• USD 27.8
  • EUR 32.7
  • GBP 36.2
Спецпроєкти

Як мобільні додатки стали геополітичним знаряддям

Індія після прикордонного конфлікту з Китаєм ввела заборону на китайські додатки

Фото: Getty Images
Фото: Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Автор Wired Том Саймонайт вважає, що заборона Індії на мобільні додатки компаній з Китаю є елементом геополітичної війни.

В еру iPhone екран вашого смартфону може стати полем геополітичної битви. На початку цього місяця 20 індійських солдатів загинули в сутичці з китайськими військовими на спірному кордоні в Гімалаях. У понеділок Індія завдала цифровий удар по мобільних пристроях своїх громадян.

Міністерство інформаційних технологій країни ввело заборону на 59 мобільних додатків (усі китайські), які нібито представляють загрозу для безпеки та конфіденційності даних. У тому числі найпопулярніший у Китаї додаток для обміну повідомленнями WeChat і не менш популярний відеосервіс TikTok, що належить компанії Bytedance, яке, згідно з даними трекера додатків Sensor Tower, в Індії завантажили понад 600 млн разів.

Заборонивши програми, Індія стимулює масштабний відкат для цифрової галузі Китаю таким чином, щоб користувачі брали безпосередню участь у конфлікті.

Адміністрація Трампа, своєю чергою, ввела торговельні санкції щодо китайських технокомпаний та інвестицій, пославшись на порушення прав людини та інтелектуальної власності США урядом Китаю. Що стало аргументом для союзників, Австралії і Японії, з міркувань безпеки також ввести заборону на постачання китайською Huawei обладнання для мобільного зв'язку покоління 5G. Американські законодавці звинуватили TikTok в тому, що компанія занадто афілійована з китайським урядом. Крім того, регулятори зараз вивчають угоду TikTok з купівлі американського додатка Musical.ly.

Досі жодна з цих "атак" на китайські технології особливих незручностей середньостатистичному користувачу в США не завдавала. Однак більшості індійських користувачів складно обійти заборону уряду на популярні додатки. До речі, блокує програми і Росія, включаючи LinkedIn, а влада Бразилії вже кілька разів тимчасово блокувала WhatsApp.

І хоча китайські інтернет-компанії мають відносно невеликий вплив в США і Європі, вони куди більш успішні на величезному ринку Індії, на яку припадає більше третини світового "онлайн-населення".

Реклама на dsnews.ua

Згідно з даними Sensor Tower, Індія за кількістю завантажень є найбільшим ринком TikTok, випереджаючи тут Китай і США. Statcounter повідомляє, що UC Browser, також заборонений в понеділок, який був створений дочірньою компанією китайської Alibaba, є другим за популярністю мобільним браузером в Індії після Google Chrome, маючи майже 20%-ну частку на ринку. Інші програми з чорного списку Індії - це додаток для обміну відео Kwai, "родича" додатка Zynn, який нещодавно потрапив у топ американських програм, перш ніж таємничо зникнути на тлі заяв про крадіжки контенту.

Тепер же операторів магазинів додатків, таких як Google і Apple, попросять заборонити користувачам в Індії завантажувати або оновлювати заборонені програми. Очікується, що уряд також звернеться до інтернет-провайдерів з проханням заблокувати доступ до заборонених сервісів, відключивши додатки, які вже були завантажені людьми. Така тактика нагадує систему контролю в інтернеті в Китаї, яка включає в себе контроль уряду над магазинами додатків, і "Великий китайський фаєрвол", який фільтрує інтернет-трафік.

Індійську владу вже давно турбує популярність і вплив китайських інтернет-компаній. У 2017 р. міністерство інформаційних технологій Індії почало розслідування щодо UC Browser, після того як "Громадянська лабораторія" (Citizen Lab) Університету Торонто виявила порушення конфіденційності, а саме: передачу даних (ідентифікаторів пристроїв і пошукові запити) назад на свої сервери без належного захисту, але додаток залишилося доступним. Минулого року Google і Apple вже видаляли TikTok зі своїх магазинів в Індії строком на два тижні, після того як суд в штаті Таміл Наду прийшов до висновку, що діти отримують з сервісу неналежний вміст.

"Побоювання щодо деяких із цих додатка є вже давно, - зазначає Танви Мадан, старша наукова співробітниця Інституту Брукінгса і автор недавньої книги про роль Китаю в американо-індійських відносинах. - Той прикордонний конфлікт, можливо, став переломним моментом для рішень, які приймаються з міркувань конфіденційності та національної безпеки". Уряд Індії і раніше вживав заходів щодо зарубіжних інтернет-сервісів. Так, у 2016 р. регулятор у сфері телекомунікацій заборонив сервіс Facebook, який пропонує безкоштовний доступ в інтернет, оскільки він поширювався не на всі сайти, що було порушенням мережевого нейтралітету.

За словами Мадан, тепер же вона хоче побачити, якою буде реакція Китаю. Для Пекіна дзеркальна заборона на індійські додатки була б не настільки відчутним кроком, оскільки Китай порівняно з Індією не настільки гостинний до іноземних цифрових компаній.

Якою б не була його реакція, багато індійців уже зараз можуть зіткнутися з тим, що геополітична стратегія їхнього уряду позбавила їх звичних способів спілкування або самовираження. Мільйонам користувачів TikTok доведеться перейти на інші сервіси. Люди, які використовують WeChat, щоб залишатися на зв'язку з друзями, родичами або бізнес-контактами в Китаї, повинні будуть знайти інші канали зв'язку або обхідні шляхи.

"Фактично це цензура", - вважає Грем Вебстер, співробітник аналітичного центру New America, який відстежує технологічну політику Китаю. Хоча він підтримує стурбованість порушеннями конфіденційності і цензурою, але вважає, що дії Індії - без особливої очевидною правової процедури - також викликають стурбованість. "Воно (рішення) обмежує можливості індійських користувачів отримувати доступ і брати участь у суспільному житті", - говорить він.

    Реклама на dsnews.ua