• USD 28.2
  • EUR 33.2
  • GBP 36.2
Спецпроєкти

Режим без тиші. Про що говорять перші підсумки оголошеного перемир"я

Військова ескалація дійсно знижена до мінімуму, максимально мінімізовані і втрати обох сторін. Але чисто стратегічно ситуація в російсько-українській війні не зазнала навіть найменших змін

На Донбасі діє перемир"є. Фото: УНІАН
На Донбасі діє перемир"є. Фото: УНІАН
Реклама на dsnews.ua

В огляді "ДС" — головні події за останні сім днів, що відбулися на території окупованих районів Донбасу

Тритижневий режим без тиші

З моменту останнього оголошення на Донбасі повного і всеосяжного припинення вогню на лінії розмежування пройшло вже три тижні, проте говорити про безумовний режим тиші стало абсолютно безглуздо вже в перший день нового перемир'я. Наведемо голу статистику Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ з 27 липня по 14 серпня. Так, міжнародні спостерігачі зафіксували в даний звітний період на Донеччині та Луганщині 332 порушення режиму припинення вогню, включаючи 63 вибухи, два прольоти снарядів і п'ять — освітлювальної ракети, а також 262 черги і пострілів.

У зведеннях штабу ООС це тепер щодня характеризується вже традиційним формулюванням: «Неприцільно постріли не несли загрози життю і здоров'ю, тому наші воїни вогонь у відповідь не відкривали. Серед особового складу Об'єднаних сил бойових втрат і поранень немає». А як заявив секретар РНБО Олексій Данилов, досі все обходиться без стрільби з важкого озброєння і бойових втрат, в чому і є суттєва відмінність від багатьох попередніх випадків, коли режим тиші тривав усього кілька днів. «Поодинокі випадки його порушення не мають системного характеру», — підкреслив Данилов.

Утім, втрати і поранення серед українських армійців, на жаль, тривають, просто навіть підриви на ворожих мінах під час виконання бойового завдання тепер записуються в «небойову» графу. До речі, регулярне поповнення окупантами рядів 200-х і 300-х українська військова розвідка також іменує «небойовими втратами особового складу». Наприклад 12 серпня штаб ООС повідомив наступне: «За даними розвідки Об'єднаних сил, за два з половиною тижні перемир'я підрозділи противника через необережне поводження зі зброєю, ДТП, підриву на вибухових пристроях на своїх позиціях втратили дев'ять чоловік загиблими і ще 15 пораненими». При цьому українські розвідники мало не в щоденному режимі фіксують то тут, то там інженерні роботи окупантів по обладнанню позицій в бік українських підрозділів.

Іншими словами, перші підсумки тритижневого припинення вогню на донбаському фронті такі: військова ескалація дійсно знижена до мінімуму, максимально мінімізовані і втрати обох сторін. І це дійсно створило ілюзію «порушень режиму припинення вогню несистемного характеру». Однак російські "їхтамнети" нікуди з ОРДЛО не зникли, а просто використовують нинішній перепочинок для тактичного перегрупування частин окупаційних корпусів з подальшим зміцненням своїх позицій. Тобто чисто стратегічно ситуація в російсько-українській війні не зазнала жодних, навіть найменших змін. І подібна пауза навряд чи може бути тривалою — для цього ні де-факто, ні де-юре немає системних причин.

Розширення словникового запасу

Реклама на dsnews.ua

На певній паузі нині перебуває переговорний процес по Донбасу, причому як в нормандському, так і в мінському форматі. Єдине, на минулому тижні президент Володимир Зеленський проанонсував найближче засідання Тристоронньої контактної групи на 18 серпня, в якому пообіцяв участь нового глави української делегації в ТКГ Леоніда Кравчука. Між іншим, «нове обличчя» мінських переговорів даремно часу не гаяв, розгорнувши реально колосальну як для 86-річного політика медіа-активність на телевізійних ток-шоу і в роздачі інтерв'ю і коментарів для ЗМІ. При цьому Кравчук впевнено піднявся на свій улюблений ораторський коник, особливо вправляючись у розширенні словникового запасу для застосування в переговорному процесі.

Наприклад, на його думку, Україні слід замінити поняття «особливий статус» Донбасу на формулювання «особливий режим адміністративного управління», а Донецькій та Луганській областям надати статус вільних економічних зон. У частині ж сакральної для ОРДЛО «боротьби за російську мову» кравчуковська пропозиція простіше простого: «Виходячи з Конституції і європейських законів, можна в цих регіонах вжити заходів до більш широкого застосування російської мови. Це не буде порушенням українського законодавства».

Утім, вкрай сумнівно, що в Кремлі поведуться на софістичні таланти Кравчука. По суті, «відповідь» від Путіна і компанії перший президент України отримав відразу ж, і вклали її в уста не якогось там Козака або, на худий кінець, Пєскова, а банальної маріонетки Пушиліна. "Запропоновані ним "спеціальний режим управління" і "вільна економічна зона для Донбасу віддаляють, а не наближають виконання домовленостей. Пропонований Кравчуком компроміс — це чергова спроба заговорити мінський процес. На жаль, для нас це звична поведінка українських політиків", — глузливо оголосив ватажок російської окупаційної адміністрації в Донецьку і тут же поїхав в розважальну поїздку в окупований Крим.

Цифри стану речей

Тим часом на минулому тижні була оприлюднена статистика Агентства ООН у справах біженців щодо ситуації на пунктах пропуску через лінію розмежування з ОРДЛО, що склалася в липні. Зокрема, у звіті йдеться про те, що на території Донецької області три з чотирьох транспортних коридорів залишалися закритими (від себе додам, що аналогічне положення речей спостерігається і в серпні). При цьому для отримання дозволу на в'їзд в ОРДО або виїзд звідти необхідно було потрапити в список по дуже складній процедурі.

У підсумку з окупованих районів Донеччини на контрольовану Україною територію змогли за весь минулий місяць прорватися лише 1194 людини, а в бік ОРДО і того менше — 1017. Для порівняння: у липні через КПВВ «Станиця Луганська» в ОРЛО пройшли 10 274 людини, а в зворотному напрямку — 12 560 людей. Тобто десятикратна різниця між окупованими Донецьком і Луганськом у даному злободенному питанні для людей, які живуть в окупації, говорить сама за себе.

Ну а СБУ, нарешті, привела дані про ефективність програми «На тебе чекають вдома». Як виявилося, за п'ять років існування цієї програми нею скористалися лише 390 бойовиків, особисто здавшись в обмін на звільнення від кримінальної відповідальності. До того ж, починаючи з весни 2019 р., такий прообраз перехідного правосуддя практично заморожений, так як 367 з 390 колишніх учасників НВФ використовували для власної амністії «На тебе чекають вдома» у період між серпнем 2015 р. (старт програми) і березнем 2019 р. І це при тому, що з початку поточного 2020 р. тільки поліція Донецької області затримала 182 бойовиків, а ще 20 заочно повідомили про підозру і оголосили в розшук.

    Реклама на dsnews.ua