• USD 28
  • EUR 33.5
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Сергій Галака: Відключення від SWIFT та нафтове ембарго проти Росії — на столі у Байдена

Про можливі нові санкції США проти Росії, відповідь Кремля та позицію Європи в цій ситуації "ДС" поговорила з доктором політичних наук, професором Інституту міжнародних відносин Київського національного університету ім. Шевченка Сергієм Галакою

Сергій Галака
Сергій Галака
Реклама на dsnews.ua

«ДС» Чиновники адміністрації Байдена закінчили перевірку порушень Росії (втручання у вибори США і хакерська атака SolarWinds), і тепер можуть застовувати санкції. Наскільки американці готові підвищувати ставки в протистоянні з Росією?

С.Г. Я думаю, що навіть оточення Байдена до кінця цього не знає. Це ж ціла сукупність проблем. Якщо Росія чогось різкого не зробить, я не думаю, що будуть різкі дії з боку Байдена. Для нього зараз пріоритет — це внутрішня політика, пандемія, спроби погасити розкол, який виник в суспільстві, економічні проблеми, які треба вирішувати. Але якщо його змусять, тоді щось буде робити. Радикальні санкції типу SWIFT чи ще гірше для Росії нафтове ембарго теоретично на столі, але ми не знаємо, наскільки вони готові на це піти.

«ДС» А можуть бути проти найближчого оточення Путіна санкції?

С.Г. Так, можуть. Це йому буде неприємно і викличе певний внутрішній роздрай.

«ДС» Чим може відповісти Москва?

С.Г. Росії нічим відповісти, крім брязкання зброєю, причому не доводячи до великого конфлікту, бо в них реально нічого немає. Американці можуть заборонити якимось ключовим людям з оточення Путіна їздити в США, заморозять на якийсь час їх активи, банківські вклади, власність. А що може Росія? Хіба у Трампа є пару мільярдів десь в російських банках, чи у Байдена? Ні. От і все. Дзеркальної відповіді в них немає. Вони будуть тільки лякати, будуть провокації влаштовувати, можливо, щось вчинять якщо не проти України, то в Сирії чи ще деінде.

«ДС» Яким чином підвищення ставок у поглибленні конфлікту США та Росії може відбитися на Україні?

Реклама на dsnews.ua

С.Г. Ми не знаємо, що в голові у Путіна. Можливо, знову якусь авантюру затіє, можливо, буде просто лякати, тиснути. В нього така тактика, наїжджає у стилі «тримайте мене за руки семеро, а я людина з гранатою без чеки». А насправді хто знає, як далеко він готовий зайти. Він же розуміє, що це вдарить і по його оточенню, і по ньому самому, сім’ї, якщо це далеко зайде. Зараз іде гра нервів.

Активність Росії біля українських кордонів, перекидання військ з Уральського, Східного та Сибірського округів — це погана ознака, демонстрація рішучості. Кажуть, шо вони мають біля наших кордонів 28 батальйонно-тактичних груп. Кожна група від 600, при посиленні до 1000 бійців з хорошим технічним забезпеченням. Це боєздатні частини, але їх не так багато. А от якщо вони подвоять чисельність та підтягнуть сюди частини ВДВ, то це вже ударний кулак, що може свідчити про якісь реальні плани.

Вони тестують, якщо побачать, що ціна вторгнення буде зависока, не полізуть. Я думаю, що вони не відважаться і зроблять вигляд, що й не збиралися. Це ж не перший раз, просто у цей раз воно співпало з усіма іншими проблемами внутрішніми, і в Росії, і в Сполучених Штатах. Тому така напруга. Вірогідність широкомасштабного конфлікту поки що я не вважав би дуже високою. Хоча виключати нічого не можна.

«ДС» А як поставиться до посилення протистояння між Москвою і Вашингтоном нинішній «адвокат» Росії Емманюель Макрон?

С.Г. Франція завжди займала особливу позицію. Макрон, коли став лідером Франції, намагався бути арбітром, посередником, але в нього поки нічого не вийшло. Навряд чи Франція буде готова виступити проти американських санкцій. Все-таки трансатлантична солідарність зараз буде в тренді, американці поставили її пріоритетом номер один у своїй зовнішній політиці. Тому, я думаю, Франція отримає свій інтерес в чомусь іншому, з підтримкою американців, і Париж не піде на конфронтацію.

«ДС» В цьому році у Путіна на носі вибори в Держдуму. Може, він хоче маленьку переможну війну?

С.Г. Я думаю, якщо почнуться бойові дії, то вибори або відмінять, або перенесуть. Бо тоді вводиться надзвичайний стан, а вибори в надзвичайний стан не проводяться за Конституцією. Як у них, так і в нас. Та й те, що вони намагалися зробити в 2014 році, зараз матиме набагато більшу ціну. Чи вони можуть нашу армію перемогти? Можуть. До Києва можуть дійти? Можуть, можуть і до Львова. А що потім робити з цією країною, з 40 з чимось мільйонів, як її утримувати під контролем? Проводити загальну мобілізацію, але чи сподобається це росіянам? А труни тоді підуть додому, бо будуть стріляти по ночах по їхніх патрулях і так далі. Якоїсь широкої пʼятої колони в Україні вже немає, і вони про це знають. На лояльність широких верств населення вони не можуть розраховувати.

«ДС» Окрім анонсу нових заходів проти Росії, США створюють посаду спецпосланця по зупинці "Північного потоку — 2". Навіщо, чим це потужніше за санкції?

С.Г. Там дуже складна ситуація. Я думаю, що вони давно вже ввели б широкомасштабні вбивчі санкції проти "Північного потоку — 2", але Байдена стримує позиція Німеччини. Вона хоче стати газовим хабом, а Байден хоче з Німеччиною поліпшити відносини. В довгострокових інтересах у американців є зацікавленість зупинити поставки газу Росією, бо це конкурент по скрапленому газу, який Америка починає виробляти і постачати в різні регіони світу. Вони говорять про політичну залежність від Росії, а крім того є ще економічний інтерес. Просто скраплений газ буде дорожчий, ніж з "Північного потоку". Байден намагається забезпечити для американських компаній якийсь ринок, але одночасно хоче з Німеччиною помиритися, це балансуюча політика.

«ДС» Запровадження цієї посади не ослабить підтримку санкцій проти Росії Німеччиною?

С.Г. Навряд. Меркель досиджує останні місяці, будуть вибори у вересні, вже визначений її наступник від ХДС. Я думаю, що США хочуть зкоординувати санкційну політику, створити новий механізм впливу на Німеччину. Наскільки це буде вдало використано, побачимо.

«ДС» Яким чином відреагують на ініціативу Вашингтона щодо «Північного потоку — 2» інші європейські країни?

С.Г. Іспанці, італійці не мають такого інтересу в російських поставках газу як Німеччина, вони від цього не виграють економічно, тот і реагувати не будуть особливо. Польща буде точно підтримувати будь-які ініціативи проти газопроводу, бо вони втрачають як і Україна, транзит і гроші від нього. Російський газ же, пройшовши територією України, роздвоюється потоками: на південь через Угорщину та на північ через Польщу до Німеччини. Взагалі, є якась закулісна гра, яка мені не дуже подобається, в якій Німеччина бачить свій інтерес економічний, Росія на цьому грає, можливо, когось підгодовує в Берліні.

    Реклама на dsnews.ua