• USD 26.3
  • EUR 30.6
  • GBP 36.3
Спецпроєкти

Amazon змінює директора. Що криється за "відставкою" Безоса

Багаторічний гендиректор Amazon Джефф Безос поступився своїм кріслом "батькові" хмарних сервісів компанії

Джефф Безос йде з Amazon
Джефф Безос йде з Amazon
Реклама на dsnews.ua

Журналісти часопису Wired Лорен Гуд і Тім Сімонайт в своїй статті аналізують рішення Безоса піти з поста гендиректора і прогнозують виклики для компанії в майбутньому.

Засновник Amazon Джефф Безос заявив у вівторок, що піде з поста генерального директора провідної в сфері онлайн-торгівлі компанії, щоб стати виконавчим головою її ради директорів. Ця новина з повідомлення для персоналу прийшла разом з даними про прибуток Amazon в четвертому кварталі 2020 року — продажів на понад $125 млрд завдяки покупкам під час свят і на тлі пандемії.

Наступник Безоса на свою посаду з'явився не з глобального торгового підрозділу Amazon, а з його хмарного бізнесу. Енді Ясси, глава Amazon Web Services, стане головним виконавчим директором компанії, коли Безос приблизно в третьому кварталі цього року відійде від повсякденних справ. Більшості клієнтів ім'я Ясси ні про що не говорить, однак ті, хто стежать за внутрішньою кухнею Amazon, відзначають, що в його призначенні немає нічого дивного.

"Момент був обраний несподіваний, але вважаю, що ви не" підстроюєтеся" під людей в подібних ситуаціях, — говорить Патрік Мурхед, засновник і головний аналітик Moor Insights&Strategy. — Енді Ясси — ідеальна і єдина заміна Безоса з огляду на його очевидні успіхи в AWS" .

З ним згоден віцепрезидент і аналітик Gartner Деріл Пламмер: "Ясси давно готували до цієї ролі, — каже він. — І на мій погляд, він відмінно підходить для того, щоб поставити запитання: "Куди ми рушимо далі?"

Боротьба за крісло

Ясси почав працювати в Amazon в 1997 році, через три роки після заснування компанії Безосом. Згідно з книгою "Продається все", яку написав журналіст Bloomberg Бред Стоун, Ясси — випускник Гарвардської школи бізнесу, який, здавалося, "навряд чи займеться комп'ютерним технологічним стартапом".

Реклама на dsnews.ua

Спочатку Ясси грав кілька різних ролей. Стоун пише, що в кінці 1990-х він презентував бізнес-план музичного сервісу Amazon, але керівництво його не схвалило. Деякий час також очолював групу персоналізації Amazon. Після Безос, по суті, призначив Ясси своєї "тінню", а в 2006-му Ясси допоміг запустити Amazon Web Services (AWS).

Первинним завданням AWS було рішення проблем, з якими зіткнулася Amazon під час свого стрімкого зростання. Компанія покладалася на те саме програмне забезпечення і сервери, які використовували багато інших інтернет-компанії, але з часом усвідомила, що це "єдине" програмне забезпечення заважає її росту. Тому компанія розробила свій власний сервіс хмарної інфраструктури — не тільки для себе, але, за словами Ясси, і для того, щоб "використовувати веб-сервіси для створення складних і масштабованих додатків" могли також інші компанії.

Довгі 20 років Amazon не звітувала про отримання серйозних прибутків. У 2014-му Amazon оприлюднила перші цифри по роботі AWS і тоді ж раптово заявила про отримання доходу в розмірі $4,6 млрд. AWS стала базовою технологією для багатьох популярних додатків.

