• USD 27.7
  • EUR 33.4
  • GBP 38.5
Спецпроєкти

Золота комора. Як електромобілі перетворюють літій дорогоцінний метал

В Україні літію багато, але добувати його поки що ніхто не збирається і даремно
Фото: shutterstock
Фото: shutterstock
Реклама на dsnews.ua

Виробники літію голосніше всіх аплодували Ілону Маску, оголосив, що черга з бажаючих придбати новий електромобіль Tesla Model 3 розтягнулася до кінця 2018 р., а кількість попередніх замовлень вже перевищила 500 тис. авто. Попит на електромобілі в рази перевищує пропозицію, і цей перекіс збережеться ще кілька років до тих пір, поки класичні автовиробники не налагодять масовий випуск власних моделей екологічних авто. За прогнозами Morgan Stanley, у 2020 р. 2,9% з прогнозованих 99 млн нових авто світового ринку припаде на частку електрокарів. У 2025 р. показник складе 9,4% 102 млн нових авто.

Великий куш

Весь цей майбутній наплив електромобілів вимагає нових потужних батарей, а точніше літію - лужного металу - для їх створення. Очікуване стрімке збільшення попиту на літій в найближчі кілька років змінить весь глобальний сегмент його видобутку і переробки.

За розрахунками аналітичного агентства Benchmark, вартість тонни карбонату літію в період 2017-2020 роках зросте до $13 тис. з сьогоднішніх $9 тис.

А ціна гідроксиду літію, що забезпечує більшу тривалість життя та потужність батареї, підвищиться з поточних $14 тис. за тонну до $18 тис. на найближчі три роки.

Покладів літію в світі достатньо: за оцінками базується в Німеччині хімічної групи Chemetall, глобальні запаси літію становлять 28 млн т (еквівалент 150 млн т карбонату літію). В минулому році було видобуто 35 тис. т літію. Цього недостатньо, щоб задовольнити зростаючий попит на метал.

Видобувні літій компанії усвідомлюють, що майбутні прибутки, поки існують лише на папері, а щоб їх матеріалізувати, необхідно змінюватися самим і змінювати правила гри на литиевом ринку. Перше, що компанії вже почали робити, - укладати довгострокові контракти на постачання літію, щоб мати підстави для залучення додаткових інвестицій для розвитку видобувних потужностей.

Реклама на dsnews.ua

"Ми тільки затвердили середньострокову стратегію щодо збільшення наших потужностей, яка ґрунтується на зростанні майбутніх потреб наших клієнтів в сировині, - цитує Reuters Тома Шнебергера, керівника четвертої найбільшої в світі літієвої компанії FMC Lithium (США). - Пріоритет номер один - видобувати сировину в потрібній кількості і високої якості". В іншій компанії, що входить в топ-четвірку, - чилійської Sociedad Quimica Y Minera (SQM) - також повідомили, що з наступного року переходять на довгострокові контракти.

Великий бум

На глобальному литиевом ринку домінують чотири компанії, що забезпечують 68% (або 78%, за оцінками Wood Mackenzie) виробництва еквівалента карбонату літію. "Топ-четвірка збереже своє домінування ще років п'ять, поки не з'являться інші великі гравці", - прогнозує Джеремі Кент з Allianz Global Investors, додаючи, що всі вони починають активно нарощувати потужності.

Американська FMC стверджує, що до кінця 2017 р. її потужності з виробництва гідроксиду літію збільшаться на 80%, до 18 тис. т в рік. У наступні два роки обсяг виробництва буде доведено до 30 тис. т в рік, а "...подальше нарощування потужностей буде відбуватися по мірі зростання попиту на сировину", - пояснює Шнебергер.
Albermarle (США) озвучила свої плани розширити виробничі потужності еквівалента карбонату літію з 89 тис. до 165 тис. т на рік до 2021 р.

"Компанія інвестує в нарощування потужностей $700 млн - $1 млрд в найближчі п'ять років", - йдеться в заяві Albermarle.

Обсяг інвестицій чилійської SQM у виробництво складе $50 млн в найближчий рік. Це дозволить збільшити видобуток еквівалента карбонату літію до 63 тис. т в 2018 р. (з 48 тис. т в 2017 р.). Також компанія почала юридичну підготовку до створення спільних видобувних підприємств в Аргентині та Австралії, де розташовані великі поклади металу.

