• USD 26.3
  • EUR 30.6
  • GBP 36.3
Спецпроєкти

Страйк залізничників. Чи перестануть ходити пасажирські поїзди

Залізничники домагаються підвищення зарплат і звільнення керівництва "Укрзалізниці" і для цього блокують вихід локомотивів у рейс, використовуючи прийоми "страйку по-італійськи"

Працівники "Укрзалізниці" оголосили про страйк
Працівники "Укрзалізниці" оголосили про страйк / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Терпець урвався

Одна з профспілок залізничників оголосила про початок з 12 жовтня італійського страйку, суть якого полягає в тому, що робітники виходять на свої робочі місця, але працюють лише строго в межах виробничих інструкцій і не роблять нічого, що може суперечити техніці безпеки.

Володимир Козельський, голова Вільної профспілки залізничників України, який виступив ініціатором страйку, повідомив "ДС", що формально це страйком називати не можна — працівники транспорту не можуть просто так її організувати. Щоб вдатися до цього методу вирішення спорів, необхідно виконати умови Закону "Про порядок вирішення колективних і трудових спорів", який, зокрема, передбачає тривалу процедуру, в тому числі спробу залагодити суперечку за допомогою примирної комісії.

Володимир Козельський розповів, що працівники локомотивного господарства, які беруть участь у цій акції, виходять на роботу, діють чітко за правилами і вимагають виконання всіх інструкцій: якщо локомотив не відповідає правилам технічної експлуатації, пожежної безпеки та охорони праці, то його просто не випускають у рейс.

До італійського страйку приєдналися локомотивні депо Кременчук, Харків-Сортувальний, Лозова, Київ-Пасажирський, Львів-Захід і Дарниця.

При цьому залізничники, які викладають в мережу відео з акції, розповідають, що ремонти локомотивів часто виконуються "на папері". Наприклад, в депо Київ-Пасажирський в локомотиві, який пройшов капітальний ремонт у липні цього року, не дотримані вимоги з охорони праці: немає діелектричних килимків і рукавиць, які повинні захищати машиністів від ураження струмом, не працює освітлення в локомотиві і на приладовій дошці, а всі чотири вогнегасники — неробочі.

"А днями в Кременчуці згорів локомотив", — додає Володимир Козельський.

Реклама на dsnews.ua

Чого хочуть залізничники

За словами Володимира Козельського, Вільна профспілка залізничників України ще 11 серпня надіслала прем'єр-міністру Денису Шмигалю свої вимоги, але у відповідь отримала лише відписку, що і стало причиною італійського страйку.

Залізничники вимагали виконати умови галузевої угоди, яка, зокрема, передбачає щорічне підвищення зарплати на 25%. Також вони вимагали змінити непрофесійне, на їхню думку, керівництво "Укрзалізниці" (наглядова рада і правління компанії), оскільки ті не підвищили заробітну плату і не створили належних умов праці.

За словами лідера профспілки, досі реформа "Укрзалізниці" призвела лише до того, що умови праці для працівників погіршилися, вони почали звільнятися і їхати на заробітки до Європи.

А правоохоронні органи вже не раз ловили керівників залізниці на махінаціях, пов'язаних з ремонтом рухомого складу.

Підтримують поки що не всі

У залізничників є три профспілки: Вільна профспілка залізничників України чисельністю близько 30 тис. осіб, що організувала акцію, входить до Конфедерації вільних профспілок України, яку очолює Михайло Волинець. Є також Профспілка залізничників і транспортних будівельників України під керівництвом Вадима Бубняка і Вільна профспілка машиністів України, яку очолює Семен Каріков.

Однак до страйку ці профспілки не приєдналися. Коментарі у них отримати не вдалося, але Профспілка залізничників і транспортних будівельників України повідомила на своєму сайті, що переговори з керівництвом "Укрзалізниці" про підвищення тарифних ставок і посадових окладів залізничників ведуться і вони на завершальній стадії. 13 жовтня має відбутися чергова зустріч лідера цієї профспілки і керівництва "Укрзалізниці".

Однак, судячи з тексту повідомлення, перспектива підвищення зарплат залізничників у результаті переговорів цієї профспілки вельми не чітка. Оскільки профспілка "напрацьовує алгоритм можливих дій, в тому числі щодо організації і проведення "роботи по інструкції" (страйки). Робота по інструкції — це той самий італійський страйк.

Поки що італійський страйк не призвів до серйозних збоїв у роботі залізниці. Хоча в деяких локомотивних депо на лінію не вийшов десяток локомотивів, видимих перебоїв у залізничному сполученні не спостерігається: станом на 19:00 12 жовтня по найбільших залізничних станціях (Київ, Львів, Харків, Одеса) немає затримок поїздів і "Укрзалізниця" про скасування рейсів не повідомляла.

    Реклама на dsnews.ua