• USD 28.3
  • EUR 34.4
  • GBP 38.8
Спецпроєкти

Штани-телефон, супертелескоп, голограми. Які техноновинки чекають на нас у 2021 році

У 2021 році нас чекає ціла хвиля нових технологічних інновацій — від смартфонів-розкладачок до квантового комп'ютера

Космічний телескоп "Джеймс Вебб"/asu.edu
Космічний телескоп "Джеймс Вебб"/asu.edu
Реклама на dsnews.ua

Без сумнівів 2020 рік став роком потрясінь. Одна тільки пандемія Covid-19 чого варта. Але якщо в деяких областях пандемія завадила технологічному прогресу, то в інших — навпаки.

Людина — істота, що відрізняється високим рівнем адаптивності. Люди не просто сиділи по домівках, куди їх загнав коронавірус, але шукали нових рішень і можливостей. Як результат, 2021 р. може порадувати нас масою технологічних інновацій.

Квантовий комп'ютер

Квантовий комп'ютер IBM
Квантовий комп'ютер IBM

Ідея квантового комп'ютера з'явилася ще в 80-х рр. минулого століття. А порівняно недавно з'явилися і перші реальні моделі.

У порівнянні з квантовим електронний суперкомп'ютер — просто дитяча іграшка. На відміну від звичайних комп'ютерів, квантовий оперує не бітами, а кубітами інформації, які можуть одночасно мати значення і 0, і 1.

З 2016 року IBM стала першою компанією, яка відкрила доступ вчених і програмістів до квантового комп'ютера з 65-кубітним процесором через хмару.

Реклама на dsnews.ua

Ця компанія також може похвалитися найбільшим парком таких систем — в її Центрі квантових обчислень їх 29.

У 2021 р IBM має намір створити систему з 127-кубітним процесором, у 2022 р. — з 433-кубітним, а в 2023 р. — з 1121-кубітним.

Крім неї над аналогічними проектами працюють і інші компанії. Наприклад, Google, Splunk, Honeywell, Microsoft, AWS.

Крім того, своє слово вже сказали китайські вчені. Зокрема, співробітники Шанхайського університету похвалилися своїм квантовим комп'ютером "Цзючжан", який в 10 млрд швидше, ніж "гуглівський" комп'ютер з 54-кубітним процесором Sycamore.

З іншого боку, це все ж демонстраційна модель — спроба дати гідну відповідь Сполученим Штатам. "Цзючжан" створений, перш за все для того, щоб показати свою перевагу над суперкомпʼютерами. У той час як той же Sycamore можна програмувати і використовувати його колосальні можливості для вирішення різних завдань. Що, відповідно, привертає все більше уваги як з боку різних державних і дослідницьких структур, так і з боку бізнесу.

У 2021 році, на думку профільних експертів, ринок буде розвиватися ще стрімкіше. Згідно з прогнозом, опублікованим на сайті Statista, до 2029 року ринок квантових обчислень перевищить $2,5 млрд. Для порівняння: в 2019 році це були нещасні $ 90 млн.

Квантовий комп'ютер може повністю змінити світ. Його неймовірна швидкість відкриває дорогу до нових досягнень в дослідженнях, машинному навчанні, створення ІІ, криптографії.

Телескоп Джеймс Вебб

Космічний телеско "Джеймс Вебб"/NASA
Космічний телеско "Джеймс Вебб"/NASA

31 жовтня 2021 р. у французькій Гвіані має відбутися запуск нового космічного телескопа "Джеймс Вебб", названого в честь другого глави Національного аерокосмічного агентства США (NASA).

Спочатку планувалося, що запуск "Вебба" буде проведено в березні, але пандемія внесла свої корективи.

Телескоп — точніше, орбітальна інфрачервона обсерваторія — повинен замінити трудягу "Хаббла", який залишається в космосі з 1990-го року.

Як заявив помічник адміністратора Управління наукових місій NASA Томас Цурбухен: "Вебб" — найскладніша космічна обсерваторія в світі і наш головний науковий пріоритет".

"Вебб", — додає науковий співробітник NASA Ерік Сміт, — розроблений, щоб доповнити неймовірну спадщина космічних телескопів "Хаббл" і "Спітцер", і спостерігати в інфрачервоному спектрі за Всесвітом, фіксуючи кожен етап історії космосу. Обсерваторія виявить світло галактик першого покоління, які сформувалися в ранньому Всесвіті після Великого вибуху, і вивчатиме атмосферу прилеглих екзопланет на предмет можливих ознак населеності".

Так, завдання телескопа — це пошук і вивчення екзопланет. Причому "Вебб" зможе засікати "холодні" екзопланети з температурою до 300 кельвінів, тобто з температурою, приблизно рівною земній.

Область вивчення — до 15 світлових років від Землі, або два десятка найближчих до Сонця зірок.

Крім того, обсерваторію використовуватимуть для вивчення об'єктів Сонячної системи, де є вода — Європи (супутника Юпітера) і Енцелада (супутника Сатурна).

