• USD 28
  • EUR 33.7
  • GBP 39.1
Спецпроєкти

Доплати до пенсій відкладені. Чому у Зеленського вирішили зекономити на пенсіонерах

Розпіарена ідея Володимира Зеленського про підвищення пенсій для категорій людей похилого віку дала збій — Кабінет Міністрів вирішив почекати з виплатою надбавки пенсіонерам старше 75 років

Виплати пенсіонерам
Обіцяні доплати пенсіонерам перенесено з 1 липня на 1 жовтня 2021 р. / Depositphotos
Реклама на dsnews.ua

Історія обіцянок Зеленського

Нагадаємо, що вперше про таке підвищення Зеленський заговорив у грудні 2019 р., коли пообіцяв, що спочатку надбавку до пенсії отримають пенсіонери старше 80 років, тому таку доплату уряд почне виплачувати тим, хто старше 75 років, ну а потім додаткові винагороди стануть отримати і ті вже непрацюючі українці, кому за 70.

Перші виплати Зеленський пообіцяв почати в 2020 р. І дійсно, Кабмін прийняв рішення призначити надбавку пенсіонерам "80+" у розмірі 500 грн у місяць з 1 квітня минулого року за умови, що пенсія одержувача не перевищує 9205 грн. Всього було охоплено 1,48 млн пенсіонерів.

У минулому травні президент заговорив про наступний етап виплат — для пенсіонерів 75-79 років. Як уточнювала тоді міністр соціальної політики Марина Лазебна, їм також будуть додавати по 500 грн щомісяця. Однак рішення про введення таких виплат було прийнято тільки у вересні. При цьому попередній розмір доплат був знижений з 500 до 400 грн, і що найважливіше — нараховувати ці гроші уряд запланував лише з 1 липня 2021 р.

Отже, якщо від моменту перших обіцянок Зеленського подбати про самих літніх пенсіонерів і до перших виплат пенсіонерам "80+" пройшло три місяці, то подальше виконання забуксувало: пенсіонерам "75+" довелося чекати конкретних рішень про призначення виплат дев'ять місяців, а до реальних виплат справа мала дійти через 19 місяців.

Доплата пенсіонерам переноситься

Однак тепер Кабмін вирішив ще більше почекати з виплатами для пенсіонерів "75+" — вони перенесені з 1 липня на 1 жовтня цього року. Можна порахувати, скільки недоотримають пенсіонери, і скільки на цьому заощадить бюджет Пенсійного фонду і державного бюджету, який дотує його.

Реклама на dsnews.ua

В Україні загальна кількість пенсіонерів у віці 75-79 років — близько 1,6 млн. Відстрочка виплат по 400 грн на місяць на одного пенсіонера означає, що той недоотримає 1200 грн. Бюджет же при цьому солідно заощадить — 1,9 млрд грн.

Крім того, відсуваючи виплати на три місяці, Кабмін також зазначив норму, згідно з якою з 1 березня 2022 р. розміри цієї щомісячної компенсації повинні були індексуватися.

Примітно, що рішення відібрати раніше обіцяні пенсіонерам "75+" гроші було "зашито" до постанови уряду про щорічну індексацію пенсій. Вона проводиться для того, щоб "підтягти" пенсійні виплати з урахуванням зростання інфляції і збільшення середньої зарплати. Кабмін індексував пенсії на 11% для 8 млн українців, і цей меседж повинен був затьмарити відстрочку виплат на три місяці. Хоча сама постанова, за іронією, носить назву "Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 р.". Хороші заходи щодо захисту — забрати обіцяні пенсіонерам "75+" 1200 грн.

Не виконав — обіцяй знову

Щоб хоч якось знизити гіркість для пенсіонерів від цього урядового рішення, прем'єр-міністр Денис Шмигаль на своїй сторінці заявив, що влада хоче зробити індексацію пенсій автоматичною. Сьогодні законодавство не визначає, коли саме вона проводиться, але уряд планує розробити і подати до Верховної Ради законопроєкт, згідно з яким пенсії будуть індексуватися "автоматом" з 1 березня кожного року.

Однак жодного слова про те, чому відстрочені обіцяні пенсіонерам виплати по 400 грн з липня на жовтень, прем'єр-міністр не сказав. Він тільки дав нові обіцянки.

Мовчить з цього приводу і президент Володимир Зеленський — ні заяв, ні пояснень, чому виникла затримка з виплатами.

Складно сказати, чому на Банковій було прийнято саме таке рішення — зекономити на пенсіонерах. 1,9 млрд грн — не така величезна сума, щоб не було ніякої можливості її знайти в обіцяні терміни. Минулорічний приклад з формуванням ковідного фонду показав, що завжди знайдуться витратні статті, які можна урізати, та хоч би й знову дорожнє будівництво. Але найкраще люди рахують власні гроші, і образа, коли не сплачено обіцяне, пам'ятається довго. Швидше за все, в Офісі президента зрозуміють свою помилку вже в ході березневих замірів рейтингу довіри Зеленському.

    Реклама на dsnews.ua