• USD 27.6
  • EUR 33.4
  • GBP 38.8
Спецпроєкти

Політ гелікоптеру на Марсі: Зеленський нагадав про українське "коріння" Ingenuity

Одним з розробників гелікоптеру Ingenuity, що здійснив у понеділок, 19 квітня, перший політ над поверхнею Марсу, є українець Ігор Панченко

Ігор Панченко
Ігор Панченко / ukrainian.voanews.com
Реклама на dsnews.ua

Про це йдеться у повідомленні на Twitter-сторінці Зеленського, передає "ДС".

"Технології перемагають. Вітаю NASA з першим польотом марсіанського гелікоптеру! Пишаюся, що серед його розробників – українець Ігор Панченко", — написав президент України.

Зеленський також заявив, що Україна "розвиває напрацювання своїх конструкторів за попередні десятиліття", а також нагадав, що наша країна зараз планує запуск супутника «Січ-2-30».

 Голос Америки уточнює, що одним із розробників дрона Ingenuity є український інженер-технік Ігор Панченко, що працює у компанії Aerovironment у містечку Семі Валлей у Каліфорнії.

Ця компанія має багаторічні контракти з Пентагоном та НАСА, для яких виробляє безпілотники. Панченко працює інженером у компанії близько 20 років.

Український інженер розробляв сонячну батарею, лопатки пропелерів і шафт – вертикальний вал, на якому зібрані різні вузли та сполучення.

«Треба було робити частини дуже легкими та водночас міцними, бо гелікоптер мусить відповідати тим перепадам температур, які існують на поверхні Марсу. Він такий жорсткий як сталь, але легкий як пластик»,– розповідав Панченко.

Атмосферний тиск біля поверхні Марсу є таким як на висоті більш ніж 35 кілометрів над Землею. Тож завданням команди інженерів і дизайнерів було змайструвати дрон, який буде літати у дуже розрідженій атмосфері. Він важить лише кілограм і 800 грамів.

«Лопатки пропелера є набагато більшими, ніж ми мали б на типовому вертольоті тут, на Землі. Їм також доводиться крутитися набагато швидше, ніж в атмосфері Землі», – каже Бен Піпінберг, головний інженер гелікоптеру Ingenuity.

Матеріали, які використовували при будівництві гелікоптера — це титан, берилій і алюміній. Головне завдання дрона на Марсі – протестувати можливості польотів таких апаратів. Якщо все пройде згідно з планом, то гелікоптери схожого зразка будуть використовувати для відео та фото зйомок ділянок Марсу з близьких ракурсів.

«У нього дві відеокамери: одна спрямована вниз і вона використовується виключно для навігації аби знати, у якому напрямку рухається апарат. А тут, спереду є друга відеокамера, яка знімає поверхню Марсу, фотографії та відео, які відправлятимуться назад на Землю, щоб вчені та всі інші могли подивитися та оцінити», – зазначав Бен Піпінберг.

Ingenuity не використовує системи GPS, а керується лише штучним інтелектом.

«Коли я бачу світлини поверхні Марсу, відчуваю гордість за те що я мав якийсь дотик до цього», – говорив Панченко.

Ігор Панченко приїхав у Сполучені Штати у 1999 році, у Києві він закінчив авіаційний технікум. У США підтвердив диплом і здобув ступінь бакалавра з авіакосмонавтики.

«Я хотів привітати моїх усіх вчителів і подякувати за той час, який вони вкладали в мене, їхні знання, наполегливість і терплячість», – додав Ігор Панченко.

Нагадаємо, у понеділок, 19 квітня, на Марсі вдалося запустити дрон-гелікоптер Ingenuity ("Геніальність") з марсоходу Perseverance ("Завзятість").

Спочатку пробний політ Ingenuity був запланований на 11 квітня. Однак його перенесли через проблеми зі сторожовим таймером системи керування, які призвели до провалу тесту на сильну розкрутку гвинтів. 19 квітня о 09:31 за Києвом дрон здійснив свій перший політ на Марсі. Підтвердження у вигляді телеметричних даних і знімка тіні дрона, зробленого навігаційною камерою, а також знімків з ровера, прийшло на Землю через 4 години.

Завдяки Ingenuity інженери підтвердили, що безпілотник справді може літати в розрідженій атмосфері Марса. Очікується, що до кінця місяця дрон здійснить ще кілька коротких польотів для вивчення особливостей роботи безпілотників у справі дослідження Марса або Титану.

Редактор: Євген Журавльов
    Реклама на dsnews.ua