• USD 27.7
  • EUR 32.8
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

Зі старими районами. Як "слуги народу" завалили важливу реформу

Депутати побоялися перетворювати Харків, Дніпро і Одесу в пересічні міста районного підпорядкування

Реклама на dsnews.ua

Справжнім яблуком розбрату на засіданні парламенту 15 липня став проєкт постанови №3650 «Про створення і ліквідації районів». Із заявами проти прийняття цього проєкту виступили фракції партій «Європейська солідарність» і «Батьківщина». А потім за пропозицією фракції партії «Слуга народу» проєкт був узагалі знятий з розгляду.

Таким чином, місцеві вибори пройдуть у відповідності зі старим адміністративно-територіальним поділом. А нового поділу доведеться чекати, напевно, ще п'ять років – до нових місцевих виборів у 2025 р.

Однак повчально подивитися на причини провалу проєкту постанови №3650. Суть проєкту в трьох концептуальних речах. По-перше, він ліквідує існуючі 490 районів в АР Крим і 24 областях. По-друге, він позбавляє статусу міст обласного підпорядкування всі без винятку міста, які зараз мають цей статус. По-третє, він ділить всю територію АР Крим і 24 областей на 129 районів.

Тепер коротко наведемо аргументи за і проти цієї реформи.

Логічність і економія

Аргументи зводяться до логічності та економії. Дійсно, що стосується логічності, то реформування районного рівня – це другий етап адміністративно-територіальної реформи, яка була розпочата ще п'ять років тому. Її першим етапом стало створення об'єднаних територіальних громад, з тим щоб їх органи місцевого самоврядування були здатні забезпечувати ефективне управління і надавати якісні послуги населенню. Тепер, коли цей етап в основному завершений, надійшла черга другого етапу – укрупнення районів, що задумано з тією ж метою: більш ефективне управління і більш якісні послуги.

Що стосується економії, то замість 490 райрад було заплановано 129, аналогічно повинно була скоротитися кількість районних держадміністрацій. У пояснювальній записці стверджується, що «зменшення кількості районних рад призведе до зменшення видатків місцевих (районних) бюджетів у 2021 р. на 1,4 млрд грн».

Реклама на dsnews.ua

Абсурдність і розтрата

Аргументи проти реформи протилежні: вони зводяться до абсурдності і розтрати. Абсурдність у тому, що всі міста обласного підпорядкування перетворилися б у пересічні міста районного підпорядкування. А тепер врахуємо, що зараз в містах обласного підпорядкування проживає набагато більше половини (70-80%) населення областей. Згідно з проектом №3650 між цими містами та областями створювалася б прокладка у вигляді районів. При цьому деякі райони виявилися б більшими (по числу жителів), ніж деякі області. Найбільшим став би Харківський район. У нього пропонувалося включити півторамільйонне місто Харків і ще 12 об'єднаних територіальних громад. Аналогічно з Дніпром, Одесою, іншими обласними центрами і найбільшими містами, такими як Кривий Ріг, які розробники проєкту надумали зрівняти з рядовими райцентрами.

І, звичайно, це не тільки абсурдність, але й розтрата, бо на ці районні прокладки між містами та областями витрачалися б чималі гроші. До того ж вся система управління стала б менш ефективною через зайві ланки: тому ж Харкову довелося б узгоджувати свої проєкти і ділити повноваження, бюджетні гроші і відповідальність не тільки з Харківською облрадою, але й із прокладною (між містом і областю) Харківською райрадою.

Чому проєкт провалився

Загалом-то причина появи проєкту №3650 зрозуміла. Проводити укрупнення районів можна тільки перед місцевими виборами. Якщо укрупнити райони в проміжку між черговими місцевими виборами, це означає, що доведеться провести позачергові вибори в райради новоутворених районів. Як у попередні роки по мірі створення об'єднаних територіальних громад відразу ж проводилися вибори до рад цих громад.

Мабуть, «слуги народу» сподівалися, що ця реформа полегшить їм життя після виборів – і за рахунок економії, і за рахунок більш ефективного управління. Однак з'ясувалося, що цією реформою вони різко ускладнять собі життя під час передвиборчої кампанії. По-перше, мешканці ліквідованих райцентрів могли б у помсту проголосувати за кого завгодно, тільки не за «слуг народу». А по-друге, жителі Харкова, Дніпра, Одеси і навіть Кривого Рогу могли б збунтуватися: навіщо над нами якась районна влада? Щоб годувати ще й цю чиновницьку прокладку?

І під це загальне обурення «слуги народу» ризикували програти вибори скрізь. Ось вони й не ризикнули.

Напевно, коли-небудь потім з'явиться новий проєкт, більш розумний. Але час уже пішов. Місцеві вибори призначені. І вони будуть проводитися у відповідності з тим адміністративно-територіальним діленням, яке є зараз. А більш розумної реформи доведеться чекати ще п'ять років.

 

    Реклама на dsnews.ua