Hyperloop

Вакуумний поїзд Hyperloop/virgin.com
Вакуумний поїзд Hyperloop/virgin.com

Світлі уми не тільки зайняті вивченням космосу, але і рухають колесо прогресу на Землі. І, як в даному випадку, — теж в безповітряному просторі.

Ідеться про одну з найбільш інтригуючих і перспективних інновацій — вакуумний поїзд Hyperloop.

Шлях до успіху у цього проекту був тернистим. Незважаючи на обіцяну технологічну революцію, яку він може зробити своєю появою, Hyperloop, хвалений Ілоном Маском, хронічно стикався з браком фінансування.

Процес пішов, коли проект викупила компанія ще одного мільярдера-візіонера Річарда Бренсона — Virgin. Спершу він залучив $50 млн інвестицій, а в 2019 р. — ще $ 172 млн.

Це дозволило компанії довести проект до розуму, провівши, щонайменше, 400 випробувань. А 8 листопада відбулася перша поїздка вакуумного поїзда з пасажирами — технічним директором Hyperloop Джошем Гігель і главою відділу обслуговування пасажирів Сарою Лучіан.

Успішне випробування додає компанії оптимізму в плані перспектив впровадження цього нового виду транспорту, вже зараз здатного досягати швидкості в 385 км на годину — на рівні маглева і поїздів-куль, а в перспективі — понад тисячу км на годину.

Ще в 2017 р. в компанії прогнозували, що робочий Hyperloop з'явиться по всьому світу до кінця 2020 р Пізніше термін перенесли на 2021 р. орієнтуючись на готовність технології до серійного виробництва.

Як бачимо, 8 листопада Virgin Hyperloop довела, що її творіння вже здатне на це.

Так що і прогноз на 2021 р. може виявитися реальністю, хоча б частково. У крайньому разі, це випробування може спонукати уряди укладати з компанією договори на будівництво Hyperloop.

П'яте покоління мобільного зв'язку

Провідні виробники смартфонів переходять на 5G
Провідні виробники смартфонів переходять на 5G / EPA/UPG

Розвиток мережі 5G почалося вже давно, але на запланований масштабний її запуск негативно вплинула пандемія Covid-19.

У той же час, саме міграція працівників на віддалену роботу сприяє розвитку більш просунутого зв'язку. Тому очікується, що саме в 2021 р. 5G стане дійсно масовим.

Провідні виробники смартфонів — Samsung, Apple, Xiaomi і Motorola — або вже почали, або готуються випускати телефони з 5G.

Якісний ривок у цьому напрямку призведе не тільки до того, що можна буде швидше завантажувати веб-сторінки або дивитися Netflix на телефоні, а й підвищить мобільність користувача. Що стане величезним плюсом, якщо тільки пандемії в наступному році прийде кінець.

Також 5G простимулює розвиток таких технологій, як доповнена і віртуальна реальність, а також ігрових платформ на зразок Google Stadia або NVidia GeForce Now.

У той же час, 5G — це удар по кабельних і оптоволоконних мережах. Тобто ринок очікує нова трансформація.

Wi-Fi 6

Wi-Fi 6 збільшить швидкість на 30%/habr.com
Wi-Fi 6 збільшить швидкість на 30%/habr.com

Якщо 5G — це удар, то нове покоління бездротового зв'язку — Wi-Fi 6 — здатне поховати дротову сестру. Швидкість Wi-Fi 6 виросте на немаленькі 30%.

Запуск Wi-Fi 6, як очікується, може відбутися також в наступному році. Хоча багато хто скептично ставиться до таких термінів, не менше людей, в тому числі профільних експертів, вважають, що це реально.

Як і у випадку з 5G, на розвиток Wi-Fi 6 благотворно може вплинути як раз пандемія коронавірусу.

Велика швидкість локального бездротового зв'язку також стане інструментом для відшкодування втрат, які бізнес поніс у поточному році.

Взяти ті ж готелі. Wi-Fi 6 дає можливість наростити комунікаційний потенціал, в тому числі забезпечивши клієнтів якіснішим інтернетом, до якого вони зможуть підключити більше гаджетів.

Є тут і незаперечний побутовий плюс: локальний бездротовий зв'язок посприяє зростанню продажів різної смарт-техніки, на зразок розумних колонок, термостатів, дверних замків і т.п., давши новий поштовх розвитку інтернету речей і, як наслідок, "розумнішання" жител.

Телефони-розкладачки

Новий телефон "розкладачка" Samsung Galaxy Fold 2
Новий телефон "розкладачка" Samsung Galaxy Fold 2 / EPA/UPG

Все нове — добре забуте старе, як відомо. Ось так і зі складними телефонами, які вже знову почали з'являтися на ринку, а в 2021 р., на думку експертів, буде справжній бум.

На перший погляд, телефони-розкладачки не схожі на технічну новинку. Однак ідеться не про гаджети з епохи "до смартфонів", а про адаптацію цієї успішної технології під нові реалії.

