• USD 26.8
  • EUR 31.9
  • GBP 37.4
Спецпроєкти

Зеленський знову пообіцяв гроші медикам. Чи витримає бюджет і коли починати радіти

Президент своїм указом доручив значно підняти мінімальні зарплати українським медикам уже з наступного року

EPA/UPG
Реклама на dsnews.ua

18 червня, прямо під час виступу, присвяченого до Дня медика, Володимир Зеленський підписав указ про підвищення мінімального розміру заробітної плати для медичних працівників. Він підкреслив — із запізненням як мінімум на рік, — що якщо українським лікарям не дати можливості заробляти на батьківщині, то цю можливість їм дадуть в інших країнах.

"Не менше 13,5 тис. грн для середнього медичного персоналу і не менше 20 тис. грн для лікарського складу", — заявив глава держави і зазначив, що Офіс президента спільно з урядом і парламентом "зроблять усе, щоб такі суми були не тільки на папері і щоб загальний бюджет охорони здоров'я збільшувався, а також зростали тарифи програм медичних гарантій".

Глава держави звернувся до уряду з проханням "врахувати ці розміри при розрахунку тарифів медичних гарантій і формуванні бюджетів відомчих медичних установ". Також він закликав місцеву владу справедливо розподіляти зарплати в медустановах, щоб не було так, що "керівники лікарень отримують на місяць 100 тис. грн, а лікарі і медсестри 6 тис. грн".

Хто і скільки отримує сьогодні

До цього часу медицина — одна з найменш оплачуваних сфер діяльності в Україні. За даними Держстату, середня місячна зарплата працівників сфери охорони здоров'я зараз становить 11 630 грн. Однак статистичне відомство не поділяє лікарів і медичний персонал (фельдшерів, медсестер, санітарів), а також медиків, які працюють у державних, муніципальних і приватних медустановах. А розкид зарплат між ними дуже істотний.

Почнемо з того, що всього в Україні (без урахування Криму і ОРДЛО) близько 186 тис. лікарів і 375 тис. середнього і молодшого медичного персоналу. Скільки з них працює в приватних медичних центрах — сказати складно. Не менше 15%, за оцінками самих лікарів, при цьому багато хто суміщає роботу в бюджетних і комерційних медустановах.

За даними Національної служби здоров'я, в 2020 р. керівники медустанов з надання спеціалізованої допомоги в середньому отримували 23 500 грн на місяць, лікарі — менш ніж 9000 грн, середній медперсонал — 7500 грн, молодший медперсонал — близько 6000 грн.

Реклама на dsnews.ua

Але при цьому важливо розуміти: в Україні зарплати медиків (і лікарів, і медперсоналу) можуть дуже варіюватися в залежності від регіону, а також від того, в чиєму віданні знаходиться лікарня або клініка — держави чи муніципальної влади. Багата ОТГ або міська адміністрація можуть забезпечити своїм медикам зарплати навіть в рази вищі за середньоринкові — і таке теж трапляється.

Заробітні плати в розрізі регіонів вищі в столиці і Луганській області. Менше отримують в Рівненській, Одеській та Хмельницькій областях. У ряді лікарень зарплата лікаря — від 25 до 40 тис. грн і вище, за інформацією НСЗУ. Також приблизно на 30–50% більше середнього отримують медики екстреної медичної допомоги.

Якщо брати зарплати лікарів приватних медцентрах, то там вони варіюються від 10 до 25 тис. грн у лікарів загальної практики, а у вузьких фахівців або особливо заслужених лікарів можуть доходити до декількох десятків тисяч гривень. Зарплати середнього медперсоналу в приватній медицині — від 8–15 тис. грн у акушерки, до 5–9 тис. у медсестри.

У бюджеті на 2021 р. зарплати медикам зашиті у статтю "Реалізація програми державних гарантій медичного обслуговування населення" — на неї виділено 126,7 млрд грн. Але яка частина з них іде саме на зарплати, сказати складно, оскільки це та сума, на яку держава закуповує у лікарень медичні послуги для населення. Коли пацієнт приходить на консультацію до лікаря, або здає аналізи в лікарні, або йому роблять операцію, медики вносять дані про це в електронну систему. На кожну послугу діє тариф, за яким Національна служба здоров'я розраховується з медзакладом.

