пошкоджені під час надзвичайного режиму і банкноти, забруднені хімічними, радіоактивними або токсичними органічними речовинами, які за певних умов можуть негативно впливати на здоров'я людини.

Завершують цей перелік банкноти, які через пошкодження вогнем, водою, різними рідинами мають свічення під дією ультрафіолетового проміння, деструкцію та обвуглення паперу на окремих ділянках, і площа яких під час приймання та оброблення може стати менше 55% початкової, або, якщо у зв'язку з цим виникла цілісна група пошкоджених банкнот, яку неможливо розділити, пояснюється у постанові.

    Реклама на dsnews.ua