• USD 36.6
  • EUR 39.4
  • GBP 46
Спецпроєкти

Чисельність та маневри. До чого готується російське ударне угруповання в ОРДЛО

За останні півтора місяці Росія зміцнила свої окупаційні корпуси в ОРДЛО людським ресурсом і готує їхнє об'єднання в єдину загальновійськову структуру

Міноборони підтверджують скупчення близько 90 тис. військових ЗС РФ на прикордонній з Україною території Росії / mod.mil.rus/Facebook
Міноборони підтверджують скупчення близько 90 тис. військових ЗС РФ на прикордонній з Україною території Росії / mod.mil.rus/Facebook
Реклама на dsnews.ua

В огляді "ДС" — головні події за останні сім днів, що відбулися на території окупованих районів Донбасу

Превентивна дипломатія

Увесь тиждень, що минає, тема підготовки Кремля до можливої ескалації в російсько-українській війні, що триває, залишалася в актуальному міжнародному порядку денному, що вже в п'ятницю вилилося в цілу низку превентивних дипломатичних кроків на вищому рівні. Причому несподівано для багатьох раптом "прокинувся" Париж, який багато хто вже списав у "клуб любителів Путіна".

Так, у своїй спільній заяві міністри закордонних справ та оборони Франції Жан-Ів Ле Дріан та Флоранс Парлі попередили Росію про серйозні наслідки у разі нової агресії проти України. "Міністри висловили стурбованість погіршенням ситуації в Україні і чітко попередили про серйозні наслідки будь-якої подальшої можливої шкоди територіальної цілісності України. Вони закликали Москву реінвестувати в переговори в нормандському форматі, погоджуючись на проведення міністерського засідання №4 найближчим часом, згідно з зобов'язаннями президента Путіна", - йшлося у комюніке французьких оборонного та зовнішньополітичного відомств від 12 листопада.

У той же день держсекретар США Ентоні Блінкен, відповідаючи на запитання ЗМІ щодо повідомлень про накопичення Росією військ поблизу кордону з Україною, сказав: "Нас дуже непокоять певні незвичайні пересування сил, які ми спостерігаємо на кордоні з Україною. Ми не знаємо, які наміри Росії, але нам відомі випадки, коли Росія накопичує сили на кордонах з Україною, заявляє про якусь провокацію з боку України, а потім проводить вторгнення". Блінкен також повторив, що з боку Росії буде "серйозною помилкою намагатися повторити скоєне в 2014 р.".

Чисельність окупантів та їх маневри

Як відомо, Москва продовжує називати "фейком" будь-яку інформацію про пересування своїх військ протягом усього російсько-українського кордону, хоча в українському Міноборони підтверджують скупчення близько 90 тис. військових ЗС РФ на прикордонній з Україною території Росії. Що ж до поточної чисельності двох окупаційних корпусів російської армії в окупованих районах Донеччини та Луганщини, то, за словами головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного, вона становить 35,5 тис., і ключові командні посади в корпусах обіймають кадрові російські генерали та офіцери.

Реклама на dsnews.ua

За даними "Східної правозахисної групи", за останні півтора місяці Росія зміцнила своє ударне угруповання в ОРДЛО людським ресурсом за підтримки регулярних частин і резервістів Південного військового округу (ПВО) РФ за програмою БАРС. БАРС — це бойовий армійський резерв країни, цим словосполученням у РФ описуються сили територіальної оборони, які формуються на підставі указу Путіна від 2015 р. №370 "Про створення мобілізаційного людського резерву Збройних Сил Російської Федерації".

У штаб-квартирі ПВО у Ростові-на-Дону у вересні-листопаді пройшли три великі наради, де йшлося, перш за все, про посилення координації між 1-м армійським корпусом ЗС РФ (дислокований в ОРДО) та 2-м армійським корпусом ЗС РФ (дислокований в ОРЛО) і приведенні їх у єдину загальновійськову структуру, тобто готується повне злиття цих двох корпусів.

Поки ж на локальному рівні певна активність окупантів спостерігалася на тижні, що минає, на лінії зіткнення з окупованою частиною Донеччини в районі Гранітного. Саме там, де раніше армійцями ООС був вперше застосований ударний безпілотник Bayraktar TB2 для "умиротворення" ворожої артилерії, яка зривала супровід гуманітарної місії Червоного Хреста щодо забезпечення побутовим вугіллям для опалення жителів села Старомар'ївка, що знаходиться в сірій зоні.

Рано-вранці 8 листопада російські найманці з території ОРДО знищили артилерійським обстрілом гаубиць Д-30 122-го калібру понтонну переправу через Кальміус — єдиний шлях із Старомар'ївки до Гранітного. Але вже через кілька днів бойовики стали скаржитися в соцмережах, що українські військовослужбовці встановили новий понтонний міст через річку на північний схід від Гранітного, а також облаштували серйозну оборонну систему траншей і підземний бункер.

Розблокування КПВВ "Станиця Луганська"

Поки в окупованому Донецьку пропагандистські ресурси активно лякають місцевих жителів наступом ЗСУ, російська окупаційна адміністрація в Луганську спромоглася на неймовірне — пішла на пом'якшення режиму пропуску лінії розмежування через єдиний пункт пропуску в районі Станиці Луганської. Про це стало відомо 10 листопада після засідання в режимі онлайн Тристоронньої контактної групи, і вже наступного дня з ОРЛО на контрольовану Україною територію пройшли через КПВВ "Станиця Луганська", що блокується протягом місяця, півтори тисячі людей.

До речі, останні відеопосиденьки ТКГ, які тривалий час не відрізнялися якоюсь результативністю, несподівано призвели до ще одного мініздійснення — з російською делегацією було погоджено можливість візиту інспекторів МАГАТЕ на територію окупованого Донбасу для перевірки місць зберігання ядерного матеріалу. Утім, поки що не йдеться про чітку дату інспекційної поїздки, у тому числі для оцінки загрози зараження радіоактивними відходами з шахти "Юний комунар" біля окупованого Єнакієвого (екологічна ситуація там різко загострилася ще навесні 2018 р. після затоплення "Юнкому" ). Але певний прогрес — в наявності. А все, мабуть, тому, що в переговори втрутилося російське МЗС, щоправда, вирішило піти на часткові компроміси лише у гуманітарній сфері.

"Основний тренд сьогоднішнього засідання — організована і скоординована атака Москви та її маріонеток з ОРДЛО на ОБСЄ. Грубі претензії висловлювалися і на адресу СММ ОБСЄ, і на адресу команди ОБСЄ, яка модерує переговори. Дуже багато часу присвятили обговоренню неможливості СММ ОБСЄ виконувати свій мандат і вести незалежний моніторинг через блокування патрулів місії на непідконтрольній уряду території Донецької та Луганської областей. При цьому представник РФ заявив, що Росія не має зобов'язань щодо забезпечення свободи пересування СММ в ОРДЛО", — повідомив подробиці член української делегації в ТКГ Сергій Гармаш. І додав, що Україна підтримала ідею керівника Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ Яшара Халіта Чевіка винести питання забезпечення безпеки та свободи пересування членів СММ ОБСЄ в ОРДЛО на постійну Раду ОБСЄ.

    Реклама на dsnews.ua