• USD 27.3
  • EUR 30.9
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

Євген Магда: Евакуювати Медведчука Москва ще встигне, зараз він потрібен в Україні

Про перспективи обміну Віктора Медведчука на українських полонених "ДС" поговорила з директором Інституту світової політики Євгеном Магдою

Євген Магда / facebook.com/yevhen.mahda
Євген Магда / facebook.com/yevhen.mahda
Реклама на dsnews.ua

"ДС" Володимир Зеленський днями публічно озвучив ідею обміну Віктора Медведчука на українських героїв, які знаходяться у полоні в Росії. Він справді хоче цього обміну?

Є.М. Заява дійсно цікава. Свого часу я казав: якщо влада притисне Медведчука, то Росія може показати його громадянство і вимагати у зв’язку з цим до нього відповідного ставлення. Як бачимо, Зеленський змоделював таку ситуацію, мовляв, якщо Росія покаже громадянство Медведчука, то ми будемо думати, як його обміняти.

Водночас Медведчук вже встиг сказати, що жодного іншого громадянства, крім українського, у нього немає і він на таку історію не погоджується. Насправді, думаю, ситуація, коли заслужений юрист України та народний депутат несподівано виявиться російським громадянином, грає не на користь нашій країні.

Я недостатньо знаю формальності юридичного процесу, проте бачу, що українські правоохоронці успіхів у доведенні справи Медведчука до суду поки не демонструють. Той факт, що ініціативи офісу Генерального прокурора по обох справах, де пропонувались астрономічні застави, закінчилися рішенням про цілодобовий домашній арешт, лише підтверджують неформальний вплив Медведчука на суди і небездоганність юридичної бази.

Росії ж об’єктивно Медведчук зараз більше потрібний у Києві. Думаю, там усвідомлюють, що евакуювати його навіть на запропонованих Зеленським умовах вони ще встигнуть. А от щоб він і далі виконував визначені йому Москвою функції — це їм набагато цікавіше. Тому я не думаю що ця пропозиція Зеленського знайде відгук в серцях Путіна і Мєдвєдєва, які є кумами Медведчука.

"ДС" Тобто якщо в Медведчука навіть є російське громадянство, його заява протилежного змісту продиктована тим, що він потрібен Кремлю в Україні?

Є.М. Не думаю, що у Медведчука є великі політичні шанси в майбутньому зайняти керівну посаду у нашій державі, хоча знову стати народним депутатом він зможе. Тому тут він виконує суто прагматичну функцію, яка йому прописана в російському технологічному завданні.

Реклама на dsnews.ua

"ДС" Чи можна після відмови суду призначити Медведчуку заставу в мільярд говорити, що спроба Банкової покарати Медведчука провалилась?

Є.М. Банкова намагається тісно прив’язати Медведчука до Порошенка. Логіка в тому, що, мовляв, вони між собою пов’язані, і ми це будемо доводити. В різний спосіб, але наразі поки що інформаційно. Юридичних, правових кроків у цьому сенсі я поки що не помітив. Зрозуміло, що сьогодні такий політичний дуплет владі вигідний, він завдає удару по обидвох опозиційних, досить небезпечних для команди Зеленського сегментах. Але щоб діяти в такий спосіб, треба було раніше не грати у КВН і на сцені з "Кварталом 95", а вчитися займатися політикою. Мені здається, що ані Зеленський, ані його команда не є достатньо фаховими для цього.

"ДС" На які больові точки голови політради ОПЗЖ влада може тиснути?

Є.М. Я поки не бачу потужних аргументів, які б дозволили владі притиснути Медведчука так, щоб він почав проситися у Москву і капітулював перед Зеленським. Те, що Медведчук мав багато різноманітних впливів, це зрозуміло. Але якщо його почнуть чіпляти, то за що? За роботу керівником адміністрації президента Кучми? Тоді чіпляються автоматично Кучма Пінчук. І виникає питання, чи вигідно це команді Зеленського. В його команді нема стратегії, тільки тактика. А стратегія має полягати в посиленні градусу проукраїнських виступів і відповідної демонстрації непримиренності до всього проросійського. Але я далеко не впевнений, що Зеленський і його оточення на це готові.

"ДС" Якими можуть бути подальші сценарії у протистоянні Зе-команди І Медведчука?

Є.М. Найгірший сценарій для влади — виправдання Медведчука у суді. Це, відповідно, може надати імпульс і тим людям, які сьогодні вагаються — чи підтримувати Медведчука, чи ні. Ну і Росія теж підключиться до підтримки кума Путіна і Мєдвєдєва.

Ну а найкращий сценарієм було б викрадення Медведчука російськими спецслужбами, щоб згодом ми його побачили у Кремлі разом з російським президентом. Тоді команді Зеленського вже не потрібно було б нічого доводити.

    Реклама на dsnews.ua