• USD 26.9
  • EUR 31.9
  • GBP 37.5
Спецпроєкти

Перемога з подвійним дном. Як Блінкен видавив з Зеленського судову реформу

Міжнародні експерти отримали вирішальний голос при формуванні нової ВККСУ, а також при оцінюванні нинішніх і майбутніх членів Вищої ради правосуддя

Ентоні Блінкен
Ентоні Блінкен / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Володимир Зеленський виконав одну з п'яти головних вимог США. Ці вимоги публічно сформулював держсекретар США Ентоні Блінкен в своєму відеовиступи на Ukraine Reform Conference у Вільнюсі 7 липня. «Перше — прийняття законопроектів про Вищу раду правосуддя і про Вищу кваліфікаційну комісію суддів. Ці два закони забезпечать прозорий процес відбору та призначення суддів», — заявив Блінкен, звертаючись фактично до Зеленського особисто. Ось саме ця вимога, тобто прийняття законів про ВККСУ та ВСП, і стало турботою парламенту на засіданнях 13 і 14 липня.

Благополучне вето

Взагалі-то закон про ВККСУ, про який згадав Блінкен, був прийнятий Верховною Радою ще 29 червня. Це законопроект №3711-д «Про внесення змін до закону України "Про судоустрій і статус суддів" та деяких законів України щодо відновлення роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів України». Він набрав 293 голоси — його підтримали всі фракції і групи, крім ОПЗЖ і «Батьківщини». У той же день посольство США заявило: «США вітають ухвалення законопроекту №3711-д при міжпартійній підтримці, щоб відновити ВККСУ, і очікують остаточного тексту...» 5 липня голова Верховної Ради Дмитро Разумков підписав цей закон і направив його на підпис Зеленському.

Однак у прийнятому законі була виявлена колізія. У процесі другого читання депутати внесли в законопроект дві правки, які суперечать одна одній. Причому одна правка була прийнята як раз для того, щоб задовольнити побажання західних партнерів, а інша, навпаки, йшла їм наперекір. Тому Зеленський наклав на нього вето і 8 липня повернув цей закон до парламенту зі своїми пропозиціями.

Всупереч побоюванням, пропозиції Зеленського не додали в закон якихось суттєвих новацій, а всього лише внесли в нього кілька дрібних удосконалень і, головне, прибрали «неправильну» правку. І ось 13 липня кожну з пропозицій Зеленського отримала понад 300 голосів, після чого і весь закон в цілому з пропозиціями Зеленського набрав 305 голосів. Його підтримали, знову ж таки, всі фракції і групи, крім ОПЗЖ і «Батьківщини». Судячи по повній підтримці закону з боку «Європейської солідарності» і «Голосу», Зеленський і «слуги народу» дійсно виконали свої зобов'язання перед західними партнерами в тому, що стосується формування нової ВККСУ.

Нагадаємо, що стара ВККСУ за рішенням Зеленського і «слуг народу» припинила функціонувати понад півтора року тому — 7 листопада 2019 р., і весь цей час залишаються незаповненими близько 2000 суддівських вакансій в судах першої інстанції. Конкурс в нову ВККСУ не почався, бо західні партнери заблокували делегування міжнародних експертів до конкурсної комісії. Причиною такого демаршу стало те, що прийнятий закон не дав міжнародним експертам вирішального голосу.

Півтора року Зеленський намагався якось обхитрити західних партнерів, але нічого не вийшло. І зараз їх вимогу задоволено: міжнародні експерти отримали вирішальний голос при відборі кандидатур на посади членів ВККСУ.

Реклама на dsnews.ua

Згідно з останнім варіантом закону (тільки що проголосованого з президентськими пропозиціями) для формування нової ВККСУ буде створена конкурсна комісія з шести членів: три представника Ради суддів і три міжнародних експерта. При цьому будь-які два міжнародних експерта зможуть заблокувати будь-якого кандидата, який їм не сподобається. Якщо ж голоси в комісії поділяться порівну, три на три, то вирішальний голос отримує та трійка, в якій більше міжнародних експертів (три або два). Це означає, що трійка міжнародних експертів зможе провести через конкурс будь-якого кандидата, який їй сподобається.

Конкурсна комісія повинна відібрати 32 кандидата. Весь цей список зможуть повністю сформувати на свій смак міжнародні експерти. І вже з цих 32 кандидатів Вища рада правосуддя повинна буде вибрати 16 членів ВККСУ.

Можна прогнозувати, що якщо не трапиться чогось екстраординарного, то вже через кілька місяців (до кінця поточного року) конкурсна комісія буде створена, конкурс буде проведено і нова ВККСУ почне роботу, зокрема, почне відбирати суддів, щоб заповнити 2000 вакансій в судах. Таким чином, судова реформа, яка була розпочата ще в 2017-му формуванням нового Верховного Суду і яка при Зеленському два роки буксувала, нарешті відновиться.

Нова доля ВСП

Відразу після повторного прийняття законопроекту №3711-д (з президентськими пропозиціями) настала черга іншого закону, про який згадав Блінкен в своєму списку вимог до Зеленському, — закону про ВСП. Це законопроект №5068 «Про внесення змін до деяких законів України щодо порядку обрання (призначення) на посади членів Вищої ради правосуддя і діяльності дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя».

