• USD 36.6
  • EUR 38.5
  • GBP 44.6
Спецпроєкти

"Путін, допоможи!" 2.0. Що показало донецьке шоу "Русский Донбас"

Відправлений до окупованого Донецька пропагандистський десант підігрів надії всього ватнічества на приєднання ОРДЛО до Росії, але Кремль тут же офіційно дезавуював подібні перспективи

Учасники форуму "Русский Донбас" в Донецьку
Учасники форуму "Русский Донбас" в Донецьку / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

В огляді "ДС" — головні події за останні сім днів, що відбулися на території окупованих районів Донбасу

Доктрина-страшилка

Тиждень, що минає, приніс дві важливі події, які характеризують ті актуальні процеси, що відбуваються навколо українських територій Донеччини та Луганщини, що зазнали російської окупації. Перше стосувалося зустрічі політичних радників лідерів країн "нормандської четвірки", що переноситься вже двічі, яка відбулася-таки 27 січня, хоч і в режимі відеоконференції. Однак результат цього рауту знову був нульовим. Або, як говорилося в офіційному, але дуже короткому повідомленні Офісу президента, чий керівник Андрій Єрмак був її учасником, "в ході зустрічі сторони обговорили кроки, які могли б активізувати процес встановлення миру на Донбасі, сторони домовилися продовжити консультації на наступних зустрічах на рівні радників". Тобто поточна тенденція щодо продовження невпинного товчіння води в ступі цілком очевидна.

А ось друга подія пройшло в окупованому Донецьку на наступний день, 28 січня, в яскравому форматі реаліті-шоу із залученням топових зірок російської пропаганди (правда, чомусь виключно неросійської національності, що сценаристи дійства явно зробили неспроста). І мало як максимум надихнути все світове ватнічество на звершення в ім'я перемоги "русского мира", а як мінімум хоча б його трохи підбадьорити. Йдеться, звичайно ж, про широко розрекламований форумі "Русский Донбас", на якому серед іншого була прийнята справжня доктрина-страшилка. У ній чорним по білому поставлені наступні завдання: "конституційно-правове і політичне оформлення ДНР і ЛНР як російської національної державності; поглиблена економічна інтеграція з Росією; зміцнення соціокультурних, науково-освітніх та інших зв'язків з РФ; встановлення контролю ДНР і ЛНР над усіма територіями Донецької та Луганської областей; гуманітарна, соціальна, правозахисна, політична підтримка руських в Україні".

Втім, в доктрину так і не увійшов прямий заклик до Москви прийняти ОРДЛО до складу Росії, як це вже два місяці поспіль не втомлювався анонсувати донецький гауляйтер Кремля Пушилін Денис Володимирович. Обмежилися тільки фразою "єдиним прийнятним для її народу майбутнім Новоросії може бути її повернення в орбіту "русского мира". Межі ж цієї самої "орбітальної Новоросії", в розумінні нинішніх укладачів доктрини "Русский Донбас", залишилися, як і в 2014-му — це не тільки Донеччина і Луганщина цілком, але і Харківська, Дніпропетровська, Одеська, Запорізька, Херсонська та Миколаївська області. Хоч про похід на Київ і Львів забули, і то радує.

Апофеоз "російського духу"

"Донбас вніс свій внесок в спадщину російської цивілізації", — з пафосом сурмив на сайті хозяин сцени, наполовину узбек за національністю Пушилін Денис Володимирович. Йому в тому ж дусі підспівував з надривом луганський топ-колаборант з споконвічно українським прізвищем Пасічник: "Насправді сьогоднішнім заходом ми довели, що ми — руські люди, ми заявили про це на весь світ. Що робить нас росіянами? Ми по духу російські, говоримо по-російськи, Росія — це наш великий будинок, у нас єдина історія, віра, єдині подвиги дідів і прадідів, ми єдині, нас не розірвати, і душа у нас теж російська".

Реклама на dsnews.ua

Нападами лубкового російського шовінізму розважали публіку як в залі, так і стежить за поданням в телетрансляції, ще один етнічний українець, кримський зрадник і нинішній володар скоринки депутата Держдуми РФ Андрій Козенко, а також інший російський парламентарій, комуніст з Північної Осетії Казбек Тайсан. Але всі чекали появи на підмостках легендарного тріо російських вірмен-пропагандистів: головного редактора Russia Today Маргарити Сімоньян, її чоловіка і за сумісництвом телеведучого НТВ Тиграна Кеосаяна і головного редактора радіостанції "Говорить Москва" Романа Бабаяна. І дочекалися справжнього апофеозу.

"Люди Донбасу хочуть жити у себе вдома і хочуть бути частиною величезної, великої і нашій щедрій Батьківщини. І ми зобов'язані їм це забезпечити. Росія-матінка, забери Донбас додому!", — мало не розплакалася на сцені Симоньян. А її супружнік Кеосаян таки зронив сувору чоловічу сльозу: "Величезне спасибі вам за те, що у мене з'явилася можливість опинитися на Батьківщині! Я, етнічний вірменин, народжений у Москві, і давав присягу Радянському Союзу в 1985 році, залишаю за собою право вважати землю Донбасу своєю Батьківщиною".

З кремлівським привітом

І що ж в результаті всього цього шоу артистів розмовного жанру? А зовсім нічого — дорогий цирк з окупованого Донецька поїхав, і високо оплачені клоуни на "новій батьківщині" аж ніяк не залишилися. Навздогін російський МЗС устами Марії Захарової прокоментував федеральним російським ЗМІ заклик Симоньян до Росії-матінки про таке повідомленням: думка головного редактора телеканалу Russia Today про необхідність приєднати Донбас до Росії є її особистою точкою зору.

Але цього комусь здалося мало, тому довелося озвучити офіційну кремлівську позицію з приводу "забери Донбас додому" головному рупора Путіна Дмитру Пєскова. "Маргарита Симоньян є медіаменеджером і журналістом. Вона не може бути виразником офіційної позиції РФ. Таке питання на порядку денному не стоїть", — відчеканив він. А для особливо нетямущих, спраглих відповіді на питання, за яких умов Росія готова включити Донбас в свій склад, Пєсков повторив: "Ні прямо, ні побічно це питання на порядку денному не стоїть".

Таким чином, Кремль де-факто зіграв в банальну гру "хороший і поганий поліцейський": з одного боку, відправлений ним в Донецьк пропагандистський десант підігрів надії всього ватнічества на приєднання ОРДЛО до Росії, а з іншого — офіційно дезавуював подібні перспективи в улюбленому стилі "нас там немає'і "ми тут ні до чого". А також щоб зайвий раз не будити в новому президенті США Джо Байдені того, кого потім втихомирити Путіну буде собі дорожче.

    Реклама на dsnews.ua