• USD 36.6
  • EUR 39.2
  • GBP 45.6
Спецпроєкти

Бажана межа. Що таке точка беззбитковості і як її розрахувати

Одне з головних питань, яке хвилює бізнесменів, — коли створена ним справа почне приносити прибуток. Підрахувати це дозволить показник точки беззбитковості. З його допомогою можна дізнатися, скільки товару потрібно продати, перш ніж окупляться вкладені витрати

Depositphotos
Зміст

Що таке точка беззбитковості

Точка беззбитковості (англ. Break-even point) — обсяг виробництва і реалізації продукції, при якому доходи компенсують витрати, а при випуску та продажу кожної наступної одиниці товару підприємство починає отримувати прибуток. Інакше кажучи, точка беззбитковості — це момент, коли обсяг виручки наздоганяє обсяг витрат, і в цій точці підприємство виходить в нуль.

Точка беззбитковості визначається в одиницях продукції або в грошовому вираженні. Її ще називають порогом рентабельності, критичною точкою або CVP-точкою.

Для чого потрібно знати точку беззбитковості

Цей показник дозволяє зрозуміти, скільки одиниць товару потрібно продати або яку суму виручки отримати, щоб ваше підприємство почало приносити прибуток. Також точка беззбитковості дає можливість визначити мінімальний рівень виручки, нижче якого виробництво просто не окупиться. Тому є сенс спробувати розрахувати цей показник ще до того, як запускати бізнес.

Ще точка беззбитковості дозволяє визначити, наскільки треба збільшити обсяг продажів, нижче якої ціни не можна продавати, яка вартість товарів і послуг оптимальна, щоб дохід зростав.

На точку беззбитковості зверне увагу інвестор або кредитор, якщо ви захочете привернути його у свій бізнес.

Формули беззбитковості

Точку беззбитковості можна розрахувати в грошовому вираженні, тобто яку суму потрібно отримати від продажу продукції, щоб вийти в нуль і далі в прибуток:

ТВД = (В х З пост)/(В - Зпер),

де

ТВД — точка беззбитковості в грошовому вираженні;

В — виручка від продажів;

З пост — постійні витрати;

Зпер — змінні витрати.

Точку беззбитковості можна порахувати і в натуральному вираженні, тобто в одиницях продукції:

ТБН = Зпер/(Ц - ЗСП),

де

ТБН — точка беззбитковості в натуральному вираженні;

Зпер — змінні витрати;

Ц — ціна за одиницю продукції;

ЗСП — середні змінні витрати на одиницю продукції.

При цьому не потрібно плутати точку беззбитковості з точкою окупності, яка розраховується для визначення часу, коли доходи перевищать витрати. Це практично та сама точка беззбитковості, але визначається не в одиницях проданого товару або в обсязі виручки, а в місяцях або роках.

Приклади розрахунку точки беззбитковості

Припустімо, ви хочете відкрити виробництво пончиків і плануєте продавати не менше 500 штук на день, 30 днів на місяць за ціною 10 грн за 1 шт. Сумарно місячна виручка очікується на рівні 150 тис. грн.

При цьому ви підрахували, що витрати на інгредієнти на один пончик і їх упаковку становитиме всього лише 4 грн. Це будуть змінні витрати, які можуть змінюватися залежно від кількості проданих одиниць товару.

А в постійні витрати вносяться ті витрати, що не залежать від успішності продажів: наприклад, оренда приміщення — 5 тис. грн на місяць, оплата комунальних послуг — 2 тис. грн, зарплати персоналу — 20 тис. грн, податки — 10 тис. грн (можуть і залежати від продажів, але припустимо, що в даному разі ні), а також інші витрати — 2 тис. грн. Всього постійні витрати становитимуть 39 тис. грн.

Підставивши значення в першу формулу, отримаємо точку беззбитковості в грошовому вираженні: вам потрібно продати пончиків на 65 тис. грн, щоб виробництво вийшло в нуль. Нескладно помітити, що такий бізнес при заданих параметрах пройде точку беззбитковості вже в перший місяць роботи.

Щоб підрахувати точку беззбитковості в натуральному вираженні, потрібно змінні витрати (4 грн на одному пончику помножені на кількість продажів — 15 тис. шт. на місяць) поділити на різницю між ціною продажу і середніми витратами на одиницю продукції (10 грн — 4 грн). Отримуємо, що потрібно продати 10 тис. пончиків, щоб за цих умов бізнес вийшов на точку беззбитковості.

Запас міцності

Використовуючи точку беззбитковості, можна також вирахувати похідний показник — запас міцності. Він дозволить визначити, наскільки можна знизити продаж (наприклад, не в сезон) без ризику зазнати збитків.

Він вираховується за простою формулою:

Запас міцності = обсяг реалізації - точка беззбитковості

Якщо на місяць продається пончиків на 150 тис. грн, а точка беззбитковості становить 65 тис. грн, то запас міцності сиановитиме 85 тис. грн. Це означає, що навіть якщо місячні продажі впадуть на 85 тис. грн (або на 8,5 тис. пончиків), то підприємство все одно буде працювати в нуль. Якщо ж продажі впадуть ще більше, воно перестане бути рентабельним.

    Реклама на dsnews.ua