• USD 41.4
  • EUR 45.3
  • GBP 53.8
Спецпроєкти

Віталій Бала: Засідання РНБО по Деркачу мало відбутися давно, але СБУ не тим займається

Про наслідки оголошення Андрія Деркача "маріонеткою Путіна" для української влади та політичних партнерів депутата в ОПЗЖ "ДС" поговорила з директором Агентства моделювання ситуацій Віталієм Балою

Віталій Бала
Віталій Бала / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

"ДС" Американська розвідка прямо назвала Андрія Деркача маріонеткою Путіна, що втручалась в президентські перегони в США в 2020 р. Як реагуватиме Зеленський і його Офіс? Чи чекати появи цього прізвища в черговому рішенні РНБО?

В.Б. По-перше, санкції Мінʼюсту США проти Деркача вже були наприкінці минулого року. І якоїсь реакції з нашого боку, яка запам'яталась би, я не згадаю. Можливо, хтось там щось говорив чи робив, але це не було певним сигналом.

По-друге, в цій ситуації має реагувати не так Офіс президента, як СБУ. Вона по суті своїй має займатися контррозвідувальною діяльністю, а не тим, чим вона зараз в основному займається. І якщо одна з найкращих спецслужб світу називає Андрія Деркача агентом РФ, то нашій контррозвідці треба розібратися, наскільки це відповідає дійсності та вжити необхідних заходів. І це потрібно робити в першу чергу. А стосовно засідання РНБО — це треба було зробити давно. Та краще пізно, ніж ніколи.

"ДС" Адвокат Ігор Головань, який представляє інтереси Петра Порошенка, повідомив, що Шевченківський суд зобовʼязав ДБР відновити розслідування проти Нестора Шуфрича, Рената Кузьміна і групи нардепів від ОПЗЖ через їх втручання в хід виборів у США. Чи готовий Офіс Зеленського заради прихильності адміністрації Байдена воювати не конкретно з Медведчуком, а з цілою обоймою депутатів від ОПЗЖ?

В.Б. Для того, щоб взаємовідносини президентів США та України мали якусь перспективу, Зеленський, який свого часу позитивно оцінював відкриття кримінальних справ, пов'язаних з Байденом і збирався викликати його у якості свідка, тепер має ухвалювати певні рішення і робити конкретні дії. Зокрема, щодо громадян України, запідозрених у співпраці з російською розвідкою.

Дії щодо згаданих депутатів теж мають бути одним з пріоритетів. Не знаю, наскільки є фактологічною доказова база щодо Шуфрича та Кузьміна. Але якщо така є, то це потрібно обов'язково робити, насамперед, з огляду на захист національних інтересів України. Це стане дуже позитивним сигналом для нашого стратегічного союзника.

"ДС" Чи не бояться в ОП, що коли вони зачеплять ледь не півфракції ОПЗЖ, то може статися щось гірше, ніж припинення постачання дизелю й автогазу в Україну компанією, повʼязаною з Медведчуком?

Реклама на dsnews.ua

В.Б. Думаю, що на це жодною мірою не треба зважати. Я взагалі є прихильником обнулення торговельних стосунків з РФ, і для цього треба шукати компенсаційні варіанти. Якщо ми кажемо про дизель, ядерне паливо, то вже давно треба було знайти альтернативні джерела їх постачання. Щоб не існувало очевидного сюрреалізму, коли країна вбиває наших громадян, а ми з нею торгуємо — це ж не вкладається в рамки здорового глузду. Слід розробляти план, який би дозволив Україні з найменшими втратами вийти з цієї ситуації.

"ДС" Крім Деркача, розвідка США згадала Костянтина Килимника, який раніше керував офісом Манафорта в Україні. Цю фігуру називають близькою до Сергія Льовочкіна. В контексті того, що США збираються системно допомагати Зеленському займатися деолігархізацією, чи зачепить цей сюжет "газовиків"?

В.Б. Це вже буде залежати від української влади, в першу чергу — від правоохоронних органів. Коли ці прізвища в такій доповіді згадуються — це певний сигнал для того, щоб ми не просто почули, почитали, обговорили, а перевірили й зробили конкретні дії. Реакція з боку наших правоохоронних органів і влади також буде певним сигналом щодо готовності української влади до взаємостосунків зі США. Думаю, що ймовірність розмови Байдена з Зеленським, яка так і не відбулася поки що, багато в чому залежить від рішень і дій української влади в цьому напрямку.

В.Б. Думаю, що нинішній керівник ОП займається неприродними для його посади функціями. Крім того, він зараз фактично є такою собі політичною "гирею" для Володимира Зеленського, і чим швидше президент цієї гирі позбудеться, тим більше у нього буде можливостей для маневрування і виходу з кризових ситуацій.

До речі, якби зараз владою не були випадкові в політиці люди, вони б уже давно вирішили питання "Вагнергейту", який продовжує негативно впливати на репутацію не тільки Зеленського, а й України. Адже ОП зараз є політичною ахіллесовою п'ятою для президента. Та й взагалі виглядає дивно, коли ухвалення рішень, які стосуються національних і державних інтересів України, залежать від керівника ОП — незалежно від його прізвища.

"ДС" Чи буде Білий дім більш наполегливо домагатися екстрадиції Фірташа до США, ніж він робив це при Трампі? У разі успіху чи чекають на групу "газовиків" в Україні нові проблеми?

В.Б. Переважна більшість людей, які у нас ніби займаються політикою, перебільшують роль України у зовнішній політиці США і їх національних інтересах. США є чим займатися. У доповіді Байдена про зовнішню політику був генеральний меседж, що Америка повертається у світ після того, що там наробив Трамп. Йдеться і про співпрацю з ВООЗ, і про Паризьку кліматичну угоду, і про справи з Іраном — тобто питання, які серед перших в інтересах США.

Отже, питання Фірташа десь дуже і дуже далеке і стосується не стільки зовнішньополітичних інтересів, а більше діяльності правоохоронних органів. У американців є свої процедури, відповідно до яких вони ведуть справу Фірташа. Між іншим, процес може піти й у зворотному напрямку. Якщо влада реально почне боротися з олігархічними групами всередині країни, то безумовно зачепить Фірташа як одного з їх очільників — тоді можна буде педалювати та прискорювати цей процес. Тобто багато що залежить саме від дій чинної української влади.

    Реклама на dsnews.ua