Скільки потрібно: підрахунки Степанова

У грудні 2020-го щодо питання зарплат медиків різко висловився тодішній міністр охорони здоров'я Максим Степанов, ображений тим, що на медицину в бюджеті було виділено значно менше коштів, ніж вимагалось. Він заявив, що заробітна плата медичних працівників зараз практично відповідає рівню допомоги держави по безробіттю. Тоді як оплата праці медиків у країнах Європи, які зараз дуже зацікавлені в залученні українських медичних кадрів, в десятки разів більша.

На його думку (а також за розрахунками МОЗ), справедливі заробітні плати медичних працівників повинні починатися з 23 тис. грн для лікарів, з 17 тис. грн — для середнього медичного персоналу і з 12 тис. грн — для молодшого медперсоналу.

Тому у своєму бюджетному запиті на 2021-й міністерство заклало витрати на медицину в розмірі 296 млрд грн, зокрема на програму медичних гарантій — 225 млрд грн. Однак за статтею медгарантій отримало тільки 123,4 млрд грн (у травні 2021-го ця сума була збільшена до згаданих 126,7 млрд грн).

Тобто виходить розрив у розмірі близько 100 млрд грн — це та сума, яку потрібно додати до бюджету, щоб підняти зарплати медиків до озвучених Максимом Степановим.

Тепер Володимир Зеленський своїм указом окреслив зростання зарплат, але на більш низькому рівні (для медперсоналу). Якщо дуже приблизно перерахувати, виходячи з уже відомих нам цифр, отримаємо мінімум 80 млрд грн, на які потрібно наростити у 2022-му фінансування за статтею "Реалізація програми державних гарантій медичного обслуговування населення".

Звідки взяти гроші?

З одного боку, держбюджет зараз наповнюється навіть краще за очікування завдяки насамперед експортерам, яким дуже пощастило зі світовою кон'юнктурою цін на сировину. Тому кошти на підвищення зарплат можуть бути знайдені в дохідній частині бюджету.

Інший шлях — більш широке надання державними медичними установами медичних послуг на комерційній основі. Можливостей тут багато — від палат підвищеної комфортності до пластичних операцій, позачергових обстежень, пересадки органів, обслуговування іноземців тощо (скажімо, білоруси вже приїжджають з Мінська до Києва лікувати зуби — тут удвічі дешевше і помітно якісніше).

Третій варіант — більш активне фінансування клінік і лікарень місцевою владою. Бюджети ОТГ зростають, а незабаром почнуть поповнюватися грошима від продажу землі. Цілком справедливо буде частину додаткових доходів направити на місцеву медицину.

Голоси знизу

Треба сказати, що самі лікарі, які працюють як в держлікарнях (оглядач "ДС" поговорив з лікарем "Охматдиту"), так і в приватних медцентрах (за сумісництвом), не особливо натхнені "підвищенням Зеленського". За їх визнанням, дуже свіжі в пам'яті "ковідні надбавки" лікарям і медперсоналу, які активно піарилися на державному рівні, але до медиків часто не доходили. Або доходили, але звітність по них буквально "виїдала мозок", за визнанням одного зі співрозмовників.

Загальна думка така: все одно це буде лише з наступного року, ще дожити треба, а на той час усе може десять разів помінятися і 20 разів подорожчати.

Ще одне цікаве питання — чи підуть вгору зарплати в приватних медцентрах після того, як в державних клініках медикам підвищать зарплати "згідно з Зеленським"? Поки що ніхто з лікарів, з якими поговорив оглядач "ДС", не готовий відповісти на це питання. З одного боку, зарплати в державному і приватному секторі практично зрівняються, але при цьому в приватних медцентрах все одно кращі умови роботи (обладнання, графік тощо). Тому з однаковою ймовірністю можна очікувати як відтоку лікарів з комерційних медцентрів у державні клініки, так і зростання зарплат в секторі приватної медицини. Чи очікує нас "медична інфляція" — сказати поки що важко, але у 2022 р. це цілком може виявитися реальністю.

Підсумовуючи, можна сказати, що ця ініціатива Зеленського виглядає реалістичною (на відміну від передвиборчої обіцянки давати вчителям по $4000), проте її реалізація ще під питанням, та й привід радіти для лікарів і медперсоналу може як з'явитися, так і зникнути. Адже ще цього року медикам хотіли підняти мінімальну зарплату, однак потім вирішили заощадити.

    Реклама на dsnews.ua