• USD 28.1
  • EUR 34
  • GBP 38.2
Спецпроєкти

IKEA своє візьме. Що буде з українським лісом після суду з ЄС

Україна повинна буде врегулювати з Євросоюзом питання експорту деревини шляхом переговорів і узгоджень. На це може піти кілька років

Україна повинна буде скасувати прийняту в 2015 р. заборону на експорт необробленої деревини
Україна повинна буде скасувати прийняту в 2015 р. заборону на експорт необробленої деревини / Depositphotos
Реклама на dsnews.ua

Хто виграв суперечку з експорту лісу?

Україна програла спір з Європейським Союзом щодо введеного в 2015 р. мораторію на експорт лісу кругляка і повинна негайно скасувати його. Повідомлення про це було розміщено 12 грудня на сайті Європейської комісії.

"Остаточне рішення комісії по врегулюванню суперечок, створеної відповідно до Угоди про асоціацію між ЄС і Україною, встановило, що українська заборона на експорт всієї необробленої деревини несумісна з Угодою про асоціацію. Отже, очікується, що Україна скасує заборону на експорт якомога швидше", — сказано в повідомленні ЄК.

Однак у заступника міністра економіки і торгового представника України Тараса Качки — дещо інша інтерпретація рішення арбітражу, він вважає, що виграш в цій справі — за Україною. "Арбітраж по лісу виніс своє рішення щодо заборони експорту лісу. Арбітри визнали, що Україна може і має право обмежувати експорт лісу в певних обставинах", — написав він на своїй сторінці в Facebook.

Нагадаємо, що заборона на експорт необробленої деревини (так званого лісу-кругляка) була введена Верховною Радою в квітні 2015 р. терміном на 10 років. Це рішення обурило Євросоюз, і скасування мораторію стало умовою надання макрофінансової допомоги Україні. Однак мораторій так і не був скасований, тому ЄС у 2019 р. вирішив створити арбітраж для вирішення спору, оскільки визнав, що мораторій порушує Угоду про асоціацію.

Однак, незважаючи на мораторій, періодично спливала інформація, що незаконний експорт лісу все ж триває. Зокрема, громадська організація Earthsight, що спеціалізується на екологічних і соціальних питаннях, встановила, що необроблений ліс продовжує експортуватися до Європи, зокрема, під виглядом дров, і його закуповують в тому числі і великі європейські деревообробники і меблевики. Називалася в звіті і компанія IKEA, після чого там заявили, що переглянуть свою мережу поставок деревини в Україні.

Експорт лісу: переговори продовжаться

Реклама на dsnews.ua

Тарас Качка пояснив, що арбітраж визнав повністю правомірну заборону на експорт лісу, введену Україною в 2005 р, але мораторій, введений в 2015 р., повинен бути відкоректований з урахуванням повного права України регулювати цю сферу діяльності відповідно до статей 290 і 293 Угоди про асоціацію.

Торгпред посилається на параграф 438 рішення арбітражу, в якому сказано, що його висновки не слід сформулювати так, щоб створити Україні "перешкоди в розвитку сталого управління лісовим господарством для цілей економічного розвитку". За словами заступника міністра, це означає, що Київ повинен вирішити проблему комплексно, а не просто скасувати заборону на експорт. І ключовим моментом цього рішення буде створення цивілізованого ринку деревини всередині країни, наприклад, шляхом прийняття законопроєкту "Про ринок деревини", що знаходиться в парламенті. "Тобто ми самі розуміємо, який ринок ми хочемо і як ми хочемо торгувати. І ми самі як хочемо, так його і регулюємо", — зазначив заступник міністра.

Також, за словами Тараса Качки, Україні потрібно досягти домовленостей з Євросоюзом про те, як контролювати торгівлю лісом. "Таким чином, ми повинні спочатку домовитися про порядок контролю за транскордонним переміщенням лісу між Україною і ЄС. І тільки після цього вносити зміни (не скасовувати) заборону експорту лісу, і передбачити, що в разі експорту в ЄС застосовується цей новий механізм", — пояснив Тарас Качка.

Заступник міністра додав, що до 11 січня Україна повинна подати в ЄС пропозиції щодо виконання цього рішення, і це буде наступним кроком у пошуку обопільно прийнятного рішення.

Вихід з мораторію буде довгим

Президент Української асоціації Римського клубу, ексглава комітету про питання промислової політики і підприємництва Віктор Галасюк у коментарі "ДС" зазначив, що Київ має достатню свободу маневру щодо реалізації вердикту арбітражу і цілком можливо зможе знайти саме таке рішення, яке, з одного боку, буде в інтересах України і дозволить зберегти обмеження експорту необробленої деревини, а з іншого — зніме напругу, яка існує з боку ЄС після введення мораторію.

Однак Віктор Галасюк вважає, що процедура імплементації цього рішення арбітражу може розтягнутися на кілька років, протягом яких мораторій продовжить свою дію. У той же час він зазначив, що ключовою інституцією в імплементації цього рішення буде Верховна Рада, яка і прийняла закон про введення мораторію. "Ключ до цієї ситуації — в руках парламенту. І я сподіваюся, що, по-перше, мораторій продовжить свою дію, а по-друге, ті зміни, які пізніше будуть внесені, будуть напрацьовані досить розумним чином, щоб захистити і національні інтереси України, і наше довкілля, і підкреслити виконання букви Угоди про асоціацію ", — сказав він.

Слід зазначити, що більше половини терміну дії мораторію вже минув. Так які ж він дав результати?

Плоди мораторію

Мораторій за пʼять років свого існування встиг принести певні плоди. Зокрема, як зазначає Українська асоціація Римського клубу з посиланням на Державне агентство лісових ресурсів України (Держлісагентство), за період з 2016 по 2020 рр. заготівля деревини підприємствами лісової галузі скоротилася з 16,3 до 13,6 млн куб. м, а обсяги незаконної рубки з 2016 по 2018 рр. скоротилися з 6,5 до 5,3 тис. куб. м.

Також за цей час наростила виробництво українська деревообробна промисловість. За даними Державної служби статистики, в 2019 р. у порівнянні з 2014 р. виробництво деревини та виробів з неї виросло майже втричі — з 12,5 до 34,6 млрд грн, виробництво меблів за цей же період збільшилася в 2,4 раза — з 7,7 до 18,5 млрд грн.

А ось на зовнішню торгівлю деревиною, виробами з неї та меблями мораторій вплинув не настільки істотно. Зокрема, в 2019 р. у порівнянні з 2014 р. експорт деревини і виробів з неї виріс на 10,7%, до $1398 млн, а меблів — на 27%, до $674 млн.

Тому поки політики і чиновники будуть погоджувати з Євросоюзом нові умови експорту необробленої деревини з України, переробна промисловість зможе ще більше зміцнитися і заробити ще більше грошей.

    Реклама на dsnews.ua