• USD 27.3
  • EUR 30.9
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

Зайти в "Північний потік — 2". Як "Нафтогаз" вирішив наостанок насолити "Газпрому"

Україна спробує стати учасником процедури сертифікації російського газопроводу "Північний потік — 2", де постарається по можливості загальмувати, а то і заблокувати процес

"Нафтогаз" подав заявку на участь в сертифікації "Північного потоку-2"
"Нафтогаз" подав заявку на участь в сертифікації "Північного потоку-2" / EPA/UPG
Реклама на dsnews.ua

Останній шанс зупинити

Компанія-оператор Nord Stream 2 повідомила, що до 18-жовтня завершено заповнення газом першої нитки газопроводу "Північний потік — 2" (СП-2). Труба наповнена технічним газом в обсязі близько 177 млн куб. м, що забезпечує тиск 103 бар в газопроводі. Такого тиску досить, щоб почати транспортування.

Але сказати про це простіше, ніж зробити. Спершу газопровід повинен пройти процедуру сертифікації, а це не так просто — якщо врахувати, що в неї вже включилася Польща, а тепер планує зробити те ж саме і Україна.

На брифінгу 18 жовтня глава правління НАК "Нафтогаз" Юрій Вітренко розповів, що держкомпанія подала заявку на участь в процесі сертифікації СП-2. Мета цієї дії проста і зрозуміла: представники України будуть відстоювати в Європі конкретну позицію — російський трубопровід не може отримати сертифікат, оскільки не відповідає європейському законодавству по ряду пунктів. Головний з них — відсутність газопроводу для третіх сторін.

Заявка НАК подана на адресу німецького регулятора — Федерального агентства німецьких мереж (BnetzA). За словами Юрія Вітренка, Україна — один з основних учасників європейського ринку газу і купує значні обсяги на ринках ЄС. А значить, зацікавлена в тому, щоб цей ринок був конкурентним. Але в ситуації, коли і труба, і компанія-оператор де-факто підконтрольні Кремлю, ні про яке збереження конкуренції мова йти не може. Тому страждати буде не тільки енергетичний ринок України, а й ринки Німеччини, Словаччини, Угорщини, Чехії, Австрії та інших країн.

Треба сказати, що "Нафтогаз" діє не надто оригінально: ще в кінці вересня польська газова держкомпанія PGNiG домоглася включення в процедуру сертифікації оператора СП-2 — компанії Nord Stream 2 AG. При цьому PGNiG буде виступати в якості незалежного газотранспортного оператора. Завдання — те ж, що і у "Нафтогазу": довести європейцям, що Nord Stream 2 AG не відповідає за формою і по суті вимогам для сертифікації по преференційної моделі незалежного мережевого оператора. Інший аргумент польської сторони — те, що "позитивне рішення BNetzA поставить під загрозу безпеку поставок газу в ЄС". Попутно поляки збираються вимагати доступу третіх сторін до труби і прозорих тарифів, які враховують вартість всього трубопроводу.

Також раніше PGNiG втрутилася в судовий процес в німецькому суді, де Nord Stream 2 AG намагалася домогтися звільнення СП-2 від норм газової директиви ЄС.

Реклама на dsnews.ua

Чи почують Україну?

За словами Юрія Вітренка, якщо заявку "Нафтогазу" візьмуть, то німецький регулятор буде зобов'язаний формально враховувати позицію України. Але наскільки реально "Нафтогаз" може вплинути на рішення BNetzA? "Чи прислухаються, чи ні в ЄС до" Нафтогазу - питання, але правові підстави для цього є. Вони прописані в Угоді про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, — сказав "ДС" президент Центру глобалістики "Стратегія XXI" Михайло Гончар. — До того ж минулий саміт Україна — ЄС показав, що цілком правомірно ставити газове питання, виходячи з духу і букв Угоди про асоціацію. Там є кілька статей, які роблять участь України в справах газового ринку Європи легітимним і логічним".

Слабкі місця російської труби

На початку вересня BNetzA отримало документи на сертифікацію компанії Nord Stream 2 AG як незалежного газотранспортного оператора. Тоді ж в агентстві заявили, що розгляд питання і прийняття рішення займе до чотирьох місяців. Далі BNetzA передасть звіт Європейської комісії, яка має два місяці для видачі власного рішення і ще додатково два місяці, якщо це знадобиться.

При цьому в середині вересня держсекретар Федерального міністерства економіки та енергетики Німеччини Андреас Файхт запевнив, що "Північний потік — 2" не буде запущений в комерційну експлуатацію до завершення сертифікації.

Крім того, до моменту фізичного пуску газу по трубі вона повинна отримати ще один сертифікат — з безпеки — від незалежного міжнародного сертификатора. І компанія Nord Stream 2 AG поки не повідомила, яка сертифікаційна компанія буде перевіряти трубопровід. Причому тривалість цього етапу — від одного місяця до одного року. І тут, до речі, у росіян великі проблеми. Ще в листопаді 2020-го норвезька компанія Det Norske Veritas — Germanischer Lloyd (DNV GL), яка надавала послуги з сертифікації СП-2, відмовилася від ряду робіт в рамках проекту через загрозу санкцій з боку США. Раніше компанія Nord Stream 2 привернула DNV GL для перевірки безпеки і технічної цілісності трубопровідної системи. Норвежцям належало перевірити документацію і роботи на відповідність європейським стандартам. Перевірка також включала моніторинг випробувань і підготовки обладнання, що використовується на борту суден в ході прокладки трубопроводу. DNV GL була зобов'язана видати сертифікат відповідності після задовільного завершення будівництва трубопроводу. Але цього не сталося: Держдеп США опублікував нові рекомендації щодо закону "Про захист енергетичної безпеки Європи" (PEESA). "Відповідно до цих нових принципів ми вважаємо, що діяльність DNV GL з перевірки обладнаних судів, обслуговуючим проект "Північний потік — 2", підпадає під санкції. Тому DNV GL припинила надання послуг, які можуть підпадати під дію PEESA", — пояснили в компанії.

