• USD 26.8
  • EUR 31.9
  • GBP 37.4
Спецпроєкти

Адміністратор моря. Хто намагається зайняти крісло МорАд за спиною у Кубракова

Пост глави Морської адміністрації можуть отримати люди, яких підозрюють в обслуговуванні інтересів власника кораблебудівного бізнесу в окупованому Криму

Міністр інфраструктури Олександр Кубраков
Міністр інфраструктури Олександр Кубраков
Реклама на dsnews.ua

Морською галуззю України, зокрема портами, керують одразу дві державні структури, функції і повноваження яких багато в чому між собою перетинаються.

На слуху Адміністрація морських портів України (АМПУ). Її завдання стратегічні — залучати інвестиції в портову галузь, сприяючи зростанню експорту і транзиту вантажів по морю.

А ось друга структура — Державна служба морського та річкового транспорту, яку скорочено називають Морська адміністрація, або МорАд, — задає "правила гри" в морській галузі, а також на річковому транспорті.

Гроші з моря

Саме Морська адміністрація проводить реєстрацію річкових або морських суден, видає кваліфікаційні документи морякам і до початку травня цього року оформляла спеціальні одноразові дозволи для проходу на наші річки іноземних суден. (Щорічно на наші внутрішні водні маршрути проходить до 500 суден під іноземними прапорами, уряд вирішив такі судна поки що пропускати «в пілотному режимі» без спеціальних дозволів.)

Головна роль Морської адміністрації — надавати морській галузі платні послуги. При цьому у керівництва і чиновників цієї структури є можливість зловживати своєю владою і просити хабар за видачу того чи іншого документа або загрожувати не дати потрібний "папірець", поки бізнесмен не принесе обумовлену суму в конверті.

Про те, що в Морській адміністрації практикуються корупційні побори, морська галузь говорить відкрито, спираючись на допомогу ЗМІ. У публікації за лютий 2021 р. скаржаться на існування схем в МорАд при заході іноземних річкових суден. Або ж що схема з проведенням іспитів і видачею документів морякам дає своїм господарям оборот мінімум в $6 млн на рік. ЗМІ при цьому писали не тільки про сам факт існування схем, а також називали прізвища конкретних чиновників зі структури Морської адміністрації, які могли бути замішані в корупції.

Реклама на dsnews.ua

Конкурс проводили тричі

Зараз у Морській адміністрації немає повноцінного керівництва — Мінінфраструктури досі не змогло провести кадровий відбір. Перший конкурс з призначення голови МорАд тодішній міністр інфраструктури Владислав Криклій призначив у грудні 2019 р., але на початку березня 2020 р. результати конкурсу були дезавуйовані. Криклій заявив, що "не вдалося вибрати рівновіддаленого менеджера". Наступний кадровий конкурс на посаду глави Морський адміністрації був запущений тоді ж, у березні 2020 р., але буквально через місяць цей відбір (як і інші кадрові конкурси) був зупинений під приводом пандемії коронавірусу.

У квітні 2021 р. Кабінет Міністрів оголосив новий кадровий конкурс на посаду голови Морської адміністрації. До фінальної співбесіди в травні були допущені вісім кандидатів, але кадрове рішення Кабмін і профільне Мінінфраструктури досі не прийняли.

У чомусь ситуацію з кадровим конкурсом в Морській адміністрації ускладнила рокіровка в самому МІУ: 20 травня замість Владислава Криклія міністром інфраструктури став Олександр Кубраков. Він показав себе як ефективний менеджер в рамках проєкту "Велике будівництво".

Але Кубраков, як фахівець у сфері IT і колишній керівник "Укравтодору", може не розуміти всієї специфіки морської галузі. І цією можливою недосвідченістю намагаються скористатися окремі "групи впливу", зав'язані на РФ, щоб посадити своїх людей на керівництво Морською адміністрацією.

Рятувати себе і бізнес з країною-агресором

Наприклад, такий інтерес прямо проявляє Андрій Іванов, власник групи компаній "Трансшип". Цей бізнесмен має негативну репутацію: наприклад, за даними ЗМІ, в окупованому Криму працює суднобудівне підприємство, що належить Іванову. У свою чергу, буксири зі складу флоту "Трансшип", за деякими даними, використовуються для роботи в портах країни-агресора РФ. Іванов, до речі, сам визнає, що його компанії працюють в Росії.

Ймовірно, щоб убезпечити себе, Іванов, за даними деяких ресурсів, заручився підтримкою Михайла Саакашвілі, який нині очолює "Офіс простих рішень". Іванов створив підконтрольну собі Морську палату України, де присутній співвласник "Рісо" Шота Хаджішвілі, близький до Саакашвілі.