Гаджети з величезними екранами вже притомили споживачів. І як раз більш просунуті і швидкі типи зв'язку роблять в їх очах привабливішими ті телефони та планшети, які можна скласти і вмістити в кишені.

Вже зараз зростає популярність такого плану гаджетів від компаній Microsoft і Samsung — Microsoft Surface Duo і Samsung Galaxy Fold 2.

Не можна сказати, що "розкладачки" витіснять класичні смартфони з великими екранами, але вони привнесуть істотну різноманітність на ринок.

Голограми

Спілкування через голограми — це майбутнє/Carlo/siliconrepublic.com
Спілкування через голограми — це майбутнє/Carlo/siliconrepublic.com

Пандемія привела до стрімкого зростання популярності інструментів, на зразок Zoom і Google Meet, що дозволяють людям на віддаленій роботі хоча б віртуально продовжувати роботу з колегами.

Деякі офіси навіть проводили наради вельми оригінальним способом. Наприклад, збиралися всією компанією в популярній вестерн-грі Red Dead Online.

Така ось ілюзія особистої присутності, нехай і через аватари.

Однак режим відеоконференцій або збіговисько в онлайн-іграх — не межа мрій. На черзі "Зоряні війни", а якщо точніше — використання для спілкування голограм.

Ці технології останнім часом з'являються все частіше. Наприклад, у сфері реклами.

І, за даними ЗМІ, над створенням мобільних гаджетів, здатних формувати голографічні — тривимірні — зображення, вже працюють такі лідери техноіндустріі, як Apple і Amazon.

Перші такі гаджети, очікувано, повні багів і далекі від досконалості, але цілком робочі, можуть з'явитися в 2021 р.

Спілкування через голограми — це майбутнє. На думку фахівців компанії IBM, вже через п'ять років можна буде спілкуватися за допомогою голограм в реальному часі.

Персональний 3D-принтер

У 2021 р число персональних 3D-принтерів різко зросте/tctmagazine.com
У 2021 р число персональних 3D-принтерів різко зросте/tctmagazine.com

3D-друком вже нікого не здивуєш. Ця технологія використовується чи не всюди — і в науці, і в будівництві, і в кінематографі.

Наприклад, кіношники, щоб красиво знищити легендарний Aston Martin DB5 у фільмі про Джеймса Бонда "Скайфол", надрукували три копії цього авто, нехай і втричі меншого розміру.

Ті, хто бачив картину, підтвердять, що вийшло ефектно, чи не так?

За допомогою відповідних принтерів різного розміру вже роблять іграшки, зброю, людські органи, будують будинки.

І 3D-принтери стають все доступнішими. Хоча вони стоять далеко не в кожному будинку, як ще не так давно звичайні — струменеві або лазерні.

Втім, є думка, що в 2021 р. число персональних 3D-принтерів різко зросте. Отже, виростуть можливості і у простих людей: хтось зможе запустити симпатичний домашній бізнес, хтось буде розважатися друком різних іграшок і речей; а хтось — зброї. Це вже дзвіночок для правоохоронних органів.

Хірургічна лазерна "зварка"

В 2021 році медики зможуть озброїтися революційним приладом — лазерної ручкою, здатної закривати рани.
В 2021 році медики зможуть озброїтися революційним приладом — лазерної ручкою, здатної закривати рани.

Також в наступному році медики у всьому світі — в тих країнах, уряди або керівництво установ яких не скупляться на покупку новітніх технологій — можуть озброїтися революційним приладом — лазерної ручкою, здатною закривати рани.

Це альтернатива голці і нитці. Над цією технологією вчені працювали десятки років. Для зшивання ран раніше використовували вуглекислотні лазери, однак була проблемка — не можна було контролювати температуру.

Фізики з Тель-Авівського університету її вирішили. Вони розробили оптоволоконний лазер, температуру якого можна контролювати і без будь-яких проблем виконувати "лазерне зварювання" країв рани.

Розумний одяг

Технокомпанія Google Advanced Technology and Projects (ATAP) і відомий виробник одягу Levi's працюють над проектом, який носить назву Project Jacquard — на честь творця одного з типів ткацького верстата.

Цей проект також називають Google Smart Cloth. З назви можна зрозуміти, що йдеться про якусь "розумну тканину". Чому ж вона розумна?

Google Smart Cloth, або "інтерактивний текстиль", як зазначили в ATAP, — дійсно революційна технологія.

Вшиваючи струмопровідні нитки в текстиль, її творці хочуть дати нам можливість дзвонити або відправляти повідомлення прямо через джинси або куртку. Та й не тільки через свій гардероб, а й інші об'єкти з тканини, на зразок килимів або штор.

Крім того, "розумний одяг" зможе відстежувати стан здоров'я людини і надсилати різні повідомлення в разі виникнення будь-яких проблем.

    Реклама на dsnews.ua