• USD 27.2
  • EUR 30.6
  • GBP 36.2
Спецпроєкти

За рік нелегальний продаж сигарет в Україні зріс на 300% – генеральний директор JTI Україна Пол Холловей

За минулий рік обсяги нелегальної торгівлі тютюновими виробами в Україні зросли майже втричі та перевищили вже 18% від усього ринку

Реклама на dsnews.ua

Такі дані навів Пол Холловей, генеральний директор JTI Україна, під час пресконференції в УНІАН, у якій взяли участь керівники чотирьох найбільших міжнародних виробників сигарет, що працюють в Україні.

Холловей порівняв поточний рівень нелегального обігу тютюнових виробів з тим, що був минулого року, коли JTI Україна ініціювала інформаційний проєкт "Ні контрабанді". Якщо у 2020 році нелегальні продажі становили 6,9%, то сьогодні вони сягли вже 18,1%.

"За 12 місяців зростання нелегального ринку склало 300%", — зазначив гендиректор JTI Україна.

З його даними погоджуються й інші легальні гравці тютюнового ринку.

Так, генеральний директор BAT Україна Кахабер Бенідзе називає поточну ситуацію катастрофічною.

"Доля нелегального ринку сягла історичного максимуму і продовжує зростати. За даними компанії Kantar, збитки державного бюджету України можуть сягнути 14 мільярдів гривень", — сказав Бенідзе.

Зростання нелегальної торгівлі призвело одночасно до зниження надходжень до бюджету та до скорочення обсягів легального виробництва.

"Наші виробничі потужності зайняті лише на 60%. Нелегальна торгівля негативно впливає на робочі місця, а також вона тягне за собою менше використання суміжних галузей, наприклад, логістики та складів", — повідомив генеральний директор Філіп Морріс Україна Костас Салварас.

Легальні виробники переконані, що до такого стрімкого стрибка частки нелегального продажу призвело різке підвищення акцизів на тютюнові вироби, що не відповідає реальній купівельній спроможності населення.

"У 2017 році Україна затвердила план підвищення акцизів до європейського рівня до 2025 року, – розповів директор Імперіал Тобакко в Україні Растислав Чернак. – За цей час мінімальний акциз зріс на 244% чи подвоївся за останні три роки. Ще стрімкішим було зростання акцизів на тютюн для нагрівання – з січня цього року акциз на цю групу товарів миттєво зріс на 320%. Подорожчання цигарок, яке перевищило інфляцію, і призвело до зростання нелегального ринку".

Водночас законодавство не зобов'язує підвищувати акцизи до європейського рівня у розмірі 90 євро за 1000 цигарок настільки швидкими темпами. Виходом із ситуації може стати розтягування цього процесу в часі, як це було в інших країнах Європи, де підвищення займало іноді до 14 років.

"Ми пропонуємо Україні знизити темпи зростання акцизів із 20 до 10%. І все одно таке зростання перевищуватиме інфляцію. І в той же час цього буде достатньо, щоб до 2030 досягти рівня європейських акцизів. І ми також пропонуємо заморозити зростання акцизів на ТВЕНи до 2024 року, щоб споживачі могли скористатися менш шкідливими для здоров'я продуктами", — озвучив позицію керівників компаній Чернак.

    Реклама на dsnews.ua