AWS стає драйвером прибутку

Згодом AWS перетворився на основне джерело прибутку Amazon. Впровадження механізму машинного навчання в свій хмарний сервіс дало компанії переваги перед конкурентами з Microsoft, Google і IBM. В 2016-му AWS випустила нові інструменти машинного навчання, які дозволили клієнтам AWS — "від таких гігантів, як Pinterest і Netflix, до крихітних стартапів — створювати свої власні мінісистеми на базі "Алекси". Компанія також запустила новий хмарний сервіс розпізнавання осіб під назвою Rekognition. Дані послуги є одночасно "колосальним джерелом доходу і ключем до розвитку штучного інтелекту Amazon, оскільки за машинне навчання від Amazon платять такі, здавалося б, різні клієнти, як NASA і NFL", — писав Стівен Леві для Wired.

Протягом багатьох років AWS залучав куди менше впливу з боку громадськості і політиків, ніж сам інтернет-магазин Amazon і легіони працівників його складів, однак підрозділ Ясси все ж спровокував гострі дискусії. Так, правозахисні організації та науковці, що займаються ШІ, різко розкритикували AWS за продаж американським правоохоронним органам сервісу для розпізнавання осіб. У 2019-му вчені Джой Буламвіні і Ініолува Дебора Раджі оприлюднили докази того, що технологія розпізнавання осіб Rekognition, яка намагається визначити стать людини по зображенню, робить набагато більше помилок по відношенню до людей з темною шкірою.

У лютому 2020-го Ясси виступив на захист AWS і заявив, що для нього не є проблемою продаж сервісу Rekognition іншим країнам. Кілька місяців потому, після протестів, що послідували за вбивством Джорджа Флойда поліцейськими в Міннеаполісі, Amazon заявила про припинення продажу технології терміном на один рік, щоб дати Конгресу час для регулювання даної технології. Разом з тим компанія проводить лобістську роботу з законодавцями, ділячись своїми міркуваннями з приводу того, яким має бути це регулювання.

Виклики для нового боса

Зростання AWS триває, але в четвертому кварталі 2020-го воно становило 28%, що нижче за прогнози аналітиків. На цей раз це був самий повільнозростаючий підрозділ компанії, причиною чого стала пандемія. Але при цьому він, як і раніше, куди більший, ніж аналоги у конкурентів. У минулий вівторок Alphabet, материнська компанія Google, вперше оприлюднила фінансовий звіт свого хмарного підрозділу: в минулому році підрозділ втратив $5,6 млрд, а річний дохід в $13 млрд становив менше третини від доходу Amazon ($45 млрд).

Так, Amazon не може завжди бути попереду всіх. Наприклад, Google пропонує клієнтам ряд хмарних сервісів, яких у AWS немає. Один з них дозволяє клієнтам робити роботу, переходячи від хмари до хмари.

Але хмарний сервіс Amazon став ключовим для контрактів, укладених урядом США. І, ймовірно, продовжить нарощувати успіх. Першою великою перемогою став контракт з ЦРУ на $600 млн в 2013 р. З того моменту урядові контракти стали неймовірно важливі для AWS. У грудні компанія відновила судову тяжбу з метою домогтися скасування рішення Пентагону про укладення з Microsoft контракту на хмарні обчислення під назвою JEDI вартістю $10 млрд. Сам Ясси є членом Комісії національної безпеки зі штучного інтелекту, яка консультує Конгрес і рекомендує Пентагону більше співпрацювати з технологічною індустрією.

Масштаби і вплив Amazon на ринку, особливо в роздрібній торгівлі, змусили деяких законодавців вимагати введення антимонопольних заходів проти компанії. І для Ясси одним із головних завдань на найближчі кілька років може стати кампанія, покликана домогтися відмови від таких звинувачень. Його також чекає і проблема підтримки подальшого зростання компанії.

Загалом, перехід Ясси на посаду генерального директора свідчить про те, що значення AWS ще більше зросте. "Вони зайнялися ШІ. Вони зайнялися квантовими обчисленнями. Вони летять в космос, — каже Пламмер. — Я думаю, що для AWS настали добрі часи, але ним вже пора керувати комусь, хто дійсно розуміє, як швидко змінюється світ".

    Реклама на dsnews.ua