Останній учасник глобальної літієвої топ-четвірки - китайська Tianqi Lithuim - не коментує свої інвестиційні плани. По інформації з зовнішніх джерел, Tianqi розглядає можливість придбання частки в чилійській SQM або створити з нею кілька спільних підприємств. За цією схемою китайська компанія вже створила спільну компанію з американської Albermarle для видобутку в Австралії. В рамках проекту буде побудований новий переробний завод вартістю $578 млн.

За великими гравцями підтягуються і дрібні. Австралійська Orocobre (11 тис. т карбонату літію в 2017 р.) заявила про плани збільшення видобутку до 17 тис. т в наступному році. Ще одна австралійська компанія - Force Commodities - купила ліцензію на видобуток літію на родовищах у Демократичній Республіці Конго. Однак менші компанії не в змозі забезпечити технологічний процес переробки літію у великих обсягах і, швидше за все, у прогнозованому майбутньому будуть поглинені великими видобувними корпораціями.

Батарейні заводи

Нарощування обсягів видобутку проходить паралельно із збільшенням потужностей з безпосереднього виробництва батарей. В цьому році Tesla вже почала будівництво спеціалізованого заводу в Австралії Gigafactory 1, який в рік буде виробляти батареї загальною потужністю 35 Гвт/год. Аналогічний за обсягами виробництва проект реалізовується в Німеччині місцевими компаніями. Обсяг інвестицій у будівництво німецького заводу складе $1 млрд. Гроші на проект збирає франкфуртський стартап TerraE Holding.

Далі, як зазвичай, йдуть китайці. Згідно зі звітом Bloomberg до 2021 р. в Китаї буде побудовано кілька заводів з виробництва літієвих батарей загальною потужністю 120 Гвт/год. Цього достатньо, щоб забезпечити батареями 1,5 млн електромобілів.

Літієвий бунт

Поки попит на літій не досяг прогнозованого піку, міжнародні компанії почали скуповувати за безцінь ліцензії та права на розробку родовищ у країнах, де є поклади, але не проводиться видобуток. Іноді така хитрість проходить, як в Конго, іноді - ні, як в Чехії.

Австралійська компанія European Metals звернулася до чеського уряду з пропозицією розпочати розвідку і подальшу розробку родовища біля міста Чиновец. За оцінками компанії, поклади літію в Чехії складають 3% від світових запасів. European Metals готова провести 6 млн т еквівалента карбонату літію. Однак проти планів компанії повстали чеські комуністи і кілька інших політичних партій, які вважають, що не можна віддавати чеський літій у приватні руки. За підрахунками активістів, австралійська компанія заробить $80 млрд, якщо їй вдасться реалізувати проект у повному обсязі, а з цих грошей в бюджет країни потраплять копійки.

Уряд Чехії прислухався до збурень комуністів і запропонувало European Metals переглянути умови співпраці.

За словами міністра промисловості і торгівлі Іржі Гавличека, буде створено державно-приватне підприємство на базі компанії Geomet, яка є чеським підрозділом австралійської European Metals.

Україна і літій

За даними вітчизняної геологорозвідки, запаси руди, що містить літій, становлять близько 500 млн т, і за цим показником Україна є лідером серед європейських країн. У нас є три великих родовища: в Донецькій, Кіровоградській та Закарпатській областях. Але в країні не ведеться промисловий видобуток літію, а потреба в деревині задовольняється за рахунок імпорту з Росії.

До речі, в Росії довгий час велися розробки родовища в Мурманської області, але останнім часом видобуток там припинилася.

Інтерес українських підприємців до літію існує, і вже були спроби розпочати комерційну видобуток в Закарпатті та на Полоховском родовищі (Кіровоградська обл.). В обох випадках компанії, які заявили про бажання почати видобуток, мали сумнівне походження та їх пов'язували з особами з корупційним минулим і сьогоденням. Далі спроб отримати ліцензію на розробку справа не пішла.
При зростаючому попиті на літій на світових ринках українські поклади не залишаться без уваги іноземних компаній, і рано чи пізно слід очікувати привабливих пропозицій з їх боку. Але Україна не запізниться, почавши розробку родовищ своїми силами в найближчі кілька років.

    Реклама на dsnews.ua