• USD 27.9
  • EUR 34.1
  • GBP 39.5
Спецпроєкти

Олексій Голобуцький: Американці не випустять Дубінського зі своїх "жорен", а Коломойський знайде іншого виконавця

Про те, як повинен вчинити Зеленський з Дубінським, який потрапив під американські санкції, щоб не посваритися ні з Байденом, ні з Коломойським, "ДС" поговорила з політтехнологом Олексієм Голобуцьким

Олексій Голобуцький/Facebook
Олексій Голобуцький/Facebook
Реклама на dsnews.ua

"ДС" Тиждень тому Олександр Дубінський потрапив під американські санкції за втручання у вибори в США. Як повинен вчинити Володимир Зеленський, щоб не посваритися ні з Джо Байденом, ні з Ігорем Коломойським?

О.Г. Звичайно, Зеленському буде дуже складно. Неформально на Дубінського вже почали тиснути, щоб він вийшов з фракції, і закінчиться це тим, що його звідти якимось чином виколупають. Але на даному етапі якось задобрити доведеться Коломойського, інтересів у нього багато, так що це може бути що завгодно. Зрозуміло, що Зеленський без Коломойського не може, у олігарха завдання створити собі статус незамінного для нинішнього президента і української політичної системи. Але головне для олігарха зараз — зовсім не санкції проти Дубінського. Ігор Валерійович розуміє, що якщо США візьмуться за його справи ще серйозніше, ніж зараз, — то не допоможе навіть Ізраїль.

У той же час зрозуміло, що якщо американці вже зацікавилися Дубінським і іншими підсанкційними, то так це не залишать. Тим більше що Байден знає фігурантів списку, хоч і не всіх. Тут питання стратегічне для Америки і для нас: чи захочуть США робити Україну форпостом в протистоянні з Росією. Якщо так, то у нас все буде дуже жорстко, адже форпостом не може бути третьорозрядна корумпована країна. Вони вже це проходили свого часу в деяких країнах, і саме через те, що корумпована місцева еліта використовувала американську допомогу і підтримку, щоб красти, такий варіант умовного "Південного В'єтнаму" для них неприйнятний.

"ДС" Наскільки для Байдена і його адміністрації важливо, чи покарає Банкова Дубінського?

О.Г. Зрозуміло, що Дубінський — не Коломойський, але це натяк Вашингтона Києву. За океаном розуміють, що не можуть прямо вказувати Києву: зробити те-то ось так-то, це не 60-ті роки все-таки і Україна не "бананова республіка", елементи демократії і правової системи є. Тому вони точково показують, що питання потрібно вирішити.

"ДС" А чи можуть вони покарати його безпосередньо, минаючи Банкову?

О.Г. Все, завдяки чому Дубінський придбав свій вплив, знаходиться на західних майданчиках на кшталт ютуба і фейсбука. Американці йому показали, що просто тупо обслуговувати олігарха, займати антиамериканську позицію і впливати на думку українців, використовуючи при цьому американські технології, вже не вийде. Тут цікава, до речі, позиція Шарія, який нібито не помічає, що відбувається, зазвичай же він антизахідну позицію займає, а тут замовк: розуміє, що він, як і Дубінський, — ніхто, увесь їх вплив ефемерний, питання лише в розкручуванні і грошах для нього. Зрозуміло, що якщо з того ж ютуба їх виб'ють, — це величезна втрата впливу, про них забудуть через кілька місяців.

Реклама на dsnews.ua

У США починають розуміти, яку величезну владу дають соцмережі, месенджери, взагалі технології в цій сфері, приклад забаненого Трампа це дуже добре показує. І це ще розбірки в самих США, а ми, нагадаю, країна, яка дуже від них залежить в протистоянні з Росією, але до влади приходять люди, які розповідають про зовнішній вплив і займають антиамериканську позицію, і це не тільки Дубінський. Звичайно, Байден і його адміністрація звертатимуть на це увагу, тим більше він, на відміну від Трампа, завжди глибоко вникав в міжнародні відносини. Зараз там повертаються на роботу люди, які до Трампа займалися дипломатією, але при ньому просто пішли, залишивши 40 або 50% вакансій в Держдепі, які ніхто не хотів заповнювати.

"ДС" Звичайно, для Зеленського важлива думка нашого головного союзника, але йому нікуди не дітися і від впливу Коломойського у фракції "слуг народу", а незабаром голосування по законопроєкту за референдум. Чи не загальмують у президента з покаранням Дубінського з цієї причини?

О.Г. Зеленському постійно потрібні голоси Коломойського, більшості ж давно немає. Ситуація досить жорстка для президента, його рейтинг буде падати і далі, особливо після зрослих тарифів. Замість того, щоб використовувати свою популярність і бути на рівній відстані від усіх, Зеленський намагається лавірувати між олігархами і потрапив від них в повну залежність. Більшість його оточення прийшло просто тупо заробляти гроші, це їх єдиний шанс: просто так склалося, що Зеленський став президентом.

Щодо відстрочки покарання, то у Зеленського і тут розраховують на авось, тобто на те, що в адміністрації Байдена будуть зайняті іншими проблемами, і поки до Дубінського дійде черга, в Україні вже все заспокоїться більш-менш. Вони так дуже багато проблем вирішують: влазять в них, а потім — як вийде, така ось тактика без стратегії.

"ДС" До речі, про тактику. Багато хто звернув увагу на дивний мітинг на захист Дубінського біля посольства США, який тільки створив йому ще більше проблем. Хто б міг бути його організатором?

О.Г. Чесно, не знаю. Це такі дрібниці. Дубінський же не тільки обслуговував Коломойського, він робив замовні матеріали, тобто ворогів нажив достатньо, та й манера спілкування з людьми, яку він вибрав, абсолютно хамська. А сама акція по максимуму могла коштувати комусь до 10 тис. грн, тобто сума смішна і зробити це елементарно просто. І на медійну підтримку особливо не потрібно витрачатися, тому що будь-які події, які відбуваються біля посольства США, так чи інакше викликають інтерес.

"ДС" Чи буде Коломойський якимось чином захищати свого пропагандиста, який потрапив в неприємності?

О.Г. Зрозуміло, що Коломойський вклав в його розкрутку гроші, і чималі. Але для нього Дубінський не так критичний — протягом декількох місяців він може знайти і якогось іншого персонажа, який займе місце колишнього журналіста. За свідченнями людей, які вели з Ігорем Валерійовичем справи, він зовсім не схильний до сентиментальності. У нього з Дубінським чітко грошові домовленості, і якщо той не може відпрацьовувати так, як раніше, то питання про цінність цього кадру для олігарха навіть не стоїть. Та й до того ж у Коломойського повно набагато більш важливих проблем, і неприємності підлеглого йому побоку абсолютно. Тут ще варто згадати, що американська бюрократична система повільна, але якщо вже потрапив в її поле зору... Не думаю, що Дубінський має шанс виплутатися з цієї історії. Він не настільки значний, щоб заради нього змінювали правила.

    Реклама на dsnews.ua