Коли заступником міністра інфраструктури з портової галузі став Юрій Васьков, Андрій Іванов, по суті, отримав карт-бланш, адже джерела стверджують, що Васьков пов'язаний з Івановим. При цьому Васьков фігурує в кримінальній справі про створення конвертаційних центрів, нібито створених для ухилення від сплати податків при експорті зернових. Збиток від такої схеми за період 2018–2020 рр. для держбюджету України може становити мінімум 5 млн грн.

Власне, контроль над Морський палатою і зв'язок з Саакашвілі Іванов, за даними ЗМІ, намагається використовувати, щоб провести «своїх» людей у керівництво МорАд. Наприклад, у грудні 2019 р. власник "Трансшипа" відкрито критикував Криклія за скасування результатів кадрового конкурсу з Морської адміністрації. Фактичною причиною критики було те, що Криклій «зарізав» кандидатуру Івана Ніякого — висуванця від Морський палати і по факту — від Андрія Іванова. А потім, у лютому 2020 р., відразу на декількох ресурсах були розміщені публікації, які можна розцінити як замовні: там прямо велася лінія «відмова Криклія призначити Ніякого керувати МорАд — це бажання зберегти схеми.

Тепер, схоже, Андрій Іванов поміняв тактику з просування своїх інтересів по темі Морської адміністрації. На кадровий конкурс на посаду глави МорАд подавалися персонажі маловідомі, але пов'язані з Морською палатою. Наприклад, Данило Мефодовський, який зараз працює на ту саму Морську палату, а раніше обіймав посаду начальника Херсонського управління МорАд. У свою бутність чиновником Мефодовський «відзначився» тим, що фактично блокував роботу рятувальних служб області.

Або ж Віталій Панченко, який зараз теж працює на Морську палату, а до березня 2021 р. було замглави управління МорАд по порту "Чорноморськ". За відгуками учасників ринку, Панченко має репутацію корупціонера. Ще один з кандидатів — Володимир Лавриненко, якого також називають близьким до Іллі Тихонова і Андрія Іванова.

Головним кандидатом на пост глави МорАд, якого нібито хоче просунути Андрій Іванов, називають Іллю Тихонова. Зараз Тихонов прикривається статусом громадського діяча, виступаючи як представник Морської палати. Але у Іллі Тихонова багатий досвід роботи чиновником в морській галузі: у 2010 р. він став заступником голови Адміністрації морського транспорту, а в 2015 р. був начальником відділу контролю над судноплавними компаніями і підприємствами Укрморрічінспекції, трудився саме під керівництвом Васькова, який і в 2015 р. був профільним заступником міністра з портової галузі. Більш того, учасники галузі стверджують, що саме Тихонов став організатором схем із "забезпечення квитками" моряків при видачі їм сертифікаційних документів, оскільки свого часу був начальником Інспекції з питань підготовки та дипломування моряків.

Вийти з трикутника

У випадку з явним фаворитом Андрія Іванова Іваном Ніяким була обрана інша стратегія. Ніякий наприкінці травня цього року публічно запропонував свої послуги щодо "виявлення корупції" в морській галузі новопризначеному міністру інфраструктури Кубракову. Але поки що ніякої посади — навіть в ранзі радника — Ніякий не отримав.

Але загалом складається досить негативна картина як для країни, так і для новопризначеного міністра інфраструктури Кубракова. Пост профільного заступника міністра з портової галузі отримав Васьков, людина, яку підозрюють у створенні конвертаційного центру і яка може лобіювати інтереси бізнесмена, який співпрацює з країною-агресором (тобто Іванова).

Сам Іванов, подейкують, прагне отримати максимальну владу над морською галуззю країни, тому не шкодує ресурсів на замовні публікації і буквально "наповнив" своїми людьми список кандидатів на пост глави Морської адміністрації України. Мета, яку при цьому може також переслідувати Іванов, — за допомогою дій Васькова підставити Кубракова в очах президента Володимира Зеленського, а також в очах громадськості.

Дивно буде виглядати, якщо після святкування дня ВМСУ, 4 липня в Одесі, на якому були присутні президент Володимир Зеленський, глава ОП Андрій Єрмак, секретар РНБО Олексій Данілов, міністр оборони Андрій Таран і наші партнери по НАТО, головний морський орган країни очолить людина, яка має зв'язки з бізнесменом, у якого є інтереси в РФ. Адже це питання національної безпеки. І наші партнери по НАТО, включно з Великобританією, які стратегічно підтримують Україну і безпеку в Чорному морі, точно не будуть закривати на це очі. Питання у них будуть до керівництва країни, а у президента в такому разі вони можуть виникнути до профільного міністра.

Тому міністру Кубракову доцільно було б максимально відсікти від морської галузі людей, у бекграунді яких є участь в корупційних схемах, ще й з "російським слідом". А для цього необхідно глибше зануритися в тематику галузі.

    Реклама на dsnews.ua