• USD 28.2
  • EUR 32.9
  • GBP 36
Спецпроєкти

«Нафтогаз» проти ДПЕК. Як продавці газу починають воювати за українців

ДТЕК заявив про намір зайнятися продажем газу для побутових споживачів, а «Нафтогаз» вирішив надати відразу кілька пакетів з різними умовами оплати

Реклама на dsnews.ua

Відкриття ринку газу для побутових споживачів призвело до пожвавлення трейдерів – вони планують активно його освоювати. Формальний старт ринку відбувся 1 серпня, а вже 4 серпня компанія YASNO, створена енергохолдингом ДТЕК для продажу електроенергії споживачам, оголосила про намір почати продаж газу. Вона вже отримала пакет ліцензій та проводить переговори про укладання перших контрактів, правда, лише з юрособами. Але компанія має намір оприлюднити і умови продажу газу для населення. «Незабаром вибрати YASNO своїм газовим постачальником зможуть жителі Києва, Дніпропетровської і Донецької областей та інших регіонів», — повідомили в компанії.

Пожвавився і «Нафтогаз», який є найбільшим оптовим постачальником газу, але також має і свій роздрібний сегмент, для освоєння якого він створив «Газопостачальну компанію «Нафтогаз».

НАК вже попередив, що літній період низьких цін закінчився і гряде традиційне подорожчання: ближче до початку опалювального сезону в липні розцінки на газ підвищилися на 0,16 грн за 1 куб. м — до 2,3 грн за 1 куб. м (без урахування ПДВ, націнки газзбутів і витрат на транспортування газу магістральними і розподільними трубопроводами).

Ціна на серпень знову підвищилася – «Газопостачальна компанія «Нафтогаз» після відкриття ринку запропонувала побутовим споживачам газ за ціною вже 3,24 грн за 1 куб. м (без ПДВ, націнки газзбутів і витрат на транспортування газу магістральними і розподільними трубопроводами). Це ціна у рамках тарифу «Місячний». Вона буде змінюватися щомісяця залежно від оптової вартості газу. Усіх побутових споживачів, які були у «Нафтогазу» на момент відкриття ринку, перевели на цей тариф.

Проте вже з 15 серпня «Газопостачальна компанія «Нафтогаз» планує запустити продаж ресурсу за тарифним планом «Річний», в якому ціна буде зафіксована на рівні 4,73 грн за 1 куб. м на весь рік постачання. Директор компанії Максим Рабінович зазначив, що цей тариф більше підійде тим українцям, які не хочуть залежати від сезонних коливань цін. «У рамках «річного» тарифу ціна фіксується на 12 місяців, і клієнт точно знає, скільки саме він заплатить. Так, будуть періоди, коли газ на ринку коштуватиме трохи дешевше, ніж закладено в річний тариф, але будуть і періоди, коли газ на ринку буде дорожчати», — сказав він.

Нагадаємо, згідно з прогнозом «Нафтогазу», у період нинішнього опалювального сезону ціна на блакитне паливо хоча й зросте, але буде на 20-30% нижчою, ніж у минулому опалювальному сезоні. Тоді найвища роздрібна ціна газу для населення була в листопаді 2019 р. – 6,53-7,09 грн за 1 куб. м залежноі від регіону. Тому прогнозована «Нафтогазом» ціна на цей опалювальний сезон становитиме приблизно 5-5,7 грн за 1 куб м.

Реклама на dsnews.ua

Для тих, хто використовує взимку великі обсяги газу, але влітку – витрачає його по мінімуму, пропозиція річного тарифу може бути вигідною. Однак точно визначити наскільки, можна лише знаючи своє споживання по місяцях і озброївшись калькулятором.

Крім того, в НАК обіцяють запустити найближчим часом низку депозитних пропозицій з продажу газу. Подробиць Максим Рабінович поки не озвучив, але в минулому році «Нафтогаз» вже практикував продаж газу за передоплатою. Тоді в серпні він запропонував побутовим споживачам закупити русурс на весь опалювальний сезон – на період з 1 жовтня 2019 р. по 31 березня 2020 р. – за фіксованою ціною 6 грн за 1 куб. м, при тому, що в серпні роздрібна ціна становила 5,72 грн, після закінчення опалювального сезону НАК повернув споживачам гроші, які вони не використовували.

Також «Нафтогаз» оприлюднив ціни, які він встановив як компанія-постачальник «останньої надії». Цю роль НАК буде виконувати для тих споживачів, які з якихось причин опинилися без ресурсу газу. На серпень ціна постачальника «останньої надії» встановлена на рівні 3 грн за 1 куб м.

«Нафтогаз» вже сьогодні обслуговує близько 250 тис. побутових клієнтів, а з відкриттям ринку всіляко намагається збільшити їхню кількість, пропонуючи їм легкий перехід до нового продавця. Як зазначив голова «Нафтогазу» Андрій Коболєв, згідно з європейською статистикою, на старті газового ринку до нових постачальників переходять 3-5% клієнтів.

Тому після спрощення Нацкомісією, що здійснює держрегулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП) процедури зміни постачальника, «Нафтогаз» почав заманювати до себе побутових споживачів, пропонуючи подати заяву онлайн або через центр обслуговування клієнтів відправити пакет документів і чекати отримання підтвердження, що «Газопостачальна компанія «Нафтогаз» стала їхнім постачальником. Перелік документів невеликий: для власників приміщень це паспорт, індивідуальний податковий номер та останній рахунок за розподіл газу, а для довірених осіб – власне довіреність, копії паспорту та індивідуального податкового номера власника приміщення.

Крім того, «Газопостачальна компанія «Нафтогаз» сформувала і три тарифи для постачання газу малому і середньому бізнесу. Перший — «Все включено», передбачає споживання до 10 тис. куб. м за місяць, оплачується фактичний обсяг споживання і не застосовуються жодні штрафні санкції. Другий – «Зручний бізнес» — від 10 тис. до 100 тис. куб. м за місяць. Згідно з цим тарифом, споживач заявляє прогнозований місячний обсяг споживання, який може скорегувати після 20 числа місяця постачання. Третій тариф – «Велика справа» — від 100 тис. куб. м за місяць. На цих умовах клієнт заявляє заплановані обсяги споживання щодоби. Ціни на газ за всіма трьома тарифами для бізнесу не встановлені – вони визначаються індивідуально продавцем і покупцем.

    Реклама на dsnews.ua