• USD 28.1
  • EUR 33.7
  • GBP 39.1
Спецпроєкти

Олексія Чернишова можуть призначити віцепрем'єром з питань децентралізації, — джерела

Нинішній міністр розвитку громад і територій України Олексій Чернишов може бути призначений віцепрем'єр-міністром з питань децентралізації в Кабміні Дениса Шмигаля

Олексій Чернишов
Олексій Чернишов
Реклама на dsnews.ua

Нову посаду вирішили ввести в зв'язку з особливою увагою влади до реформи місцевого самоврядування, відзначають джерела.

Призначення тематичних віцепрем'єрів — свого роду сигнал про те, що на державному рівні той чи інший напрямок вважається пріоритетним. На сьогодні в Кабміні лише чотири віцепрем'єри. Троє з них суміщають посади "віце" з міністерськими портфелями. Зокрема, міністерства реінтеграції, цифрової трансформації, стратегічних галузей промисловості. Є ще один віцепрем'єр без портфеля міністра — з питань європейської та євроатлантичної інтеграції.

Наявність тематичного віцепрем'єра в уряді дозволяє більш ефективно впроваджувати в життя потрібні рішення за конкретними напрямами і не давати спустити на гальмах актуальні процеси, в тому числі на законодавчому рівні. Тим часом напрямок децентралізації, визнаний закордонними партнерами України одним з найбільш успішних, останнім часом залишався без таких лобістських можливостей. І це при тому, що до переходу на посаду глави уряду Денис Шмигаль, займаючись, в тому числі децентралізацією, мав статус віцепрем'єра.

Коментуючи можливе призначення Олексія Чернишова, джерела в Кабміні й Верховній Раді відзначають, що очолюваний ним Мінрегіон на сьогодні "є центром прийняття рішень з питань реформи місцевого самоврядування".

Серед заслуг міністерства на чолі з Чернишовим експерти з питань місцевого самоврядування називають укрупнення районів, активну протидію місцевим "елітам", які не бажали втрачати власні "удільні князівства", а також розробку алгоритму, в тому числі кадрового, для РДА. Завдяки Мінрегіону, вважають вони, черговий етап реформи децентралізації вдалося завершити в термін і не зірвати дедлайн, встановлений президентом. Разом з тим фахівці відзначають: щоб реформа не завмерла на півдорозі, їй необхідний стимул і постійне лобі в коридорах влади.

Передбачається, що пріоритетним завданням Чернишова, ймовірне призначення якого на посаду віцепрем'єра активно обговорюють нардепи й чиновники, стане "вибудовування балансу між центром і регіонами". Зробити це треба таким чином, щоб на місцях, отримавши повноваження і ресурси, з одного боку не забули про "незручні" або "невигідні" напрямки діяльності, які раніше брала на себе держава. Наприклад, про соціальний захист населення. З іншого боку, передаючи повноваження на місця, держава повинна мати інструменти контролю за законністю прийнятих рішень. В іншому випадку існує ризик скотитися "в феодальну вольницю", наслідки якої на тлі війни на Сході будуть катастрофічними.

Ще одним викликом для Чернишова в разі призначення віцепрем'єром стане протидія інформаційним атакам, основним завданням яких є дискредитації самої ідеї децентралізації та реформи місцевого самоврядування.

    Реклама на dsnews.ua