Депутати приступили до другого читання цього проекту 13 липня, а завершили 14-го. Суть нового закону в тому, що незалежні міжнародні експерти отримують визначальний голос в обранні нових членів ВСП.

Тут необхідно пояснити, що в формуванні ВСП беруть участь шість органів. ВСП складається з 21 члена, десятьох з них обирає з'їзд суддів України з числа суддів або суддів у відставці, двох — призначає президент, також по два члена вибирають Верховна Рада, з'їзд адвокатів, всеукраїнська конференція прокурорів, з'їзд представників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ. Крім того, за посадою входить до складу ВСП голова Верховного Суду.

Члени ВСП обираються (призначаються) терміном на чотири роки, без права залишитися на посаді на другий термін. Зараз в ВСП є 17 членів і чотири вакансії: дві від парламенту і по одній від прокурорів і юридичної науки.

І ось що тепер буде згідно із законопроектом №5068. Для відбору нових членів ВСП створюється Етична рада в складі шести осіб: троє від з'їзду суддів і три міжнародних експерта. Точно як у конкурсній комісії в ВККСУ. Тут теж будь-які два міжнародних експерта зможуть заблокувати будь-якого кандидата, який їм не сподобається. Якщо ж голоси в Етичній раді поділяться порівну, три на три, то вирішальний голос отримує та трійка, в якій більше міжнародних експертів (три або два). Це означає, що трійка міжнародних експертів зможе провести через конкурс будь-якого кандидата, який їй сподобається.

Візьмемо для прикладу дві парламентські вакансії. Верховна Рада повинна буде оголосити конкурс. Припустимо, туди подадуться 20 претендентів. Етична рада відбере з них кращих, але не менше чотирьох, а парламент з цього списку вибере двох.

Крім того, Етична рада перевірить всіх нинішніх членів ВСП (за винятком голови Верховного Суду Валентини Данішевської) на відповідність критеріям професійної етики і доброчесності. Якщо якийсь член ВСП отримає погані оцінки, Етична рада може рекомендувати відповідному органу, який обрав або призначив цього члена, звільнити його. З дня внесення такої рекомендації цей член відсторонюється від посади, а його повноваження припиняються до прийняття рішення відповідним органом.

Втім, в тексті законопроекту, підготовленому до другого читання, залишалося невирішеним питання про те, що робити, якщо відповідний орган ніяк не реагує на рекомендації Етичної ради. Це викликало тривогу у західних партнерів, і на Банковій були змушені піти їм назустріч. Вранці 14 липня, незадовго до вирішального голосування по цьому законопроекту, депутати проголосували за поправку №733, в якій мовиться, що протягом трьох місяців відповідний орган повинен прийняти одне з двох рішень: або задовольнити, або відхилити подання Етичної ради про звільнення даного члена ВСП. Якщо ж жодне з цих рішень не прийнято в термін, то такий член ВСП вважається звільненим з посади відповідно до закону.

Перед остаточним голосуванням відбулася цікава подія. На підтвердження була поставлена правка №666, вже врахована профільним комітетом, про те, що перший склад Етичної ради обирається терміном на три роки, а далі повинен бути обраний новий склад. Згідно з текстом законопроекту в цьому новому складі Етичної ради вже не буде міжнародних експертів, а замість них будуть по одному представнику від Ради прокурорів, Ради адвокатів і Національної академії правових наук. Напевно, номер правки викликав у депутатів якісь неприємні асоціації, але підтвердити правку №666 зважилися тільки шість депутатів. І виходить, що Етична рада з вирішальним голосом міжнародних експертів буде сформована назавжди. (Або до тих пір, поки в закон не внесуть відповідні зміни.)

Закон в цілому набрав 259 голосів. Його підтримали «Слуга народу», «Голос», «За майбутнє» та «Довіра», а не захотіли підтримати, з різних мотивів, ОПЗЖ, «Батьківщина» і «Європейська солідарність».

Залишилися чотири вимоги

Отже, одне з п'яти головних вимог, сформульованих Блінкеном, Зеленський виконав. Міжнародний експерти отримали вирішальний голос при формуванні нової ВККСУ, а також при оцінюванні нинішнього складу ВСП і кандидатів на вакансії членів ВСП.

Звичайно, це перемога Банкової. Зеленський продемонстрував Вашингтону свою здатність мобілізувати «слуг народу» на підтримку потрібних законопроектів. Але це перемога з подвійним дном: якщо Банкова не буде контролювати ВККСУ та ВСП, то судова реформа об'єктивно призведе до ослаблення влади Зеленського.

Залишилося ще чотири вимоги. Ось як їх сформулював сам Блінкен: «Друге — забезпечити, щоб вибір керівництва Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури був прозорим, що заслуговують на довіру і ґрунтувався на заслугах кандидатів. Третє — це прийняття закону про прозоре корпоративне управління, який буде захищати незалежні наглядові ради за стандартами ОЕСР. Четверте — прийняття законодавства, яке демілітаризується і деполітизує Службу безпеки України і передасть боротьбу з корупцією і організованою злочинністю іншим створеним для цього органам. І п'яте — потреба залучити до відповідальності топ-корупціонерів. Ряд розслідувань був проведений, але жоден високопосадовець не засуджений за корупцію з 2014 року. Люди повинні бачити, що система працює, для того, щоб повірити в неї».

Останній пункт в цьому списку має саме пряме відношення до Коломойського. І виконати його Зеленському буде найважче.

    Реклама на dsnews.ua