• USD 28.2
  • EUR 33.2
  • GBP 36.2
Спецпроєкти

Податкові кріпаки. Кого не випустять з України за несплату боргів

З країни давно заборонений виїзд особам з непогашеними аліментами, незабаром можуть закрити кордони для тих, хто не платить за комуналку, а тепер, можливо, і податковим боржникам. Не сплачувати борги в Україні стає все складніше

Реклама на dsnews.ua

Депутат від партії "Слуга народу" Дар'я Володіна зареєструвала у Верховній Раді законопроєкт №4075, в якому вона пропонує заборонити виїзд за кордон боржникам податків.

У пояснювальній записці до законопроєкту депутат уточнює, що сьогодні це вже можна зробити теоретично — в Законі України "Про виконавче провадження" передбачено, що виконавець судового рішення про стягнення боргів може звернутися до суду також і за новим рішенням, яким буде введено для фізособи-боржника або керівника підприємства-боржника тимчасове, до погашення боргів, обмеження на виїзд.

Однак діюча норма, очевидно, не настільки ефективна. І тому депутат пропонує прописати прямо в Законі "Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України" можливість не випускати за кордон боржників податків, зборів, єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування не тільки на підставі судового рішення, а й рішення "іншого органу".

Така зміна закону вже довела свою ефективність в минулому. Так, в лютому 2018 р. Міністерство юстиції ініціювало програму "Чужих дітей не буває". Вона передбачала серед іншого введення обмежень на виїзд за кордон батькам, які мають борги по сплаті аліментів, шляхом внесення деяких доповнень до Закону "Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України". Теоретична можливість обмежувати злісним неплатникам аліментів виїзд за кордон існувала і до того, але щоб стягнути аліменти, держвиконавцю потрібно було по кожному аліментнику звертатися до суду за окремим рішенням, а потім з ним іти до прикордонників, щоб вони заносили "клієнта" до стоп-списку.

Коли ж зазначений закон був доповнений нормою, що заборону на виїзд за кордон аліментника може ініціювати й "інший орган", виконавча служба Міністерства юстиції просто склала список боржників і передала його прикордонникам, і тих на контрольно-пропускних пунктах одразу ж почали повертати назад.

В результаті потік виплат від боржників по аліментах різко зріс — лише за рік боржники погасили близько 5 млрд грн боргів.

Тому якщо ініціатива Дар'ї Володіної буде реалізована, податкові інспектори не будуть звертатися до суду, щоб домогтися заборони на виїзд кожного боржника окремо, а просто передадуть списки боржників прикордонникам і сядуть пити чай, чекаючи, коли боржники самі до них прибіжать з квитанціями про оплату.

Реклама на dsnews.ua

А список податкових боржниківків на сьогодні досить значний. Зокрема, як зазначає Державна податкова служба, на 1 серпня він нараховує понад 1 млн, як компаній, так і фізичних осіб-підприємців.

Виходячи з тексту законопроєкту, поки не можна однозначно сказати, чи торкнеться майбутня заборона, крім звичайних громадян і фізосіб-підприємців, ще й керівників компаній-боржників. Але в процесі прийняття закону це може бути деталізовано.

Ще з 2013 р. запровадженням такого заходу впливу на боржників, як заборона на виїзд за кордон, користуються банки, які звертаються в суди за відповідними приписами. І цей захід також виявився дуже дієвим — юристи, до яких боржники кидаються подопомоую, радять найшвидший спосіб вирішення проблеми: заплатити. А ось якщо законність заборони, ініційована банком, спірна, то це питання вже краще вирішувати потім, у суді.

Крім аліментників і податкових боржників, із забороною на виїзд за кордон можуть зіткнутися і ті, хто має борги зі сплати комунальних послуг. "ДС" вже писала, що відповідний законопроєкт №3613 був зареєстрований в парламенті в червні цього року. Тепер профільний комітет Верховної Ради його схвалив і рекомендує прийняти в першому читанні.

Цілком імовірно, в Україні з кожним роком буде все складніше уникати сплати боргів. Почавши з аліментників, парламент тепер хоче притиснути податкових боржників, а потім і тих, хто роками не сплачує комуналку. При цьому, як показала історія, зробити це виявилося не так складно — досить внести в потрібні закони лише кілька слів, і справа піде як по маслу.

    Реклама на dsnews.ua