• USD 27.2
  • EUR 30.9
  • GBP 36.3
Спецпроєкти

З Верховного Суду масово звільняються судді. Що відбувається

У західних посольствах можуть розцінити відставки як свідчення тиску на Верховний Суд з боку Офісу президента

Верховний Суд
П'ятеро суддів Верховного Суду подали у відставку / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

За останній місяць вже п'ятеро суддів касаційних судів у складі Верховного Суду подали у відставку. Першу з цих заяв, подану суддею Касаційного цивільного суду Валентиною Ждановою, Вища рада правосуддя задовольнила 12 серпня. На засіданні 31 серпня ВРП повинна була розглянути, але вирішила відкласти на більш пізній термін питання про відставку судді Касаційного кримінального суду, члена Великої палати Верховного Суду Володимира Британчука. На порядку денному наступного засідання ВРП, що заплановане на 2 вересня, перебувають заяви про відставку ще двох суддів Касаційного кримінального суду Василя Огурецького і Світлани Вус. А 9 вересня ВРП повинна розглянути заяву судді Касаційного адміністративного суду Миколи Гусака.

Підозри падають на Банкову

Звичайно, це не флешмоб. І судді, які подали у відставку, публічно не коментують свої рішення. Проте, п'ять відставок верховних суддів за один місяць — це багато. І це вже викликало пильну увагу західних посольств.

Нагадаємо, що нинішній Верховний Суд — це перший результат судової реформи, що була розпочата п'ять років тому за підтримки (і за наполяганням) західних партнерів. Новий Верховний Суд був створений замість старого Верховного суду України (для цього довелося вносити зміни в Конституцію), його судді обиралися на відкритому конкурсі. Він почав працювати 15 грудня 2017 р., тобто менш як чотири роки тому. І якщо з нього раптом один за одним почали йти судді, то у західних партнерів, звичайно, виникають питання.

До того ж в інформпросторі поширюються чутки про те, що найближчим часом очікується ще низка аналогічних заяв верховних суддів. І що принаймні деякі з цих відставок викликані тиском на Верховний Суд зі сторони Банкової, наприклад, в зв'язку з розглядом справ про визнання незаконними указів Володимира Зеленського. Йдеться, зокрема, про указ, що в обхід законної процедури викреслив з числа суддів Конституційного суду України голову КСУ Олександра Тупицького і суддю Олександра Касмініна, а також про низку указів, які ввели в дію рішення РНБО про накладення санкцій на юридичних і фізичних осіб .

Всім відомо, що Зеленський хотів би будь-якою ціною уникнути скасування своїх указів. Причому це бажання публічно озвучувалося. Досить навести нещодавню заяву представника Зеленського в КСУ Федора Веніславського, який в інтерв'ю "24 каналу" сказав: "Я переконаний, що Тупицький до Конституційного суду точно не повернеться, незважаючи на будь-який сценарій, рішення Великої палати Верховного Суду, тому що є 100%-ні важелі впливу з боку президента України, як таку одіозну особистість не допустити до виконання таких важливих функцій, які є у судді КСУ".

І ось подібні заяви можуть зіграти злий жарт з Банковою. Бо будь-який спостерігач, а особливо в західних посольствах, тепер легко повірить у готовність Зеленського використовувати проти верховних суддів всі свої "100%-ні важелі впливу", про які так сміливо повідав Веніславський.

Реклама на dsnews.ua

Удар у відповідь

Утім, тут напрошується питання, чому ж верховні судді не чинять опір тиску, а проявляють слабкість і йдуть у відставку. Яка їм користь від того, що західні посольства будуть висловлювати Банковій свою глибоку заклопотаність.

У зв'язку з цим варто зазначити, що принаймні деякі верховні судді можуть йти у відставку не для того, щоб няньчити онуків і копати город на пенсії, а для того, щоб поборотися за нові привабливі посади. Нагадаємо, що 13 і 14 липня Верховна Рада прийняла закони про відновлення роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та про порядок обрання (призначення) на посади членів Вищої ради правосуддя. Ці два закони були в числі головних вимог до Зеленського, які озвучив держсекретар США Ентоні Блінкен. Банкова була змушена віддати міжнародним експертам вирішальний голос при формуванні нової ВККСУ, а також при оцінюванні нинішніх і майбутніх членів ВРП.

Тому буде не дивно, якщо деякі з верховних суддів, які вже подали або найближчим часом подадуть у відставку, потім виявляться в списках кандидатів у члени нової ВККСУ та оновленої ВРП.

Якщо це трапиться, то, звичайно, можна буде припустити, що вони зробили це з любові до змін: набридло сидіти в теплих кріслах верховних суддів і жага пригод потягнула подати у відставку та спробувати щастя на нових конкурсах.

Але не можна виключати і інший варіант: західні партнери, наслухавшись, як Веніславський хвалиться "100%-ми важелями впливу" Зеленського, вирішили наповнити ВККСУ та ВРП надійними людьми. А шукати надійних людей можна ж не тільки серед активістів-антикорупціонерів (жарт), але і серед нинішніх верховних суддів — вони, звичайно, не ангели, але чотири роки тому успішно пройшли через серйозний конкурс. І вони точно нічим не зобов'язані нинішнім господарям Банкової — а це для західних посольств може виявитися головним критерієм.

    Реклама на dsnews.ua