• USD 27.2
  • EUR 30.6
  • GBP 36.2
Спецпроєкти

Китай обійшов США в ШІ. Чому "спецтехнар" зі скандалом покинув Пентагон

Бюрократія і виділення коштів не на ті сфери призвели до того, що Китай вже обійшов США у сфері штучного інтелекту

Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Журналіст Financial Times Катріна Менсон поговорила з першим директором Пентагону з розробки програмного забезпечення Ніколасом Чейланом про причини його гучної відставки.

Перший директор Пентагону з розробки програмного забезпечення заявив, що пішов у відставку в знак протесту проти повільних темпів технологічних перетворень в армії США і тому, що він уже не міг спостерігати за тим, як Китай обганяє Америку.

У своєму першому інтерв'ю після звільнення з посади в міністерстві оборони тиждень тому Ніколас Чейлан розповів Financial Times, що нездатність США відреагувати на кіберзагрози та інші загрози з боку Китаю представляє вже загрозу для майбутнього його дітей.

"У нас немає ніяких шансів у серйозній конкуренції з Китаєм у найближчі 15-20 років. Це вже вирішена справа, я вважаю, що шанси вже втрачені", — сказав він, додавши, що "це вагомі підстави для невдоволення".

37-річний Чейлан, який витратив три роки на посилення кібербезпеки Пентагона в якості першого директора по розробці програмного забезпечення ВПС США, зазначив, що Пекін близький до світового панування завдяки своїм досягненням в області штучного інтелекту, машинного навчання та кібер-можливостей.

За його словами, ці нові технології мають набагато більше значення для майбутнього Америки, ніж техніка на кшталт високобюджетних винищувачів п'ятого покоління F-35.

"Бути війні чи ні — певною мірою це вже більше скидається на анекдот", — зазначив він, заявив про те, що Китай має намір домінувати в майбутньому, контролюючи все — від наративів ЗМІ до геополітики. Він додав, що кіберзахист США в деяких державних установах знаходиться "на рівні дитячого садка".

Реклама на dsnews.ua

Він також звинуватив Google в небажанні працювати з міністерством оборони США в сфері ШІ і стимулюванні активної дискусії про етику в контексті уповільнення ШІ зростання економіки США. Для порівняння, каже він, китайські компанії зобов'язані працювати з Пекіном і здійснюють "величезні інвестиції" в ШІ, не звертаючи увагу на етику.

Чейлан планує в найближчі тижні дати свідчення в Конгресі, включаючи секретні брифінги, про китайську кіберзагрозу лідерству США.

Він визнав, що США як і раніше в три рази перевершують Китай за видатками на оборону, але зазначив, що виділені додатково кошти не такі вже істотні, оскільки витрати США при закупівлі дуже високі і гроші йшли не на ті сфери, які слід було б фінансувати. При цьому необхідним змінам у Пентагоні заважали бюрократія і надмірне регулювання.

Такі оцінки Чейлан дав після того, як на початку поточного року уповноважена Конгресом комісія США з національної безпеки попередила, що Китай може обійти США як світова наддержава в сфері штучного інтелекту вже в наступному десятилітті.

Високопоставлені представники міністерства оборони визнали, що їм "слід працювати краще", щоб залучати, навчати і утримувати молоді кіберталанти, але також заступилися за те, що, на їхню думку, є відповідальним підходом до впровадження ШІ.

Майкл Гроєн, генерал-лейтенант морської піхоти і директор Об'єднаного центру штучного інтелекту оборонного відомства, заявив на конференції, яка відбулася минулого тижня, що хоче впроваджувати ШІ в ВС поступово; відзначивши, що це потребує зміни всієї культури армії.

А в липні міністр оборони США Ллойд Остін заявив, що його відомство "терміново потребує" розробку ефективного штучного інтелекту, і додаткові інвестиції в розмірі $1,5 млрд прискорять процес впровадження ШІ Пентагоном у наступні п'ять років.

Але також запевнив, що його відділ не буде "зрізати кути в питаннях безпеки та етики".

За словами представника ВПС, що Френк Кендалл, командувач ВПС США, обговорював з Чейланом його рекомендації по майбутній розробці програмного забезпечення міністерства після його відставки і подякував за внесений вклад.

Чейлан оголосив про свою відставку на початку вересня, заявивши, що військові неодноразово перекладали відповідальність за кіберініціативи, для реалізації яких їм не вистачало досвіду. І засудив "відстаючий" Пентагон і відсутність фінансування.

"Ми налаштовуємо критично важливу інфраструктуру, — писав він у листі, в якому лише коротко згадувалися досягнення Китаю. — Ми б не посадили пілота в кабіну без серйозної льотної підготовки; чому тоді хочемо, щоб хтось без досвіду роботи в IT досяг успіху? Поки ми даремно витрачали час на бюрократію, наші противники розвивалися".

Роберт Сполдінг, бригадний генерал ВПС у відставці, який служив військовим аташе в Пекіні, вважає, що критика Чейлана "справедлива". І додав, що він свого часу теж пішов у відставку, щоб напрацювати власні рішення для технологій криптозахисту, оскільки його розчарували "архаїчні" системи бомбардувальників-стелс B2.

За словами Чейлана, який натуралізувався як громадянин США в 2016 р. і керував процесом впровадження заходів кібербезпеки в міністерстві внутрішньої безпеки до приходу в Пентагон, в міністерстві оборони він був поляризуючою силою і викликав невдоволення деяких високопоставлених чиновників, які вважали, що йому не варто виносити сміття з хати.

Досвідчений технобізнесмен, який свою справу почав у 15 років у Франції, зізнався, що він також почав розуміти, що видихався, оскільки витратив три роки на "ремонт хмарних сервісів і ноутбуків" замість того, щоб впроваджувати інновації.

    Реклама на dsnews.ua