• USD 27.2
  • EUR 32
  • GBP 37.4
Спецпроєкти

Спека без води. Як окупанти готуються до придушення в ОРДЛО водних бунтів

Цілі міста окупованої Луганщини залишаються без водопостачання з другої половини червня

Кілька міст ЛНР залишилися без водопостачання/Ілюстративне фото
Кілька міст ЛНР залишилися без водопостачання/Ілюстративне фото / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

В огляді "ДС" — головні події за останні сім днів, що відбулися на території окупованих районів Донбасу

Життя без водопостачання

Весь тиждень тих, хто живе в захопленій Росією частині української Луганської області, хвилювало переважно одне і, здавалося б, вельми прозаїчне питання: коли в настільки спекотну пору року у них нарешті з'явиться вода? Причому для багатьох це перетворилося вже в хронічну проблему, адже цілі міста окупованої Луганщини продовжують залишатися без нормального водопостачання з другої половини червня. На що місцева "влада" їх тільки "годує сніданками", обіцяючи, мовляв, ось-ось, після "закінчення ремонтних робіт", яким насправді немає кінця і краю.

В епіцентрі нинішнього водного дефіциту в ОРЛО виявилося шахтарське місто Ровеньки. Там ще 30 червня жінки разом з дітьми прийшли до будівлі ровеньківської "мерії", обурюючись відсутністю води в спеку понад 10 днів. Але чинуші з російської окупаційної адміністрації міста, як видно з відео, викладеного в YouTube справжнім, а не фейковим представником жителів ОРДЛО в Тристоронній контактній групі Денисом Казанським, просто зіграли в "поганого і доброго поліцейського".

Так, перший мінігауляйтер відразу сказав, як відрізав: "Якщо ви так будете поводитися, то я взагалі не поїду цю проблему вирішувати. Я вам по-людськи вчора пообіцяв, що буде у мене просвіт, я поїду і зроблю. Як з'явиться у мене на підприємстві просвіт, так і зроблю відразу". Другий же був у своїх поясненнях ситуації м'якшим і не таким категоричним. "Я ось вас всіх послухав, і я вам тепер відповім. Пориви йдуть на магістральному водоводі... 10 км водоводу повинні зробити цього року. На даному етапі змонтовано вже більше кілометра... В кожному місті така ж проблема: і в Антрациті, і в Свердловську (місто Должанськ. — "ДС")... У Луганську, щоб ви розуміли, тільки 30–40% людей отримують воду", — спробував він перекричати розгніваних жінок, розкривши при цьому головну військову таємницю.

У підсумку минулого тижня ніхто воду в Ровеньках, само собою, не включив, а на сайті "мерії" 5 липня з оновленням 8 липня просто з'явилося маленьке оголошення такого змісту: "Шановні ровенчани! 05.07.2021 о 08:00 припинено подачу води на місто Ровеньки і прилеглі селища у зв'язку з аварією на магістральному водоводі Молодогвардійськ — Ровеньки до закінчення ремонтних робіт бригадами ГУП ЛНР "Луганськвода".

Реклама на dsnews.ua

І 8 липня "Луганськвода" бадьоро відрапортувала про те, що водопостачання відключено в Луганську як на центральних вулицях, так і в спальних районах, а також ще в восьми населених пунктах ОРЛО — в Слов'яносербську, в місті Алмазна і в селищах Анінка, Сабівка, Нове і Ломоватка. Плюс ще в кількох селах. Мовляв, "тривають аварійні роботи"...

Превентивне придушення бунтів

Тобто на носі в так званих окремих районах Луганської області можлива ціла серія справжніх водних бунтів виснажених жителів. Тому ватажок російської окупаційної адміністрації в Луганську Пасічник вирішив діяти на випередження, спустивши місцевому "скаженому принтеру" рознарядку вжити превентивних заходів. Сказано — зроблено: 6 липня "народна рада ЛНР" проголосувала за введення кримінальної відповідальності за умисне блокування доріг, мостів і залізничних сполучень.

Оголошений мотив таких "змін до кримінального кодексу" — забезпечити безперебійну роботу екстрених служб. Хоча і їжаку зрозуміло, що дане "законодавче нововведення" буде насамперед поширюватися на випадки перекриття доріг під час всіляких акцій протесту, яких останнім часом більш ніж достатньо. Тут тобі не тільки відсутність нормального водопостачання, а й постійні вимоги шахтарів, металургів та інших голодних роботяг виплатити їм божевільні борги по зарплатах, що накопичилися за багато місяців, а то й років.

До речі, окупаційні адміністрації і в ОРЛО, і в ОРДО діють у цьому напрямку абсолютно синхронно. Адже не дарма декількома днями раніше аналогічне "внесення змін до кримінального кодексу ДНР" прийняла і "народна рада ДНР". Тепер в окупованому Донецьку і околицях строго каратимуться всі "випадки навмисного блокування об'єктів транспортної інфраструктури, а також перешкоджання руху транспортних засобів і пішоходів на шляхах сполучення, вулично-дорожньої мережі, якщо ці діяння створили загрозу життю, здоров'ю та безпеці громадян, а так само загрозу знищення або пошкодження майна фізичних і (або) юридичних осіб ". Зауважимо, що підігнати під таке формулювання "закону" можна буквально будь-яку несанкціоновану активність населення.

Паспортний секрет Полішинеля

Тим часом минулого тижня остаточно стала зрозуміла мета поспіху Кремля в справі видачі жителям ОРДЛО російських паспортів. Ще два тижні тому "ДС" писала, що ключовою версією того, що відбувається, є підготовка до виборів до російської Держдуми, які пройдуть 19 вересня. І ось тепер про все це чітко і недвозначно заявив в одному зі своїх телеефірів секретар РНБО Олексій Данілов.

"На території Донецької та Луганської областей 630 тис. російських паспортів роздано. Фактично це гетто, тому що вони його загородили: з одного боку — кордон і з іншого боку — кордон. Це такий концтабір для жителів Донецької і Луганської областей, і видають там ці документи. Це як Гітлер нападав, то він аусвайси видавав", — сказав Данілов.

І підсумував: "Для чого це робить Путін? Ще раз підкреслюю, для того, щоб додатково взяти на виборах в Держдуму ще 500 тис. голосів, це їх таке використання". Від себе знову ж таки додамо, що такі оцінки секретаря Радбезу — мінімальна планка для ЦВК РФ. При необхідності можна домалювати мільйон голосів і навіть більше, відданих "жителями Донбасу" за торжество "русского мира" (тут йдеться насамперед про путінську "Єдину Росію", хоча і вся так звана "системна парламентська опозиція" є де-факто кремлівськими квазіпартійними проєктами). Хто їх там перевірить?

    Реклама на dsnews.ua