Сертифікація СП-2: а якщо запустити без дозволу?

Прес-секретар агентства BNetzA Фітьо Вульф вже заявив, що мова йде не про запуск газопроводу, а лише про його сертифікації згідно з усіма нормативами ЄС. А якщо на момент запуску не буде сертифікату Bundesnetzagentur, — це може стати приводом для штрафів.

Серед основних положень Газової директиви ЄС (вона регулює в тому числі будівництво газопроводів на континенті) — поділ компаній, що постачають газ, і компаній, які його транспортують. Це означає, що компанія-оператор "Північного потоку — 2" повинна бути незалежна від "Газпрому", а 50% пропускної потужності труби повинні бути зарезервовані для альтернативних постачальників. Винятки можливі, але тільки зі схвалення Єврокомісії.

Також до газопроводу повинен бути наданий недискримінаційний доступ для третіх сторін газового ринку. Початок роботи СП-2 без дозволів призведе до застосування до нього санкцій.

Але "Газпром" — монопольний експортер російського газу. І поки немає інформації про те, що Кремль готовий змінити законодавство РФ, щоб допустити до труби альтернативних російських газовидобувників. Хоча, звичайно, якщо буде потрібно — це зроблять.

Тут найцікавіший момент — те, що глава прес-служби BNetzA Фітьо Вульф визнає: не виключено, що одна з гілок газопроводу незабаром буде запущена, не чекаючи сертифіката і дозвільних документів.

"З цієї причини Федеральне мережеве агентство листом від 4 жовтня 2021 р. зажадало від акціонерного товариства Nord Stream 2 негайно надати довідки і підтвердження того, що в рамках запуску однієї сполучної гілки виконані і дотримані всі регуляторні передумови", — повідомив Вульф.

Проблема в тому, що в Німеччині норми Газової директиви ЄС регулюються відповідним національним законом. А він дозволяє уряду країни в разі особливих ситуацій діяти на власний розсуд. Тобто федеральний уряд Німеччини може просто дозволити "Північному потоку — 2" почати роботу, аргументуючи це тим, що інакше країні не вибратися з енергетичної кризи.

Тобто вентиль відкриють — а потім Брюссель може довго і наполегливо вимагати від Берліна штрафів і санкцій для СП-2. І буде чути у відповідь, що будь-які нормативи ЄС передбачають виключення для особливих ситуацій — а саме така склалася напередодні зими 2021-2022 рр.

Втім, як вважає Михайло Гончар, німецька сторона буде намагатися максимально коректно провести всі сертифікаційні процедури, щоб потім не стати об'єктом судових позовів, які будуть базуватися як на самій Газової директиви ЄС, так і на процедурних моментах.

"Є питання — хто як в Німеччині трактує законодавчі норми, що стосуються запуску СП-2."Газпром" і його європейські партнери платять юристам немаленькі гроші, щоб вони знаходили якісь лазівки в законодавстві, — каже експерт. — Мовляв, йде дискримінація приватного бізнесу, якому належить проект СП-2. І треба розуміти, що розмір штрафу не лякає "Газпром". Це близько 10 млн євро, які російський монополіст заплатить в разі запуску труби без сертифікації. Але це не ті гроші, які можуть зупинити "Газпром".

Біль нового уряду

Як саме вирішить німецька влада — поки незрозуміло, тому що формування нового уряду ще попереду. 8 жовтня стало відомо, що Соціал-демократична партія Німеччини (СДПН), "Зелені" та Вільна демократична партія Німеччини, які ведуть переговори про формування урядової коаліції, хочуть обійти спірну тематику газопроводу "Північний потік — 2".

Справа в тому, що СДПН виступає за запуск труби, а "зелені" і "вільні демократи" — проти. Щоб не сваритися і увійти в уряд, в коаліційному договорі планується закріпити формулювання, які будуть перешкоджати будівництву нових газопроводів, проте "Північного потоку — 2" вони вже не торкнуться.

Також до дозволу на експлуатацію газопроводу можуть прив'язати положення про мінімальний дозволені рівні заповнення газових сховищ. Цього літа в сховища на території Німеччини було недостатньо закачано газу, що стало однією з причин високих цін на нього.

Дія Газової директиви ЄС, підписаної в квітні 2019 р., поширюється як на нові, так і на вже наявні трубопроводи. Втім, вона, як зазначалося, передбачає можливість винятків. Вже наявними газопроводами, наприклад СП-1, отримати звільнення від виконання вимог буде досить просто. А ось для нових труб вимоги жорсткі. Чи робити для СП-2 виняток, вирішить німецький регулятор. Однак Єврокомісія зможе це рішення скасувати. Інший шлях — укласти міжурядову угоду між Берліном і Москвою. Але і тут теж потрібна згода Брюсселя. А значить, знову ж таки можна гратися в "гостру необхідність через енергетичну кризу".

Виходить, найближчі місяці покажуть, що сильніше — шестерінки європейських бюрократичних процедур або бажання Берліна запустити в експлуатацію СП-2. Україна, звичайно, постарається вплинути на процес, але, якщо чесно, на Польщу в цьому плані надій більше.

    Реклама на dsnews.ua