• USD 27.8
  • EUR 33.4
  • GBP 38.7
Спецпроєкти

А тепер вільний. Віддасть Трамп Зеленського на поталу Путіну?

Президент України позбувся однієї проблеми у відносинах з США і американським істеблішментом, але при цьому йому додалося інших клопотів
Фото: EPA/UPG
Фото: EPA/UPG
Реклама на dsnews.ua

Перша особиста зустріч президента Володимира Зеленського та американського лідера Дональда Трампа пройшла непогано. В цілому. А саме, якщо оцінювати ці переговори глобально - у контексті впливу на державу Україна, а не на громадянина України Володимира Зеленського, якого обрали президентом. Його американський колега пообіцяв, що сша продовжать надавати допомогу Києву і всебічну підтримку, зацікавлені в енергетичному співробітництві і т. п.

Але якщо міркувати про наслідки зустрічі і, особливо публікації перед нею, стенограми скандального телефонної розмови Трампа і Зеленського, то президент України, як видається, позбувся однієї проблеми у відносинах з США і американським істеблішментом, але при цьому йому додалося інших клопотів. Такий висновок напрошується після їх спільного брифінгу перед зустріччю, а також на підставі спілкування Зеленського з журналістами в кулуарах Генеральної Асамблеї ООН вже за підсумками переговорів.

Брифінг, який передував зустрічі, зауважимо, так і підхід Зеленського до пресі, по суті, стали продовженням і підтвердженням загального вектора того самого телефонної розмови, що відбулася 25 липня. Так, президент США своє прохання до українського президента звернути увагу на справу Джо і Хантера Байденов знову пояснив турботою за долю України, адже мова може йти про корупцію. Також Трамп відкрито закликав Німеччину і Францію, і Європу в цілому більше допомагати Україні, природно, привівши в приклад США.

Що стосується Зеленського, то він розіграв мініатюру "Я вас люблю, але незалежний куди більш". Розшифруємо: президент України при всій повазі до США та її керівництва не має наміру хоч якимось чином втручатися в американські вибори, і "Україна - незалежна країна і ніхто не впливав на неї", а її лідер - "нікому нічого не винен". За його словами, всі справи будуть розслідуватися і, взагалі, в України є більш важливі для неї розслідування. Тобто Зеленський активно дистанціюється від ситуації з Байденами, а судячи з виразу обличчя Трампа в той момент, він і не заперечує. Як вже писала "ДС", президенту США в принципі і не потрібно розслідування і подальша актуалізація історії Байденов. Він отримав досить хайпи. Плюс ініційована в Палаті представників процедура імпічменту з великою часткою ймовірності завершиться не просто нічим, а тим, що демократи, навпаки, посилять позиції Трампа в майбутній передвиборній гонці.

Тобто американський президент, як кажуть, тепер в шоколаді. Чого не скажеш про Зеленском, для якого публікація стенограми явно стала неприємним сюрпризом і змусила помітно нервувати. До такої міри, що коли він відповідав на питання про Байденах на брифінгу з Трампом, забув дати перекладачеві час на переклад, на що йому потім вказав президент США. Але очевидно, що поки Зеленського, принаймні Вашингтон Путіну на поталу віддавати не буде.

До того ж вже після зустрічі Зеленський зізнався: вважав, що американська сторона опублікує лише "свою частину". Який у цьому сенс, складно сказати. Хіба що йому це могли обіцяти або натякати на це в оточенні Трампа. У будь-якому випадку Зеленському довелося, з одного боку, запевняти, що його така практика не лякає, а з іншого, відзначати, що як би і не варто, мабуть, оприлюднити бесіди з іноземними лідерами.

Таким чином Трамп, по суті, підставив і використовував Зеленського, адже якщо питання з Джо і Хантером Байденом здається похованим, то в телефонній розмові президент України, обравши угодовську позицію, встиг покритикувати канцлера ФРН Ангелу Меркель, президента Франції Еммануеля Макрона і ЄС в цілому, а також "зачепив" екс-посла США в Україні Марі Йованович, ніж укупі з відвертим заграванням з президентом-республіканцем ускладнив відносини з демократами. Хто знає, у що це виллється, коли Овальний кабінет перейде в руки "ослів". Що може відбутися, незважаючи на високий рейтинг Трампа. Три роки тому багато хто теж не вірили, що він стане президентом. Значить, шостого президентові України залишається сподіватися на те, що Трамп знову переможе.

Реклама на dsnews.ua

Ще один момент. Випади Зеленського на адресу Меркель і Макрона, двох лідерів ЄС, які до всього відіграють ключову роль в організації та проведенні зустрічі в нормандському форматі, створюють певні ризики для проведення саміту в жовтні - для першого Зеленського. Президент України спробував якось загладити свою провину під час спілкування з пресою, але, чесно кажучи, не дуже переконливо.

У той же час варто врахувати і побажання Трампа, щоб Зеленський домовлявся з Путіним, що свідчить про наявність певної "великої угоди" щодо примирення. І так само потрібно враховувати, що під час брифінгу був присутній і спецпредставник Держдепартаменту Курт Волкер - головний парламентер від США з Росією щодо українського питання. Він де-факто є найбільш ефективним гвинтиком в діалозі з Москвою, а не Європа. Крім того, після оприлюднення стенограми, показала прагнення Зеленського налагодити контакт з Трампом, різко збунтувалися в Кремлі, в тому числі натякнувши на те, що в цьому році "нормандська четвірка" може не зібратися. Не будемо забувати і про зацікавленість Вашингтона в збільшенні поставок енергоресурсів в Україну. Це дає підстави вважати, що, по-перше, ніхто Україну не зливає; по-друге, угода передбачає компроміси двосторонні. У числі таких компромісів може бути згода США на участь у переговорному процесі за новою формулою, де знайдеться місце, наприклад, ще й Великобританії. Але станеться це, швидше за все, вже після першого саміту "Нормандії". Зеленський, зазначимо, сказав, що запрошував Трампа взяти участь у "вирішенні всіх наших проблем", але не в рамках нормандського формату зараз - коли Зеленський готується до своєї першої зустрічі з Меркель, Макроном і Путіним разом.

Якою буде зустріч? Очевидно, Путін спробує скористатися образою Меркель і Макрона на українського президента, який заради схвалення Трампа, неприємного, до речі, лідерів Німеччини і Франції, обурювався пасивністю Берліна і Парижа.

Також стенограма подарувала Зеленському головний біль і щодо генпрокурора Руслана Рябошапки, а саме його незалежності від президента. Трампа, нагадаємо, гарант запевняв, що главою ГПУ призначить "100% своєї людини". Тепер же очевидно Зеленського будуть постійно виникати питання з тих чи інших резонансних справах: а не чинили президента тиску на "свого" генерального прокурора? Втім, як і про те, якими, власне, будуть відносини Зеленського з лідерами Європи, президентом і істеблішментом США.

    Реклама на dsnews.ua